Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Advík: Kromě organizování Advíku si najdu čas i na střílení z luku, tvrdí hlavní organizátor Michal Bezvoda

Redakce

Redakce

26. 7. 2010

Michal Bezvoda je jednadvacetiletý fanoušek Japonska, upřednostňuje mangu před anime a rád střílí z luku. Kromě toho organizuje jeden z největších tuzemských festivalů, Advík, který se zabývá AMV tvorbou, tanečním festivalem Matsuri a zároveň nabízí plno workshopů a eventů.

Hlavní organizátor Michal Bezvoda ve svém živlu Zdroj: archív Michala Bezvody

Co pro Vás festival Advík představuje?

Cílem našeho festivalu je seznámit širokou veřejnost a především mladé lidi s japonskou kulturou. Ta se od naší liší v mnoha aspektech, ať už přístupem k životu nebo mentalitou.

Mohl byste uvést jen několik příkladů, čím se tak odlišují?

Japonská kultura je založena na přívětivosti a slušnosti a rovněž na respektu ke stáří. Také si dávají velmi záležet na osobní cti a v neposlední řadě i pracovitosti.

Čím byste na něj nalákal návštěvníky?

Největšími lákadly budou pravděpodobně přednášky od historie a legend Japonska, přes současnou popkulturu až po černobílé japonské komiksy – mangy a kinematografii.

To je velké lákadlo, kdo budou přednášející?

Přednášet budou například hosté z česko-japonská společnost, čeští a slovenští japanologové, zahraniční maniaka (japonský pojem pro karikaturistu nebo autora mangy  – pozn. red.). V neposlední řadě také velké množství fanoušků, kteří se chtějí podělit o kousek fantastického světa, který je tak nadchnul.

Jak vlastně vznikl název Advík? Já bych si to určitě nespojila s tématem Japonsko.

Název Advík vznikl zkrácením slov Anime (japonská animovaná tvorba), Dance (tancování na japonské taneční podložce DDR) a Víkendu (akce se konala o víkendu).

Jakým vývojem Advík prošel a v čem je pátý Advík jiný?

Advík začal jako malá víkendová akce pro fanoušky a rozrostla se do masivního festivalu. Dokázal si ale zachovat komorní přístup a důraz na fanoušky jako takové. Letošní ročník se liší především v přechodu z národní do plnohodnotné mezinadnárodní úrovně. Příkladem mohou být přednášky čistě v anglickém jazyce.

Advík se pořádá už pátým rokem, o kolik novinek se rozrostl oproti minulým ročníkům?

O tucty. Každým rokem se nám zvětšuje program na minimálně dvojnásobek předchozího. Letos máme k dispozici 30 programových tříd s naprosto fantastickým programem.

O programu se více dozvíte v samostatném článku.

Festival Advík se koná pod záštitou Mensy ČR. Jak dlouho s ní spolupracujete a co Vás k tomu přivedlo?

Mensa při nás stála už při prvním ročníku a díky její velké pomoci jsme mohli první ročník vůbec uspořádat. Pomohla s papírovými záležitostmi a se zajištěním prostor. Dnes už vytváříme Advík sami vlastními silami, ale chceme Mense vrátit to, že nám na začátku pomohla. K Mense nás přivedl pan Fořtík (bývalý předseda Mensy, dlouhodobý organizátor Pragoconu – pozn. red.), který za námi také stojí od úplného začátku, a myslím si, že kdyby nebylo jeho, žádný Advík by se nikdy nekonal.

Podílíte i se na organizování jiných festivalů?

První akci jsem začal pořádat v roce 2006 a mám za sebou 25 akcí. Z toho na 9 jsem byl hlavním pořadatelem a ve zbytku jsem měl na starosti linii zpravidla zaměřenou na Japonsko. Vlastně jsem se do minulého roku podílel na přibližně dalších pěti, letos jsem pouze vypomáhal okrajově. Advík se příliš rozrostl a vyžaduje obrovské množství času.

Když už jsme u toho, kolik času zabere zorganizování všech složek Anime dance víkendu?

Já bych řekl, že celou věčnost. (úsměv) A ano, zabírá hodně času, ale hodinku na střílení z luku nebo tenis na odpočinek si snažím najít skoro vždycky.

Kolik návštěvníků se v průběhu let zúčastnilo Advíku?

Prvního ročníku se zúčastnilo 72 návštěvníků, druhého 420, třetího 923, čtvrtého 1300. Letos očekáváme 2 000 účastníků.

Zjistila jsem, že vedete i Manga knihovničku. Slavíte s jejím otevřením úspěch?

Ano, knihovničce se zatím daří skvěle. Podílí se na Advíku, kde díky ní bude letos 2 500 k zapůjčení mang.

Na co se fanoušci můžou ještě těšit?

Letošní Advík bude rozhodně fantastická akce a všechny zvu, ať se přijdou podívat, protože to bude stát za to! Proběhne velké množství workshopů, jako jsou například sushi, origami, kaligrafie, Go, shogi, suikawari. Návštěvníci si budou moci zaskákat na čím dál více populární taneční hře DDR.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Advík: Kromě organizování Advíku si najdu čas i na střílení z luku, tvrdí hlavní organizátor Michal Bezvoda