Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Ahae ve Veletržním paláci vyzývá k fascinaci životem

Redakce

Redakce

19. 7. 2011

FOTO: Ahaeho pohled na změny denních cyklůNárodní galerie představuje výběr z miliónové sbírky fotografií korejského umělce tvořícího pod přezdívkou Ahae. Tento výraz znamená ve starokorejštině „dítě“ a souvisí s autorovým postojem k tvorbě. Upřímná fascinace přírodou a snaha o její zachování ve vzpomínkách, ale i pro zítřejší den, je cítit z každého snímku.

FOTO: Ahaeho pohled na změny denních cyklů

Ahae v poslední době fotí 2 až 4 tisíce snímků denně. Tyto snímky neořezává, nemění barvy, pouze odstraňuje skvrny a pracuje s mírným kontrastováním a korekcí světla, Zdroj: Národní galerie

Ahae fotí výhradně z okna svého domu a jeho fotografie jsou nejen svědectvím o plynutí času, ale také připomenutím existence bohatého života za oknem, který hýří barvami bez ohledu na to, zda se právě díváme.

„Jde o pohled na svět bez konceptu a sociální příměsi. Něco takového je potřeba, takový pohled se v poslední době příliš modifikoval. Pokora dívání vymizela. Zde je opravdu pohled z jediného okna,“ představuje Ahaeho tvorbu Milan Knížák, autor koncepce výstavy. Ahaeho snímky vyvolávají pestrou směsici pocitů a přes svou čistotu v sobě obsahují jasný umělecký i morální postoj, který je maximálně srozumitelný a esteticky obdivuhodný.

FOTO: Díky svému pozitivnímu vztahu k nejmodernější technice je Ahae schopen na velké vzdálenosti zachytit ty nejdrobnější barevné nuance

Ahaeho syn Keith H. Yoo, který se zúčastnil otevření výstavy, chápe práci svého otce jako snahu vrátit pozornost stresovaného moderního člověka zpět k drobným zázrakům, které se dějí každou vteřinu okolo nás.

„Nejde pouze o prezentaci díla zajímavého člověka, ale umělce, který samozřejmě není ve svém pohledu naivní. Pouze je přímý, bezelstný,“ dodává Knížák.

Z New Yorku do Národní galerie

Expozice ve Veletržním paláci navazuje na výstavu ve Vanderbilt Hall newyorského Grand Central Terminal z dubna a května letošního roku, kde vystavené snímky spatřilo denně až půl milionu lidí.

S technickou realizicí pomohl v New Yorku i v Praze významný newyorský mecenáš indického původu Baldev Duggal. Duggal svým jménem a technickou podporou zaštítil už mnoho revolučních fotografických výstav a Ahaeho tvorbu považuje za vizuální poezii.

FOTO: Ahae zachycuje často volavky a straky v letu.

Výstava se zaměřuje na Ahaeho tvorbu za poslední dva roky, kdy nafotil téměř milion fotografií. Rozměry vystavených snímků se pohybují od 28x40 až do 183x275 cm. Největší má potom 5x10 m.

Ahae pořizuje snímky pomocí japonských fotoaparátů s teleobjektivy a má neuvěřitelný cit pro zachycení příběhů, které se odehrávají stovky metrů od jeho pracovny. Snímky zachycují hrátky ptáků, intimní výpravu srnců za potravou nebo s přicházející zimou ojíněné pole, které svou barevností připomíná dílo abstraktního malíře. Z každé fotografie je přitom cítit radost nad pestrým světem, který obklopuje jeho dům.

Fotky jsou dynamické, plné života a Ahae se snaží do jejich přirozené krásy co nejméně zasahovat. Snímky tak působí dojmem, že jde o nezmanipulovný důkaz existence srdce přírody, od kterého jsme se kvůli civilizačnímu shonu dobrovolně odstřihli.

Veletržní palác se proměnil v pestrobarevný háj

Velká dvorana Veletržního paláce slouží jako prostor pro samostatnou výstavu poprvé od výstavy Alfonse Muchy v roce 1928 a díky prosklenému stropu navozuje pocit, jako bychom se ocitli v obrovském přírodním skleníku. Mezi prostorem a Ahaeho snímky panuje perfektní soulad. Návštěvník výstavy vchází do noemovy archy, ve které se podařilo uchovat malý vzorek světa s jeho nekonečnou škálou barev, rostlin a Ahaeho přátel ze živočišné říše.

FOTO: Odrazy oblohy na vodní hladině jako na malířské plátně jsou dalším častým Ahaeho motivem

Ahae fotografoval hodně jako malý chlapec, později se stal podnikatelem a významným vynálezcem v oblasti ochrany přírody a udržování lidského zdraví. K focení se vrátil znovu až po dvaceti letech., Zdroj: www.ahae.com

U stropu dvorany, ve výšce několika metrů, jsou fotografie nebeské oblohy zachycující změny denních cyklů. V nižších úrovních tvoří cykly fotografií drobné uličky, při jejichž procházení jsme svědky minipříběhů odehrávajících se okolo Ahaeho domu. Snímky jsou touto jednoduchou koncepcí něčím víc než líbivými obrázky. Jsou autorovou cestou jednotlivými dny, kterou sdílí se světem okolo svého domu a jeho plachými obyvateli.

Spirituální cesta do vlastního nitra

Meditativní hudba v pozadí výstavy a krátké Ahaeho básně mohou vyvolat dojem, že se jedná o decentní New Age happening, a to v nejednom skeptikovi vyloudí škodolibý úsměv. Na druhou stranu je třeba autorům výstavy přiznat, že koncept výstavy funguje a spojuje v sobě estetický prožitek s jasným etickým postojem, kdy se stejně jako Ahae i návštěvník obrací do sebe a hledá ztracený pocit sounáležitosti se světem okolo sebe.

„Západní civilizace vymýtila bezprostřednost, bezelstnost. Zapomněli jsme, jak je život bohatý. Zapomněli jsme se soustředit na detaily,“ uzavírá kurátor Tomáš Vlček.

Ahae – Pohled z okna: Intimní svědectví o plynutí času

Veletržní palác

15. července – 14. srpna 2011

vstupné: 250 Kč / 120 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ahae ve Veletržním paláci vyzývá k fascinaci životem