Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Airbus A380 Superjumbo: Největší benjamínek

Redakce

Redakce

25. 1. 2010

airbus-vzletKoncem loňského roku se oči všech fanoušků aviatiky upřely na první zkušební let Boeingu 787 Dreamliner. Jenže tento americký zázrak zůstal daleko pozadu za Airbusem A380, který se loni poprvé vydal na transatlantický let.

airbus-vzlet

Zdroj: bloggerswatch.com

Letadlo už sice létá delší dobu, ale trasu mezi Evropou a Amerikou překonalo poprvé v listopadu loňského roku.

Jak vše začalo

Firma Airbus byl původně projekt několika evropských leteckých firem, které měly jediný cíl – statně konkurovat americkému Boeingu. S odstupem času vidíme, že se jim jejich snažení vyplatilo.

Než se na svět dostal typ A380, který má dvě podlaží a mnoho moderních vymožeností, musela si letadla z dílny francouzského giganta projít dlouholetým vývojem. Mezi nejznámější předchůdce A380 patří A300 nebo Airbus A330.

airbus-predek

Zdroj: bloggerswatch.com

Kromě letadel pro civilní přepravu se Airbus zaměřil i na aera pro vojenské účely. V roce 1999 proto založil menší firmu, která se zabývá jejich výrobou, a na které se také podílí někteří členové NATO.

Zaměřeno na…

Nejsem žádný odborník v oblasti letectví, i když cestuji velmi ráda. Pokud se ale podívám na Airbus A380, vidím v něm velmi dobrou budoucnost. Už bylo na čase, aby někdo přišel s konceptem, který cestujícím nebude ubližovat. A jak vlastně Evropané vylepšili komfort svých zákazníků?

Všechna letadla A380 jsou na žádost aerolinií konstruována tak, aby bylo možné zajistit stoprocentní servis. Ať už se jedná o audio a video pobavení, fitness centrum, masážní koutek, bar, obchody nebo i casino. Obecně je známo, že se na palubě žádného letadla nesmí kouřit. I zde se ukázala pokrokovost Airbusu. Prostory umožňují i vybudování kuřácké místnosti. Je tedy na každé aerolince, jaký způsob přepravy a zábavy vybere pro své cestující.

Pokud vám vrtá hlavou, kolik vlastně tento obr pojme pasažérů, už nepátrejte. Letadlo je uzpůsobeno počtu 555 až 853 osob, které si můžou vybrat ze tří tříd: first class, business class nebo economic class. Cenový rozdíl mezi nimi je poměrně velký. Za nejlevnější letenku například ze Singapuru do Londýna zaplatíte kolem 1 000 Euro (cena Singapore Airways).

V České republice se sice na tento model těšit asi nemůžeme, ale pokud se vám poštěstí vznést se na křídlech A380, věřím, že to bude úplně nový a jiný zážitek, než s ostatními letadly.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Airbus A380 Superjumbo: Největší benjamínek