Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Alain-Fournier: Kouzelné dobrodružství. Jak se proslavit jediným románem

Alena Menšíková

Alena Menšíková

24. 2. 2014

Ne každému se povede proslavit prvním literárním dílem. Alain-Fournierovi se to podařilo. Bylo však i jeho posledním.

OBR: Alain-Fournier

Alain-Fournier zemřel v mladém věku. Zdroj: wikimedia.org

Román Kouzelné dobrodružství (v originálu Le Grand Meaulnes) je jediným románem Alain-Fourniera, vlastním jménem Henri Fourniera. Autor knihy se narodil 3. října 1886 a zemřel za první světové války v pouhých sedmadvaceti letech. Přesto se mu podařilo vytvořit velmi oblíbený román, který je populární i pro mladou generaci.

Magický realismus

Kniha Kouzelné dobrodružství je považována za jedno z prvních děl magického realismu. Magický realismus je literární směr spojovaný hlavně s Latinskou Amerikou a spisovatelem Gabrielem Garciou Marquezem.

Mezi jeho hlavní znaky patří věrohodné zobrazování skutečnosti, kde se však mísí realita s kouzelným světem. Snaží se vysvětlit zázračné okamžiky života prostřednictvím mytologie, můžeme mluvit až o zázračném reálnu. Tento směr je typický zvláště pro země, kde najdeme silnou tradici mytologie a lidové slovesnosti. Alain-Fournier dokázal, že i v Evropě má magický realismus své místo.

Hlavní postavou Kouzelného dobrodružství je Velký Meaulnes, přestože není ve velké části příběhu vůbec přítomen. Celou historii Velkého Meaulna vypráví František Seurel, který žije se svými rodiči (učiteli) v malém městečku. Když je Františkovi patnáct let, přijede k nim paní Meaulnesová a nechá u nich svého syna Augustina, aby mohl studovat. Augustin je o dva roky starší a velmi tajemný.

Nepřítomný hlavní hrdina

František si k němu však pomalu najde cestu a Augustin se mu začne svěřovat se svými zážitky a dobrodružstvími. Tím největším dobrodružstvím jeho života je návštěva zapadlého panství, na kterém se měla konat svatba. Tam potkává dívku, do které se okamžitě zamiluje, avšak osud mu nepřeje. Meaulnes si nepamatuje cestu do onoho panství a neví, kde dívku hledat. Rozhodne se, že ji najde a snaží se zjistit trasu do tajemného panství.

Od té doby, co se u nás ubytoval, tj. od prvních prosincových dnů, přestala škola po čtvrté hodině zet prázdnotou. Přes zimu a průvan lomcující dveřmi, přes křik zametačů a jejich vědra s vodou zůstávalo teď po vyučování ve třídě na dvacet starších žáků z městečka i z okolních vesnic, namačkaných kolem Meaulnesa. Bývaly to dlouhé rozhovory a nekonečné půtky a já jsem do nich zasahoval vzrušeně a s rozkoší.

Meaulnes nemluvil; ale kvůli němu co chvíli vystoupil některý z největších mluvků doprostřed kroužku, bral si za svědky popořadě všechny své kamarády, kteří mu hlučně přitakávali, a zdlouhavě vyprávěl o nějakém darebáctví. Ostatní ho sledovali s otevřenou pusou a tiše se přitom usmívali.

Meaulnes seděl na lavici, klátil nohama a přemýšlel.

ALAIN-FOURNIER. Kouzelné dobrodružství. Praha: Státní nakladatelství dětské knihy, 1966.

Největší otázka pro literární vědce je ta, zda jsou v Kouzelném dobrodružství nějaké autobiografické prvky. Je to velmi pravděpodobné, protože Alain-Fournier se také narodil v malém městečku podobného názvu a polohy, jeho rodiče byli také učiteli a byl zamilovaný do jisté Yvonne Quivrécourt. Ta mu posloužila jako inspirace pro Yvonne de Galais.

FOTO: Každý si chce někdy odpočinout na venkově

Příběh se odehrává na venkově. Zdroj: sxc.hu

Alain-Fournier také promítl do tří důležitých mužských postav své povahové rysy. Augustin Meaulnes byl snílek toužící po neustálém dobrodružství. Franz de Galais zase bezhlavě zamilovaný idealista na pokraji bláznovství. A do třetice František Seurel, ze všech tří asi nejrozumnější a nejchápavější. Autor v této knize zachytil mladickou zmatenost, touhu, výbušnost, ale i věk dospělosti. Podařilo se mu zobrazit, jak se lidé s věkem, zkušenostmi a zážitky mění, i když někteří nedospějí nikdy.

Přestože Alain-Fournier nežil příliš dlouho, jeho dílo přetrvává již téměř jedno století. Tajemný velký Meaulnes a jeho zamotané dobrodružství plné překážek trvající v podstatě celý jeho život si stále získává další čtenáře.

Zdroj: ALAIN-FOURNIER. Kouzelné dobrodružství. Praha: Státní nakladatelství dětské knihy, 1966.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alain-Fournier: Kouzelné dobrodružství. Jak se proslavit jediným románem