Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Airfare nehrají žádný SHIT, ale Rock’n’Roll.

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

2. 10. 2009

airfareNa otázku, zda jsou to oni, kdo chybí české hudební scéně, odpovídají: „Chybělo… Už jsme tady.“ A tak jsou, prosím, tady. I se svým rock’n’rollem, který se tento objev roku 2007 TV Óčko rozhodl tvrdě nasadit. Pohodová hudba pro dvě kytary, basu a bicí, vás chvílemi rozhýbe tak, že budete věřit, že life je opravdu easy.

Hudební projekt Thomase J. Lichtaga vznikl už v dřívějších letech v Americe. Thomas se ale vydal prozkoumat českou kulturu (ve které má své kořeny) a nechal zemi hamburgerů nedobytou. Pokud u nás chtěl zapůsobit svým přízvukem a charismatickým hlasem určeným přesně pro tento typ hudby, povedlo se. A taky vyplatilo. Skupina, která funguje od roku 2006,  sbírá ocenění, okupuje rádia a vnucuje se chytlavými melodiemi do podvědomí posluchačů. Určitě nejlépe ale baví naživo. Svým blázněním na pódiu diváka roztančí tak, že si řve o přídavek.

Prezentují se tři, ale na stagi vystupují čtyři. Jak je to možné? Bubeník je pro ně jen koncertovou rekvizitou. Basák Tomáš Vitásek neboli TV k tomu říká, že „bubeníci jsou zvláštní individua a šílenci. A my už mezi sebe dalšího šílence nechceme.“ Slibují ale, že si jednou svého vlastního pořídí. Nejlíp, když bude mít čtyřky prsa a u bicích tak deset piv. Posledním nezmíněným členem je kytarista Lukáš Chromek. Spoluhráči o něm tvrdí, že jeho plusem je, že je to děsný děvkař, za to mínusem, že je věrný. Tak, holky, pozor na něj! (Nebo lépe říct: Na něj?) Skupina prý taky ráda tráví svůj čas po koncertě s fanoušky.

Po debutové desce Hotel Moscow z roku 2008 letos v březnu přibylo cd další. Nese specifický název Do you like my shit?. Evropské centrále MTV se to sice nelíbí, a proto nebudou zařazeni do World Chart Express, ale jak říká Thomas, „kašlem na nějakou MTV. Hrajeme pro lidi.“

Na své dítko jsou náležitě hrdí a po menším váhání by si z možnosti sex/rock’n’roll stejně vybrali hudbu. Že by Sorry, Baby…?

Tato písnička mimochodem sbírá, co může. Byla nominována na Anděla, společně se songem Martydrom se objevila ve filmu Milana Šteindlera O život a mimo jiné také vychází na ruské kompilaci Listen to the Future jako track č.1.

Airfare nedávno slavili úspěch ve francouzském Clermont-Ferrand, kde proběhl čtvrtý ročník celoevropského hudebního festivalu Europavox. Aktuálně jsou na turné k nové desce a mají před sebou několik desítek koncertů po celé republice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Airfare nehrají žádný SHIT, ale Rock’n’Roll.