Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Adriena Šimotová vás v Rudolfinu zasáhne křehkým výrazem i hlubokým citem svých děl

Redakce

Redakce

13. 4. 2011

V Malé galerii Rudolfina byla 7. dubna zahájena výstava Adrieny Šimotové – Vyjevování (2008 – 2010). Vystavovaná díla z posledních tří let vyjadřují osobní prožitky spojené především s jejími zdravotními problémy, které ji vyřadily na dva roky z práce.

Adriena Šimotová v ateliéru, 2001

Adriena Šimotová patří k nemnohým umělcům v Česku, kteří postupně vyzrávali a nejvyšších vrcholů dosáhli až v pozdějších letech své tvorby. V šedesátých letech na sebe upozornila převážně malbou a grafikou. Ale teprve až v průběhu sedmdesátých let se její projev začal rozvíjet s plnou důrazností. Má za sebou řadu těžkých životní okamžiků – smrt manžela a později i syna, omezení tvorby komunistickým režimem.

Je jednou ze zakládajících členek vlivné skupiny umělců UB 12. Již v raných pracích Šimotové bylo zřejmé, že se na české scéně objevila autorka vnímající svět velice nezvyklým a odlišným způsobem. Patří k nemnohým českým umělcům, jejichž tvorba dosáhla řady jak domácích tak i zahraničních ocenění. Její dílo má specifický humanistický charakter, který vychází z její životní cesty.

Z cyklu Hlavy (II) - Podpírání, 2008, papír, pigment, foto: Petra Svobodová

Z cyklu Hlavy (II) – Podpírání, 2008, papír, pigment  Foto: Petra Svobodová

Čtyři sály malé galerie hostí kresby Adrieny Šimotové z posledních tří let. Tato expozice s názvem Vyjevování (2008 – 10) představuje cyklus Nohy (2009-10), Ruce (2009- 10), Schoulení (2010) a soubor Hlavy (2008). Kresby vznikaly neobvyklým způsobem. Umělkyně v minulosti často pracovala v kleče na zemi, což vzhledem ke jejímu zdravotnímu stavu v posledních letech není možné. Byla nucena změnit nejen metodu práce, ale i prostředky.

Čára jako médium

Aby se kresba udržela na zemi, zachovala si horizontálnost, pracuje pomocí prodloužených hůlek s měkkým zakončením na které nabírá pigment či připevní pastely (podobně jako Matisse v pozdním věku). Tím se těžiště sdělení přenáší na čáru.

Z cyklu Ruce (V), detail, pigment, čínský papír

Přestože Šimotová u kreseb s tyčkami pracovala s distancí, jde opět o velmi citlivé a hluboké výpovědi. Díla, která až na výjimky ještě nebyla zveřejněna, silně vyjadřují osobní prožitky autorky a nesou stopy jejího zajímavého, mnohdy bolestného života. Expozice je plná emocí a zasáhne každého, kdo je ochoten vnímat.

Střídmý výraz, hluboký cit

Soubor Hlavy (2008) je první sérií děl po pracovním odmlčení A. Šimotové.  Zde poprvé používá média čáry. Je to důkaz úspěšného přechodu, který jí donesl novu sílu a nový pohled. Šimotová se v minulosti hlavami a tvářemi zabývala už mnohokrát. Hlavy jsou i nejsou kresleny klasickým způsobem. Nalezneme v nich určitou znakovost.

Díla mnohdy zachycují prchavé gesto, které se najednou jakoby zastaví. Například v obraze česající se ženy. Hlava, ruka, vlasy. Zdánlivě banální téma, které vypovídá nejen o česající se ženě, ale navozuje i pocit blízkosti, křehkosti, pomíjivosti okamžiků.

Z cyklu Hlavy (I) - Hlava ve větru, 2008

Jedním ze základních souborů, z nichž je výstava v Rudolfinu sestavena, je cyklus Schoulení. Soubor obsahuje čtyři postavy schoulené ve velmi zvláštní poloze – něco mezi embryem, smrtí a nadějí. Každá kresba, každá figura má v sobě jakousi nepopsatelnou osamělost. Samozřejmě i cyklus Schoulení v sobě nese plno emocí, vyjadřuje rozmanité pocity běžného člověka s nimiž se musí každý sám vyrovnávat.

Nekonečná meditace

Výstava jako celek vede nenásilně návštěvníka od začátku expozice až ke konci. Obrazy na sebe lidsky navazují a téměř až emočně prolínají jeden do druhého. Figury jakoby nekonečně meditují v prostoru. Vyjevování (2008 – 10) v divákovi zanechá něžnou avšak hlubokou stopu. Vystavovaná expozice je křehká a zároveň silná. Vřele ji doporučuji tomu, kdo se chce na chvíli zasnít.

Expozice v Rudolfinu volně navazuje na autorčinu starší tvorbu, kterou lze vidět na výstavě Menší ohlédnutí, perforace, frotáže v Muzeu Kampa.  Kurátorem obou výstav je Pavel Brunclík.

Vyjevování (2008 – 10)

Výstava probíhá: 7.4. – 19.6.2011
Galerie Rudolfinum, malá galerie:
úterý – středa, pátek – neděle: od 10 do 18 hodin
čtvrtek: od 10 do 20 hodin
Vstupné:
Plné vstupné: 80 Kč
Snížené vstupné: 50 Kč
www.galerierudolfinum.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Adriena Šimotová vás v Rudolfinu zasáhne křehkým výrazem i hlubokým citem svých děl