Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Akce o víkendu: Turistický pochod Barrande a trilobit

Redakce

Redakce

13. 5. 2011

Máte rádi turistické výlety v krásné přírodě? Klub českých turistů Rakovník a Muzeum TGM vás zve na pochod po CHKO Křivoklátsko.

FOTO: Most ve Skryjích

Most ve Skryjích, Foto: Alice Jendelová, Topzine.cz

V sobotu 14. května se pořádá již 12. ročník pochodu Barrande a trilobit. Můžete si vybrat ze tří tras podle náročnosti:

  • 5 km z Týřovic
  • 8 km z Hracholusek
  • 18 km z Křivoklátu

Na kratší trasy vás odveze autobus z rakovnického vlakového nádraží v 9:00 a zpět v 15:00. Cíl je v obci Skryje, kde jsou známá Skryjská jezírka a lom, kde prováděl první vykopávky pravěkých zkamenělin Joachim Barrande. Pokud budete mít štěstí, možná naleznete také nějakou nebo i třeba pravého trilobita známého ze všech obrázků. Navštívit můžete také muzeum, věnované tomuto významnému paleontologovi.

Joachim Barrande

1799-1883, francouzský inženýr a paleontolog

Jako učitel ve službách Karla X. následoval francouzský dvůr Bourbonů po červencové revoluci 1830 do exilu do Čech. Seznámil se s Františkem Palackým a s hrabětem Kašparem Šternberkem, který byl sběratelem. Ten požádal Barranda o posouzení možnosti stavby koněspřežné železniční trati údolím Berounky do Plzně.

Z důvodu nedostatku prostředků se tento plán nepodařilo realizovat, ale místo toho nalezl Barrande velmi bohatá naleziště zkamenělin (zejména trilobitů) u Skryjí a Týřovic.

FOTO: Vítězný dort ve tvaru trilobita

Vítězný dort ve tvaru trilobita

Již od Týřovic se můžete zapojit do soutěže. Na trase bude připraven vědomostní kvíz. Ve 14:00 proběhne vyhodnocení a těšit se můžete i na nějakou tu cenu, například dortík v podobě trilobita. Každý obdrží diplom a pamětní dlaždičku. Pro děti jsou v cíli připraveny různé hry a soutěže a pro všechny táborák, takže si nezapomeňte špekáčky. Vystoupí také hudební skupina rakovnické ZUŠ.

12. ročník pochodu Barrande a trilobit

Datum akce: sobota 14. května

Startovné: 5 korun

Jízdné (tam i zpět): pro děti 20 korun, pro dospělé 30 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Akce o víkendu: Turistický pochod Barrande a trilobit