Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Ájurvéda: Věda nebo víra?

Redakce

Redakce

26. 5. 2010

Slyšíte to slovo poprvé? Chtěli byste se dozvědět více o účinné alternativní léčbě staré 5000 let? Je to magie nebo snad léčba, která je seriózní a vyzkoušená, která funguje a zbaví vás psychických i fyzických nemocí? Pojďme se vrátit o pár tisíc let zpět, kdy lidé věřili, že  stav mysli má vliv na naše tělo.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Ájurvéda není přímo léčení nemoci. Je to vlastně takové předcházení nemoci, kdy se po námi určenou dobu snaží podporovat vyvážený stav v těle. Klade obrovský důraz na pozitivní myšlení, vyváženou stravu a  životní styl.

Každý z nás má už od narození jisté ukazatele, kterými je jedinečný. Je to velmi podobné otiskům prstů, ale nelze je zpozorovat na první pohled. Naše psychika se setkává každý den s různými lidmi a tudíž s jinými faktory, které na ni mohou mít vliv. Pro nás je podstatný vliv nepříznivý. Může ho vytvářet stres v zaměstnání, rodina nebo třeba počasí. Základem všeho je uvědomění, že s námi není něco v pořádku. Jedině tak lze dosáhnout rovnováhy.

Stejně jako všechno ostatní procházela (a stále prochází) ájurvéda určitým vývojem a to neustálým zdokonalováním různých detailů. Jako vítr se šířila z Asie směrem do jižní Evropy a pak dále na západ, kde se stala velice populární a stále nabývá větší a větší hodnoty.

Ájurvéda zná tři energie, které kolují v lidských tělech. Pojmenovala je váta, pitta a kapha. A nerovnováha člověka spočívá právě nerovnováze těchto energií a nebo přítomnost toxinů v těle, což je klasická fyzická nemoc. K porozumění rovnováhy je nutné znát obsah váty, pitty a kaphy (nazývané tři dóši) a pochopit je. Tyto energie ovládají jednotlivé živly (vzduch, oheň, voda a země).

Váta

Je to vlastně kombinace dvou energií – éteru a vzduchu. Váta podporuje zejména pohyb jako je pohyb svalů a tkání, mrkání, tlukot srdce, ale zároveň podněcuje i strach a úzkost. Lidé, u nichž převažuje dóša váta jsou velmi kreativní a flexibilní a můžeme u nich nalézt tyto charakteristické rysy: představivost, rychlé provádění činností, štíhlou postavu, nepravidelný hlad (trávení), sklon ke starostem, snadnou únavu, vzrušivost, lehký spánek (přerušovaný), energie přichází v návalech.

Pitta

Nebo také kombinace vody a ohně, která je spojena s metabolismem. Řídí např. tělesnou teplotu, absorbování a asimilaci živin, zažívání a podporuje bystré myšlení a inteligenci, zatímco nám dává do vínku žárlivost, hněv a nenávist. Charakteristické rysy lidí druhé dóši jsou:  jasná řeč, bystrý intelekt, střední postava, averze k horkému počasí, častý a velký hlad a žízeň, podnikavý charakter, střední výdrž, světlé vlasy.

Kapha

Kombinace zbývající energie země a vody, které dávají formu tělesným strukturám. Patří mezi ně tvoření kostí, svalů, šlach nebo také spojování buněk, udržování imunitního systému a udržování kloubů ve výborné kondici. Rovnováha principu kapha vyjadřuje lásku, klid, odpuštění a nerovnováha lakotu, připoutanost a závist. U člověka, kde je dominantní dóšou kapha, nalezneme tyto charakteristické rysy: hluboký spánek, sklon k obezitě, srdečnost, toleranci, samolibost, sobeckost, pomalé chápání, chladnou a bledou kůži, silnou postavu i fyzickou výdrž, klidnou a uvolněnou osobnost, stálou energii, pomalost v činnostech.

Ájurvédská diagnostika

Ájurvéda nezjišťuje diagnostiku pomocí příznaků choroby jako třeba váš lékař. Na našem těle existují určité indikátory, které lze zpozorovat a jejichž změna nám může prozradit co je s námi v nepořádku daleko dříve než by to zjistil lékař. Lidé často vnímají svoji náladu jako negativní a říkají tomu  „den blbec“. Při kolísání nálady a našich pocitů je jasné, že se někde stala chyba a naše tělo je nemocné tzn. v nerovnováze. Někdy navštívíme doktora jen proto, abychom se dozvěděli, že nám nakonec nic není. A přesně v tuhle chvíli přichází na řadu pozorování indikátorů, které jsem již zmiňovala. Patří mezi ně puls, nehty, jazyk, tváře, oči a rty. Jakákoli změna těchto indikátorů poukazuje na nerovnováhu nebo na přicházející chorobu nějakého orgánu. Ať už je to choroba závažná nebo běžná. Ájurvéda je tedy schopná předcházet těmto nemocem.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Léčba

Existují různé druhy léčby, které vám pomohou docílit onen stav rovnováhy, jako např. masáže, bylinky, akupunktura, případně také změna životního stylu. Špatně určená příčina sice může pomoci před vnějšími onemocněními, ale poté se vrací dvojnásobně horší příznaky duševních onemocnění. Ájurvéda je schopná léčit i nemoci jako jsou kožní, zažívací a dýchací potíže, migréna, obezita, gynekologické potíže, nemoci páteře, kloubů a svalů a obzvláště nemoci ze stresu.

Tato léčba zároveň upozorňuje na to, že už od dětství jsme zvyklí potlačovat veškeré negativní emoce do sebe, což není nejlepší nápad. Jakmile se to v nás všechno nahrne, jednou to bude muset ven. Něco jako problémy, které když se nahromadí, dostanou vás až na úplné dno. Dá se to samozřejmě léčit určitým pozorováním a projevováním veškerého hněvu, který si postupem času začneme uvědomovat.

Nyní na řadu přichází fyzická léčba, která pomáhá například při přebytku žaludečních šťáv, hlenu v hrudníku a nebo akumulaci plynů ve střevech. Tato metoda se nazývá paňčakarma a léčí pěti základními metodami: promývání nosních dutin olejem, terapeutické zvracení, čištění krve, projímadla, léčebné klystýry.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Známá pro fyzická onemocnění je bylina Terminalia chebula zvaná Haritaki (viz foto), kterou nalezneme v Indii a sice v Himalájích ve výšce okolo 1500 m n. m. Doslovný překlad Haritaki je „odplavuje“ nebo také „zbavuje všech nemocí“. K léčbě se používají hlavně plody této rostliny, které mají podobu oranžovohnědých peckovic vejčitého tvaru. Pomáhají zejména při léčbě tenkého a tlustého střeva, kdy fungují jako laxativa (projímadla).

Jsou to už několik staletí ověřené techniky, které zbaví naše tělo toxinů a uvolní naše tělo i duši. Znám spoustu lidí, kteří na tyto alternativní způsoby léčby nevěří. Ale pokud chcete zkusit něco nového a přitom se vyhnout chemii, která sice pomáhá, ale zároveň i ničí, najděte si svého ájurvédského doktora.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ájurvéda: Věda nebo víra?