Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Akce o víkendu: Bitva století na zámku Loučeň či historický jarmark v Rakovníku

Redakce

Redakce

6. 5. 2011

Tento víkend je ve znamení historických soubojů a jarmarků. Zámek Loučeň zve na Bitvu století a Rakovník zase na symbolické otevření městských bran.

FOTO: Rekonstrukce bitvy na Chlumu na historickém bojišti u Hradce Králové

Rekonstrukce bitvy na Chlumu na historickém bojišti u Hradce Králové, Zdroj: zamekloucen.cz

Vojenskou podívanou uvidíte v sobotu 7. května na zámku Loučeň. Rachot děl, hlasité povely rozrušených generálů, složitý terén okraje lesa, to je další z cyklu zámeckých slavností s názvem Bitva století. Vrátíte se tak do krvavé atmosféry prusko – rakouské války roku 1866. Hlavní bod programu, tedy rekonstrukce bitvy o les Svíb poblíž Chlumu u Hradce Králové, začne v 15:00.

„Těm, kdo neznají tuto část dějin, nebudu předem prozrazovat, zda z bitvy vzešli vítězně Prusové, nebo Rakušané, tedy v dobovém kontextu naši. Myslím, že očekávání výsledku nezasvěceným jen posílí zážitek z celé bitvy,“ uvedl Jiří Senohrábek, manažer zámku.

Tato bitva byla jednou z klíčových v celkovém vojenském střetnutí Rakušanů s Prusy poblíž Hradce. U Hradce bojovalo na obou stranách celkem téměř půl miliónu vojáků. Počtem zapojených mužů šlo o největší vojenské střetnutí 19. století v celé Evropě.

FOTO: Napoleonské slavnosti v roce 2009

Napoleonské slavnosti v roce 2009

Program je stejně jako každou první sobotu v měsíci celodenní. Na louce bude vojenské ležení a návštěvníci zhlédnou jak přípravy na boj, tak i bodákový útok.

Otevřena bude i historická zbrojnice. Součástí vojenského ležení bude vojenský stan, kde můžete ochutnat z teplé nabídky polní kuchyně. V 11:00 dorazí na zámek generál Emerich Thurn – Taxis.

Kníže Emerich zažil své první vojenské úspěchy v roce 1848, kdy jako důstojník císařské armády potlačoval revoluci v Uhrách. Poznáte ho podle typické pásky přes oko.

Otevření rakovnických městkých bran

FOTO: Město Rakovník

Město Rakovník

Každoroční květnový jarmark se tentokrát koná večer 7. května a po celou neděli. Muzeum T. G. M. otevírá vždy v tento den pro návštěvníky městskou rozhlednu, tzv. Vysokou bránu. Kromě symbolického otevření městských bran se mohou návštěvníci těšit na historický jarmark.

V sobotu večer od 21:00 se koná tradiční průvod městem, zakončený akrobacií na lanech. Nedělní program začíná v 9:30 a končí v 17:00 a kromě historických stánků s jarmarečním zbožím, jídlem a pitím uvidíte tradiční rytířské souboje spolu s divadelními a hudebními vystoupeními. Do představení bývají často zapojeni i samotní diváci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Akce o víkendu: Bitva století na zámku Loučeň či historický jarmark v Rakovníku