Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Akta X. Murder a Scullyová chtějí věřit

Jan Neuman

Jan Neuman

6. 8. 2010

„Pravda je tam venku“, tvrdí seriálové moto. Existuje vůbec něco, čemu by se dalo říkat pravda? A kde ji nalézt? Za nejbližším rohem, keřem nebo někde úplně jinde?

Chci věřit Zdroj: wfu.edu

Všichni je jistě dobře známe: agent Mulder a agentka Scullyová, pracovníci FBI, kteří vyšetřují záhadné a doposud neobjasněné případy zařazené do takzvaných Složek X.  Vyšetřují tak případy týkající se aktivity UFO, objevují nejtajnější vládní experimenty, poznávají osoby, které jsou schopny dělat neskutečné věci, a osoby s nejrůznějšími změnami DNA, od těch málo postřehnutelných až po skutečné lidské mutanty.

Za původního otce seriálu je považován Chris Carter a to hlavně proto, že scénáristů a režisérů se u seriálu za celou dobu vystřídalo mnoho a každý se de facto podepsal pod jinou epizodou. Zmiňme například režiséra Davida Nuttera, který vdechl život některým slavným epizodám z první a druhé série (Led, Dva stydliví). A kdo ví, jestli se právě epizodou Led nenechali inspirovat tvůrci Hvězdné brány – červi, kteří se přichytí k mozkovému kmeni vzadu na krku, vám nic nepřipomínají?

Logo seriálu Zdroj: fanpop.com

Akta X představují naprostý unikát, protože staví na záhadách a nevysvětlených úkazech, které zajímaly lidstvo již od pradávna a tvůrci je často podali zajímavě a s fantazií. Nezůstala vynechána taková místa jako  Rosswell, Oblast 51 nebo další místa spojená s aktivitou UFO, stejně jako místa, kde se podle pověstí a zkazek projevují síly země a tajemné energie.

Podívejme se na zoubek hlavním postavám. Agent Fox Mulder (David Duchovny) je vystudovaný psycholog, který původně vytvářel profily mnohonásobných vrahů a násilníků, ale díky své zálibě v tajemných případech se dostal právě ke Složkám X. A nebyla to jen záliba, agent Mulder totiž v dětství prožil velice nepříjemnou příhodu, při které, jak si alespoň on vzpomíná, mu mimozemšťané unesli sestru, po které nikdy nepřestal pátrat. Doufá, že právě práce se Složkami X mu ji pomůže konečně najít.

Fox Mulder a agentka Sculliová. Zdroj: fanpop.com

Oproti tomu agentka Dana Scullyová (Gillian Anderson) je jako vystudovaná lékařka více konzervativní a tvrdí, že vše lze nějakým způsobem vědecky vysvětlit. Během své práce ale zjistí, že na některé věci je věda zřejmě krátká. Postupem času se tedy stává stále přístupnější Mulderovým teoriím. A přestože k Mulderovi byla původně přidělena jen jako dozor nad jeho vyšetřováním, zanedlouho se stávají blízkými přáteli a respektovanými kolegy.

Na zvláštních efektech je patrné, že byl seriál natáčen v 90. letech a zpočátku s nižším rozpočtem, ale i přesto jsou některé triky velmi pěkné například setkání s UFO. Blikající světla a poté jasná bílá záře, přesně jak popisuje spousta lidí, kteří s návštěvníky z vesmíru přišli do styku v našem běžném životě.

Mutant z Akt X Zdroj: kultx.cz

A co by to bylo za sci-fi seriál bez kostýmů? Sice si jich neužijeme přece jen, jako v jiných seriálech, právě proto, že se nacházíme v běžném lidském životě, ale  o naše oblíbené mimozemšťánky s velkou hlavou nepřijdeme. A uvidíme i mutanta žijícího v kanalizaci. Těmi, kdo mají více práce než tvůrci kostýmů, jsou maskéři, neboť různých onemocnění, infekcí, deformací obličeje a lidského těla si užijeme dost.

Další věcí, co dělá Akta X tím, čím jsou, je hudba. Nejznámější melodií je jednoznačně seriálová znělka, která už dopředu naznačuje, kam nás Akta X zavedou. A z některých epizodních tónů a melodií opravdu běhá mráz po zádech.

Mulder a Scullyová jsou pro nás dnes již legendami, které splňují všechny parametry pro skvělý příběh, dobrou zábavu, a co víc, společně s nimi se můžeme dozvědět, kde nalézt pravdu.

Název: Akta X (The X-Files)
Délka: 9 sérií (20-25 dílů po 43-48 min)
Tvůrci: Chris Carter
Kanál originálního vysílání: Fox
Kanál vysílání u nás: Nova
Hrají: David Duchovny, Gillian Anderson, Robert Patrick, Annabeth Gish, Mitch Pileggi

Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Akta X. Murder a Scullyová chtějí věřit