Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Al-Film 2009: Festival arabských filmů proběhne v Aeru!

al-filmV období od 20. do 23. října máme možnost zajít si do kina Aero na arabské filmy. Na programu je klasika, filmové novinky i experimentální tvorba.

Zdroj: www.aero.cz

Zdroj: www.aero.cz

V úterý 20. října se budou promítat filmy od režiséra Jusufa Šahína – nejznámějšího egyptského režiséra. Ten se zabývá hlavně tématy, která jsou tabu. Budeme mít možnost zhlédnout od něj celkem dva filmy. První – Sbohem Bonaparte – je nevšedním popisem pohledu egyptského občana na Napoleona. V Alexandrie znovu a stále si Šahín dokonce i zahrál, jedná se o autobiografické dílo.

Středa nese název Filmová reflexe izraelsko-palestinského konfliktu. Z názvu je jasné, o co se jedná. Zajímavý je ale náhled na věc z obou stran. Připraveny jsou snímky Private a Ráj hned teď, který byl oceněn Zlatým glóbem, na Berlínském festivalu rovnou třikrát, a dokonce získal i nominaci na Oscara. Po promítání se koná debata.

Ve čtvrtek zhlédneme ukázky dokumentů a experimentálních děl ze slovenského festivalu Daleký Blízký Východ, který se zaměřuje hlavně na mladé autory a dává jim tak šanci ukázat, co v nich je. Aero uvede například El-Tanboura, O plášti a botech a Ithaki.

Samozřejmě nebudeme ošizeni ani o to nejnovější ze světa arabské tvorby – novinky jsou na programu v pátek. Kapitán Abu Raed, který získal mnoho ocenění, vypráví o pracovníkovi letiště, který dětem vypráví smyšlené příběhy z dalekých cest. K vidění budou i snímky Akvárium a Sabah.

Takže pokud vás tato tématika zajímá, nebo se chcete něčemu novému přiučit, připravte si 90 Kč a vyčkejte si na svůj film.

Kompletní program festivalu najdete na www.kinoaero.cz.


Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Al-Film 2009: Festival arabských filmů proběhne v Aeru!