Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Akce Děkujeme, odcházíme očima studentů medicíny: Je to poslední výkřik

Operační sál během operaceCo přinesla kampaň Děkujeme, odcházíme mladým lékařům? Co si myslí o nezvyklém zájmu médií i široké veřejnosti o problematiku zdravotnictví? Jako generace nezatížená jazykovou bariérou plánují odjet do zahraničí. Ptali jsme se studujících mediků.

Operační sál během operace

Práce doktora vyžaduje železné nervy, Zdroj: sxc.hu

Co se změnilo díky plánované stávce pro nově nastupující lékaře? Ministr zdravotnictví slíbil zřízení nových základních oborových kmenů, takže budoucí neurolog nebo oční lékař již nemusí strávit dva roky po ukončení školy zaučováním se na jiných odděleních, která pro jeho budoucí dráhu nebudou mít velký význam.

Nadějné vyhlídky po skončení studia?

Rovněž byl stanoven cenový strop pro platbu nemocnici, kde se mladí lékaři připravují na atestaci. Nyní zaplatí maximálně 350 korun za den. Pro přípravu mladých lékařů na atestaci ale často nestačí kapacita nemocnic, proto jsou doktoři nuceni brát si pouze pětinové nebo desetinové pracovní úvazky, přestože skutečně v nemocnici stráví běžnou pracovní dobu.

Pokud tedy mladí absolventi lékařských fakult budou mít štěstí a získají plný úvazek, jejich nástupní plat se bude pohybovat na úrovni 22 340 korun hrubého. Po pěti až šesti letech a úspěšném složení atestační zkoušky se dostanou na 27 700 korun. Za atestaci zaplatí i více než sedm tisíc. V této době jim bude kolem třiceti let. Bez kampaně Děkujeme, odcházíme by získávali o pět tisíc méně.

Horní část kostry člověka s lebkou

Chcete mít v pokoji místo dekorací kostlivce? Z peněženky vytáhnete několik set, Zdroj: sxc.hu

Připadá vám tato vyhlídka po šesti letech velice obtížného studia na vysoké škole lákavá? Co na to říkají současní studenti všeobecného lékařství, kteří za pár let nebo i měsíců nastoupí do nemocnic?

Co si myslíte o cílech výzvy Děkujeme, odcházíme?

Martina M. (6.ročník, LF MU): „Cíle jsou rozumné, jen to načasování není nejlepší.“

Kristína G. (6. ročník, LF MU): „Dobrá myšlienka dala do povedomia spoločnosti problémy mladých lekárov. Bohužial na konci sa debata zvrhla iba na peniaze.“

Kateřina L. (6. ročník,  LF UPOL): „Myslím, že cíle jsou značně radikální a nedávaly prostor k diskuzi.“

Hana S. (3. ročník, 1. LF UK):  „Akci vnímám jako poslední výkřik, sice drsný, ale asi jediný způsob, jak přimět vládu řešit katastrofickou situaci ve zdravotnictví, a ne jen tlachat do novin o ničem, slibovat, že za X – let se něco změní. I když se akce zřejmě povedla, tak zůstávám skeptická. Nevěřím moc slibům. Neměly by se řešit jen platy, ale komplexně financování zdravotnictví, například drahé nákupy zbytečných přístrojů.“

Michaela K. (6. ročník, LF UPOL):  „Myslím si, že žádost na navýšení platu byla oprávněná.“

Překvapila vás reakce médií nebo reakce některých vašich známých na tuto výzvu?

Kateřina L. (6. ročník,  LF UPOL): „Ani trochu. Média opět vytvořila populistickou bublinu a reakce široké veřejnosti se dala předpokládat. Málokdo do problematiky vidí, takže celou společnost tato záležitost zajímala pouze jako novinová senzace. V podstatě ani my, studenti, zatím nemáme zkušenosti, které by nám dovolily objektivně posoudit situaci, ale informace v médiích moc nepřispěla k rozšiřování znalostí ohledně situace současných nemocničních lékařů.“

Michaela K. (6. ročník, LF UPOL): „Ne, ale nelíbila se mi interpretace v médiích, často uváděli překroucená fakta.“

modrý stetoskop

Hana S. (3. ročník, 1. LF UK): „V blízkém okolí rodiny a přátel jsem se setkala spíše s nesouhlasem. Nejvíc mě překvapill názor kamaráda vysokoškoláka: Tobě nestačí 15 tisíc, všichni studenti to tak mají!! Zkrátka málokdo z kamarádů si uvědomuje, jak těžké studium to je, že nemám prázdniny čtyři měsíce jako oni nebo že se neučím jen týden před zkouškovým.

Nemluvím ani o tom jak drahá je atestace a všechny ty povinné doktorské kurzy (o tom raději nechci ještě vědět), o možnosti (spíše nemožnosti) založení rodiny, koupi bytu… Je mi jasné, že nebudu mít hned vysoký plat, ale potřebuji nějakou naději, nějakou motivaci, že třeba s větší praxí to bude lepší a lepší. Viz slova mladého doktora v nemocnici na mé letní praxi: Holky, dokud můžete, běžte pryč, dokud máte čas, dělejte něco jiného!“

Kristína G. (6. ročník, LF MU): „Na konci bola už hodně vyostrená, ale nepozorovala som nič. V rámci triedy sme akci podporovali.“

Chystáte se po skončení studií odjet pracovat dlouhodobě do zahraničí?

Hana S. (3. ročník, 1. LF UK): „Zatím o tom nepřemýšlím. Bohužel mé jazykové znalosti nejsou dost dobré, také myslím, že se to týká spíš bohatších studentů.“

Michaela K. (6. ročník, LF UPOL): „Ne.“

Kristína G. (6. ročník, LF MU): „Chcela by som to vyskúšať, uvidim na koľko sa to bude dať zrealizovať.“

Martina M. (6.ročník, LF MU): „Chtěla bych, ale záleží na tom, jestli mě zahraniční nemocnice přijme ve výběrovém řízení.“

Kateřina L. (6. ročník,  LF UPOL): „Ne.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Akce Děkujeme, odcházíme očima studentů medicíny: Je to poslední výkřik