Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Agora na DVD: Filozofie, lovestory a zlí křesťané dobyli Alexandrii

Eliška Nová

Eliška Nová

6. 5. 2011

S filmem Agora se to nemá jen tak. Je totiž těžké rozhodnout, co mu odpustit, co nebrat tak vážně a co mu vlastně vyčítat.  Především kvůli tomu, že se tváří jako historický, ale s fakty si pohrává, až je nakonec přibarví k potřebnému filmovému obrazu.

Agora, Zdroj: distributor filmu

Film

Což je samozřejmě v kinematografii povoleno, ale hranice jsou zkrátka hranice. A tady je režisér Alejandro Amenábar překročil.

Hlavní hrdinka Agory Hypatia má svůj předobraz ve skutečné osobě, Hypatii z Alexandrie z konce řecko-římské doby, jež byla pohanskou filozofkou, astronomkou a matematičkou. Potud tedy doložitelná fakta. Film ale pracuje s pouhopouhou domněnkou, tedy s příběhem, který si žije za ta léta svým vlastním životem.

Totiž s příběhem, kdy chytrá, krásná žena vyřešila problém Země obíhající kolem Slunce, a to v elipse, nikoli v kruhu, dokonce několik století před Janem Keplerem. Což je pro film více než přitažlivé téma, zvláště když do hlavní role obsadíte Rachel Weisz. Ona totiž krásná je a v jejím případě se krása nepřekrývá s rolí zadumané filozofky, věnující se raději svým vesmírným bádáním nežli mužům.

Hypatia a jeden z jejích obdivovatelů

Jenže ani to nestačilo, a tak kolem ní přeci jen pár nešťastně zamilovaných nápadníků pobíhá. A proto vzniklo od každého něco, co nakonec někoho přiláká. Na své si nakonec nepřijde nikdo, protože je to vystavěné na hypotéze, lovestory to má pochybnou, jelikož slouží jen pro nastavení děje, a navíc při tom všem divákovi podsouvá (a nesnaží se to ani nijak skrývat), že všechno dobré se zhroutilo s příchodem křesťanů.

To vše pak ve výsledku vyhlíží jako hlavní zápletka filmu a až při odchodu z kina se můžete rozhodnout, na čem jste vlastně byli. Agora je film dobře natočený, s dobrým hereckým obsazením, jemuž kraluje Weisz, se skvělou výpravou.

Jenže výše řečené má za důsledek punc průměrnosti. Otázkou je, jestli se z daného tématu, které jako velkofilmové nakonec jenom vypadá, dalo vytřískat něco víc. A odpovědí je to, že v podání Alejandra Amenábara to ještě dopadlo slušně.

DVD

Disk obsahuje film v české nebo anglické verzi. Originál je samozřejmě originál, ale nutno dodat, že český dabing je ucházející a pro ty, kteří se jen těžko orientují v astronomických debatách, možná i vhodnější. Škoda chybějícího dalšího materiálu.

Agora (Agora)

Dobrodružný/Drama/Historický/Romantický
USA/Španělsko, 2009

Režie: Alejandro Amenábar
Hrají:
Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac, Ashraf Barhom, Michael Lonsdale, Rupert Evans, Richard Durden, Homayon Ershadi, Yousef ‚Joe‘ Sweid, Amber Rose Revah

Zvuk: český 2.0, anglický 5.1
Titulky:
české
Bonusy:

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Agora na DVD: Filozofie, lovestory a zlí křesťané dobyli Alexandrii