Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Aggro Berlin: Agresivní hip hop z Berlína!

Eva Mácová

Eva Mácová

14. 4. 2010

Neznáte hlavní město sousedního státu? Nechte se jím provést těmi nejpovolanějšími! Sex, drogy, lehké děvy, kufry eur a specifický smysl pro humor. To vše a mnohem více můžete směle očekávat od dnešní procházky germanistickým sadem.

Die Maske, Zdroj: Viva.tv

Die Maske, Zdroj: viva.tv

Aggro Berlin byl v letech 2001 až 2009 německý hip hopový label, který pod svá křídla vzal pár mladíků a udělal z nich hvězdy národního formátu. Nebudu zde rozebírat kdo, kdy, kde, proč a jak, ale představím vám pár pro někoho možná už známých tváří a zlaté hřeby jejich tvorby. Aggro je totiž gold!

Sido, aneb die Maske. Super intelligentes Drogen Opfer se po dlouhou dobu skrýval za stříbrnou maskou. A slavil úspěchy. Image sfetovaného absolventa pomocné školy Sidovi otevřela cestu ke slávě zejména mezi pubertální mládeží.

Ač jeho tvorba začínala provokativními sexuálně-vulgárními projekty, postupem času Sido zvážněl a sáhnul po dojemných rodinných historkách, ze kterých namixoval hity.

B-Tight. Černoch, který se nejvíce vryl do povědomí společnosti diskusí o rasismu v souvislosti s jeho albem Neger Neger. Vůbec celé Aggro bylo často zatahováno do podobných debat – nutno uznat, že si o to koledovali. Cenzura a zákazy ale jen zvýšily jejich popularitu.

Bushido. U labelu sice zůstal pouhé tři roky, zato si za tu dobu stihnul skvěle našlápnout. Nevím, nakolik si u nás pomohl či pohnojil duetem s Karlem Gottem, ale zůstává jedním z nejznámějších rapperů Německa.

Fler. Začínal s Bushidem a zřejmě s ním i končí. Ačkoliv kdo ví, kam jeho kroky ještě povedou. Jeho odchod od Aggro Berlin byl snad poslední tečkou za zlatou érou společnosti. Nejznámějším hitem tohoto rappera je Neue Deutsche Welle 2005, kde v tričku s obličejem rakouského zpěváka Falca a dravcem na ruce vykřikuje drsná hesla s mnohoznačným významem. Negativní reklama zaručena!

Tony D. Damager. Kdo kdy viděl nějakou Aggro Ansage, které vycházely téměř ke konci každého z posledních roků, musel si ho tam všimnout. Většinou působí jako největší gauner, řve jako by ho na nože brali a pokouší se něco zapálit nebo zdemolovat. To je on. A bez něj by to ani nebylo ono.

Stejně tak to nebude ono bez samotného labelu. Je sice pravděpodobně fakt, že dosáhl všeho, čeho v této sféře dosáhnout mohl, jak sám tvrdí. A je asi lepší skončit dřív, než by ztratil na prestiži. Ale Aggro Berlin je takový pojem, že bez něj Berlín nebude tím pravým, aggrosivním Berlínem, i když budou jeho svěřenci pracovat dál po svém.

Se slzou v oku, vzpomínkou v srdci a nostalgickým úsměvem na roky s Aggrem vám předkládám poslední rozloučení ve velkém stylu, přehlídku hvězd labelu, Aggro Ansage Nr. 8.

Weiterleiten, Aggro Bleiben!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Aggro Berlin: Agresivní hip hop z Berlína!