Menu
TOPZINE.cz
Studium

Agresivita ve škole: Dobeš chce smlouvy škol a rodičů o chování dětí

Zuzana Černá

Zuzana Černá

5. 4. 2011

Zaťatá pěstMinistr školství Josef Dobeš (VV) vytáhl do boje proti vzrůstajícímu násilí na školách.  Zodpovědnost za chování dětí by podle něj měli nést přímo rodiče. Podepsáním smlouvy o chování dítěte by se navíc zavázali k dodržování jasně stanovených pravidel.

Zaťatá pěst

Když černé ovce ve třídě neposlouchají, mají problém, Zdroj: sxc.hu

Speciální tým v čele s dětským psychologem Václavem Mertinou teď na systému pracuje. Definitivní podoby by se měl dočkat na podzim, kdy projde zátěžovými testy v praxi. Mertina předpokládá, že by smlouvy podepisovali jen rodiče problémových žáků. Vše by se odehrávalo v úrovni výchovného plánu. Dřívější varianta počítala i s vyloučením ze školy.

„Škola navrhne nějaké způsoby řešení a sepíše je. A rodič se k tomu přidá, nebo nepřidá. Těžko ho nutit, ale fakt je, že pokud by nepodepsal, zůstává na něm, jak zajistí, co je v zákoně o rodině, ve školském zákoně. Někdy to vypadá, že rodiče nemají žádné povinnosti, ale to není pravda,“ uvedl Mertina pro veřejnoprávní rozhlas.

Podívejte se, jak vyhrocené poměry ve škole zpracovali tvůrci filmu Bastardi!

Mertinův tým teď vytváří modelové situace, které by řešily nejčastější problematické případy. Například za soustavné vyrušování v hodině by žáci nejspíš zůstávali po škole. Dobeš už loni upozorňoval, že smlouvy by učitelům dovolovaly zabavit školákovi mobil, vyloučit jej z hodiny nebo ho poslat ke školnímu psychologovi.

Problém rostoucí agresivity nejen na středních, ale už i na základních školách řeší učitelé a psychologové čím dál častěji. Podobné smlouvy jako ty Mertinovy už mají ve Velké Británii nebo Německu. České školství zatím tápe a jednotný návod jak agresivitě u dětí předcházet nemá. Většinou se spoléhá jen na školní řád a z něho vyplývající třídní a ředitelské důtky.

Kyberšikana zasahuje každé desáté dítě

S agresivním chováním dětí souvisí také kyberšikana. Podle průzkumu v rámci projektu Minimalizace šikany se s ní setkává každé desáté dítě na základní škole. Drtivá většina z nich navíc zná toho, kdo na něj útočí. Jak uvedla mluvčí projektu Kateřina Vágnerová, škola je pro děti v tomto smyslu nebezpečným prostředím. Kyberšikanou nazýváme takové chování, které chce někomu ublížit nebo ho poškodit. Agresor pro to využívá elektronických prostředků. Nejčastěji jde o SMS zprávy, obrázky a videa rozesílané e-mailem nebo zesměšňování na sociálních sítích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Agresivita ve škole: Dobeš chce smlouvy škol a rodičů o chování dětí