Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Ahn Trio se s Michaelem Nymanem potkali poprvé v Hamburku. Za dva dny spolu zahájí Colours of Ostrava

Dušan Takáč

Dušan Takáč

7. 7. 2009

Už pouhé dva dny zbývají do začátku multižánrového festivalu v srdci Ostravy. V 15 hodin se otevřou brány areálu, který už poosmé bude vítat návštěvníky všech hudebních vyznání i věkových skupin. Čtvrteční návštěvníky uvítá na hlavní scéně nejen moderátor Jan Budař, ale také velkolepý koncert Michaela Nymana a jeho jedenáctičlenné kapely.

Představí mnoho svých skladeb, mezi nimiž určitě nebudou chybět ani melodie ze slavného oskarového filmu Piano. Zajisté zazní i notoricky známé melodie Chasing Sheep is Best Left to Shepherds nebo Time Lapse.

Není náhoda, že po této formaci nastoupí na prkna česká skupina Tata Bojs společně s korejsko-americkým uskupením Ahn Trio. Michael Nyman má totiž jako autor na svědomí i několik skladem pro toto světově proslulé trio.

„Poprvé jsme se s Michealem Nymanem setkaly před mnoha lety v Hamburku, kde jsme tenkrát koncertovaly a po našem vystoupení jsme si zašly na jeho koncert. Před tím jsme o něm samozřejmě slyšely, ale nikdy jsme ho neviděly naživo, takže nás to napoprvé dost zasáhlo. Za tu

dobu, co uplynula, se z nás stali dobří přátelé. Michael je velmi štědrý, co se hudby týče, napsal pro nás několik skladeb, které jsou obsaženy na všech třech našich předchozích albech, Ahn Plugged, Groovebox a Lullaby For My Favorite Insomniac. Jsme za to, že pro nás píše, strašně rády. Loni jsme vystupovaly na festivalu I-Tunes v Londýně a Michael se tam k nám spontánně připojil, zahrál si živě s mými sestrami, je totiž výborný pianista – já jsem si mohla na chvíli oddechnout. To byl opravdu krásný zážitek. Možná nás takhle podobně překvapí i na Colours of Ostrava, člověk nikdy neví,“ sdělilo Ahn Trio v rozhovoru pro pořadatele Colours of Ostrava.

Ve společném česko-korejsko-americkém podání zazní hity Tata Bojs převedené do komorně akustických úprav. Podle slov samotné skupiny se jedná o poklonu Bedřichu Smetanovi, z jehož Mé vlasti si již dříve propůjčili úryvek.

„Strašně se nám líbí, jak Tata Bojs přistupují k hudbě. Jejich tvorba má mnoho tváří, je různorodá a otevřená. Jejich přístup k hudební tvorbě je velmi umělecký. Nebojí se zkoušet nové věci, jako například zahrát si s naším triem – tedy s uskupením hrajícím vážnou hudbu. Umělecky jsou si naše uskupení velmi podobná, a to i přesto, že my hrajeme klasiku a oni rock. Nemáme rády, když se v hudbě hraje na zbytečné umělé hranice. Myslím, že ve společné práci budeme určitě pokračovat, i když zrovna teď jsme dost zaneprázdněné prací na Smetanovi. Také bych chtěla říct, že s Tata Bojs je hrozná legrace, strašně si to s nimi na pódiu i mimo ně užíváme,“ chválí českou skupinu jejich zahraniční sparingpartneři.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ahn Trio se s Michaelem Nymanem potkali poprvé v Hamburku. Za dva dny spolu zahájí Colours of Ostrava