Menu
TOPZINE.cz
Sport

Airsoft aneb zahrajem si na vojáky, 1. část

Redakce

Redakce

28. 1. 2010

airsoft-perex„Čisto.“ „Jdeme, jdeme, pohyb!“ „Kryju tě.“ „Alfa na tři přeběhne na druhou stranu, sokol kryje. Tři, dva jedna, TEĎ!“ …..  „Dostal jsem to, hodně štěstí kluci.“ Že to vypadá jako přepis záznamu z vysílaček vojenského komanda? Nejste daleko od pravdy. Seznamte se s fenoménem mezi hrami na vojáky – AIRSOFT.

Airsofťáci Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Airsofťáci Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Kdyby se někdo pídil po slovníkové definici airsoftu, zněla by patrně nějak takto:  „Jedná se o imitaci vojenské akce za pomocí zbraní, jejichž munice jsou plastové kuličky o průměru 6-8 mm.“ Pokud ale máte zájem blíže poznat sport/koníček, který uchvacuje (zejména mužské) davy napříč generacemi, začtěte se do následujících řádků.

Psal se konec osmdesátých let dvacátého století, když se v Japonsku objevily první náznaky airosftových zbraní. Panuje názor, že to bylo způsobeno především velmi přísnými japonskými zákony pro získání zbrojního průkazu. Z počátku šlo o spíše dekorační modely, ale později, se stále zvyšující se oblibou, se začaly vyrábět kusy, které stále více a více připomínaly reálné zbraně. Ať už kvalitou materiálů (dnes se běžně vyrábí zbraně celokovové) nebo velikostí.

Hráči v akci Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Hráči v akci Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

V současnosti jsou zbraně většinou plně automatické, a to díky systému AEG (což je stručně řečeno pohon na baterku). Východoasijská tradice ve výrobě airsoftových zbraní přetrvává dodnes. Není proto náhoda, že největší výrobci a nejznámější značky pochází právě z této části zeměkoule.

S imitacemi zbraní se začalo čím dál častěji objevovat i imitování vojenského života. Pokud se o airsoftu bavíme dnes, tak již většinou máme na mysli právě druh lidí, kteří si hrajou na vojáky. Jsou to nadšenci, kteří nosí maskáče a kanady, spí pod celtou, ohřívají si konzervy na ohni, učí se pracovat s kompasem atd. Přesto se z hlediska přístupu k této zábavě rozlišují ještě dvě základní skupiny airsofťáků.

Veselý hráč airsoftu Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Veselý hráč airsoftu Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

První z nich (a převládající) jsou tzv. military airsofťáci. Stručně řečeno jde o skupinky lidí, kteří napodobují nějaký druh armády a tomu se také přizpůsobují. Nosí stejnou uniformu, zbraně, ale také užívají třeba stejné hodnosti.

Druhý druh se nazývá role playing airsoft. Jak již název napovídá, vyznavači tohoto stylu hrají podle různých předem daných rolí, scénářů a často se ani neomezují reálným světem. Lze tedy narazit i na hráče, kteří jsou inspirováni např. světem Falloutu (počítačová hra).

Bylo by naivní se domnívat, že tyto dva proudy jsou naprosto neslučitelné. Ba právě naopak. Velice často se vyskytují akce (více o nich níže), při nichž se tyto dva proudy prolínají a výsledkem toho je třeba scénář, kdy budovu obsazenou teroristy osvobozuje speciální jednotka americké námořní pěchoty. Především na simulacích různých reálných situací či herních modů (převzatých hlavně z PC her) je hra založena. Jednou vítězí družstvo, které vystřílí všechny protihráče, jindy to, jež ukradne soupeřům vlajku a donese ji k sobě do základny. Praktikovat lze téměř vše, záleží většinou jen na fantazii a podmínkách hráčů.

I airsoft má své módní trendy Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

I airsoft má své módní trendy Foto: Petr Hortvík, Topzine.cz

Možná vás napadlo, jak to vzájemné střílení probíhá, když nikomu skutečně nevyteče mozek z hlavy nebo mu kulka neroztrhne stehenní sval. Je to prosté, kdo ucítí zásah, zakřičí: „Mám!“, či „Jsem kaput.“,  nebo další z nepřeberné řady variací, jak ohlásit, že v normálu by hráč skučel v kalužišti krve. Ano, princip je založený na lidské poctivosti, která se v dnešní době netěší příliš velké popularitě, ale o to větší si zaslouží hráči úctu. Nepochybujte o tom, že se mezi hráči najdou i krysy, které tohoto principu zneužívají, je jich ale skutečně mizivé procento.

V druhé části se budu více věnovat airsoftovým organizacím, srazům a v neposlední řadě také výstroji a výzbroji.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Airsoft aneb zahrajem si na vojáky, 1. část