Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Airsoft aneb zahrajem si na vojáky, 2. část

Redakce

Redakce

3. 2. 2010

Airsoft_040V první části našeho dvojdílu o airsoftu jsme si pověděli základní informace a pravidla. V druhém díle se dovíte v jakých organizacích se hráči shlukují a co je třeba si koupit k pořádnému hraní.

Na číhané..  Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Na číhané Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Tak jako u všech druhů sportů/koníčků má i airsoft svoje amatéry a profesionály. Amatér je prakticky každý, kdo má zbraň, ochranné brýle, kuličky a spoluhráče. Pokud to ovšem s tímto netradičním sportem myslíte vážně, patrně byste se měli poohlédnout po nějaké té organizaci, která podobné nadšence sdružuje.

Profesionálové se shlukují v týmech, které jsou většinou v blízkosti jejich bydliště. Liší se od sebe přístupem, druhem armády, který simulují, velikostí a hierarchií. Řada týmů pracuje na principu kamarádství, zábavy a přiměřené disciplíny, protože bez ní se při organizované činnosti nedá daleko dojít. Hra je pro ně relaxační záležitost, u níž si tzv. pročistí hlavu.

Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Zkušený hráč Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Ale najdou se i takové týmy, kde se to lidově řečeno „hrotí“. Přísnou hierarchií počínaje, leštěním bot konče. Pro tuhle skupinu lidí je airsoft dalo by se říci životní styl.

Týmy se také většinou sdružují do tzv. aliancí. Tyto aliance pořádají řadu akcí, kde je možno svojí střeleckou vášeň ukojit. Na dotaz, kolik se sejde zhruba lidí na takovém srazu, mi bylo odpovězeno: „Klidně i dva tisíce.“

Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Sraz airsofťáků Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Bylo by férové zmínit, že airsoftoví hráči nejsou jenom nad míru agresivní jedinci, co potřebují ukojit svoje lovecké pudy. Není výjimečné, že týmy fungují i jako organizované volnočasové kroužky, ve kterých si mladí rambové a mladé terminátorky osvojují nejrůznější dovednosti. Jde o např. práci s mapou a buzolou, přežití v přírodě, stavbu bivaku, rozdělávání ohně, morseovku a jiné různorodé činnosti, o nichž si mláděž může často číst pouze v Příručce mladých svišťů.

K hraní vám teoreticky stačí pouze zbraň a ochranné brýle (pozor, pokud byste chtěli začít hrát se zkušenějšími hráči bez brýlí, s největší pravděpodobností by vás ani nepustili na hrací plochu). Pakliže byste se rozhodli tomuto koníčku věnovat o něco více času a chtěli investovat do vybavení, které by bylo takříkajíc na úrovni, tak se připravte na deset ran božích, jež stihnou vaší peněženku. Pokud budeme počítat opravdu jen to nejnutnější, tak byste si měli pořídit maskáče (většinou však uniformu – odvíjí se od týmu), brýle, pevnou (vzhledem k terénům, kde se hraje) kotníkovou obuv, zbraň a munici.

Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Airsoftový tým Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Zbraň – Každý hráč s sebou nosí především pořádnej kvér, jedná se o imitace skutečných zbraní – samopalů, útočných pušek, odstřelovaček,…apod. Takový průměrně kvalitní značkový kalaschnikov s elektricky poháněným pístem seženete kolem 3 000 korun. Ceny zbraní se ovšem můžou s klidem vyšpalhat i na 30 000 korun. To je ovšem na finančních možnostech a nadšení každého hráče. Vyrábějí se i klasické pistole, které se dají pořídit za méně než 1 000 korun, ale kadence je pochopitelně znatelně nižší, než u samopalů.

Tip: Pokud se rozhodnete koupit si kvalitnější zbraň, zkuste štěstí v různých internetových dražbách a bazarech. Dají se tam sehnat velmi kvalitní a zachovalé zbraně za příznivou cenu.

Munice – Existují různé druhy líšící se materiálem, časem rozkladu, váhou a velikostí. Balení se prodávají podle gramáže a jedno balení nejobyčejnějších kuliček čítající cca 4 000 kuliček vyjde na zhruba 300 korun. Spotřeba není nijak univerzálně číselně vyjádřena, záleží jen a jen na vás, kolik kuliček vystřílíte.

Zdroj: www.tgtactical.com

Imitace AK-47 Zdroj: www.tgtactical.com

Ochranné brýle – Opět je na trhu k mání celá plejáda různých druhů, ale bezpečnostní požadavky airsoftu splňují už prachsprosté ochranné brýle z pracovních oděvů (cca 80 korun). Pro náročnější a choulostivější hráče se vyrábějí i obličejové masky (nejlevnější cca 650 korun).

Uniforma – Už se budu opakovat, ale opět záleží na kvalitě, kterou požadujete. Ty nejlevnější se dají sehant u asijských prodejců za pár stovek, ale až vás někdo trefí do zadku, tak si budete přát, aby se podruhé netrefil. Proto se doporučují maskáče ze specializovaných obchodů (tzv. army shopy).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Airsoft aneb zahrajem si na vojáky, 2. část