Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Akce na víkend: Kroměříž si připomene 100. výročí letu Jana Kašpara

Eva Chytková

Eva Chytková

26. 5. 2011

Přesně před sto lety se u Kroměříže vydal na svůj další let letec a průkopník české aviatiky Jan Kašpar. Město si tuto událost připomene hned několika akcemi.

FOTO: Model letounu Blériot

Model letounu Blériot, Zdroj: Kogo, wikimedia.org

Dne 2. července to bude přesně sto let, kdy Jan Kašpar, za nadšeného jásotu patnácti tisícového publika, kroužil ve vzduchu 13 minut nad vojenským cvičištěm v Kroměříži. I přes tuto krátkou dobu šlo o technický průlom, protože lidé měli možnost vidět člověka letícího ve stroji, který byl těžší než vzduch.

Jan Kašpar (1883-1927)

FOTO: Letec a aviatik Jan Kašpar

Letec a aviatik Jan Kašpar

Byl český inženýr, průkopník české aviatiky, nejznámější z prvních českých leteckých konstruktérů a pilotů. Proslavil se zejména svými průkopnickými dálkovými lety.

První úspěšný let provedl dne 16. dubna 1910, kdy proletěl dráhu 2 km ve výši 20 – 25 metrů. Slavný let Pardubice – Velká Chuchle, který jej proslavil, uskutečnil dne 13. května 1911. Vzdálenost 121 km překonal za 92 minut ve výšce asi 800 m.

O čtvrt století později se ze cvičiště stalo oficiální letiště. Funguje dodnes a jeho provozovatelem je aeroklub Kroměříž, který na jeho počest pořádá s místním Domem kultury slavnostní akce.

Květnové akce a výstavy v Kroměříži

Ke zhlédnutí bude výstava 100 let létání v Kroměříži“, která bude probíhat od 10. května. Návštěvníci uvidí křest stejnojmenné knihy, fotografie z historie letiště a modely letadel.

Další doprovodnou akcí bude výstava repliky modelu letounu Blériot XI. na Velkém náměstí v Kroměříži 27. května, následovaná létáním s transparentem, seskokem parašutistů nebo startem horkovzdušného balónu.

Hlavní akce se uskuteční o den později, 28. května, na letišti v Kroměříži. Za dobrého počasí bude umožněno návštěvníkům vidět vzlétnutí modelu Blériot, letecké vystoupení, vyhlídkové lety, závěrečný ohňostroj a další zajímavý program.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Akce na víkend: Kroměříž si připomene 100. výročí letu Jana Kašpara