×
TOPZINE.cz

Adam Lambert má natřískaný životopis. Glam rock, tužka na oči a excentrismus

V roce 2009 Adam Lambert otřásl základy americké populární castingové pěvecké soutěže American Idol. Po úspěšném tažení soutěží otřásl americkou veřejností, jenže tentokrát v nelichotivém významu slova. Teď otřásá evropskými hudebními žebříčky a vypadá to, že ještě nějakou dobu bude. Seznamte se s osmadvacetiletým rodákem z Indianapolis, který si lakuje nehty, maluje oči, obléká se jako David Bowie a je nazýván mužským ztělesněním Lady GaGa.

Adam Lambert, Zdroj: archiv

Muzikálové dítě

Adam Lambert se už jako dítě odlišoval od svých vrstevníků. Masovou většinu amerických dětí v jeho věku zajímá sport, auta nebo skauting, Lambert se zhlédl v muzikálech. Později sám přiznal, že ve škole nebyl dvakrát populární. Vlastně byl klasický outsider se vším všudy.

Zrzavý kluk, který měl problémy s kůží, které přetrvávají dodnes, se svou sexuální orientací a navíc vystupoval v muzikálech, takže o nějakém společenském postavení na střední škole se nedalo vůbec mluvit. Avšak jeho teatrálnost, která navíc byla podporována neobyčejným talentem, přerostla jeho rodnou čtvrt a Lambert se přestěhoval do Los Angeles, kde mohl své sítě plné talentu volně rozpustit.

Jeho snem bylo stát se hvězdou na broadwayských pódiích. Konkurence však byla obrovská a Lambert začínal v menších muzikálových hrách. Jeho vysněná role však přišla zanedlouho, dostal nabídku na celonárodní hru Wicked, která byla právě z produkce Broadwaye.

Po pár měsících ho však znovu objala hudební múza a Lambertovy ambice přerostly divadelní prkna. Založil si undergroundovou rockovou kapelu a začal skládat písničky. V roce 2009 se zúčastnil konkurzu do populární americké pěvecké soutěže, která mu změnila život.

American Idol

Pro Lamberta to byla poslední šance komerčně prorazit. Věkový limit pro soutěž American Idol (obdoba Československo hledá Superstar) je 28 let, Lambertovi tehdy bylo 27. Věděl, že jako extravagantní chlapík, který je navíc se svojí sexuální orientací otevřený, by pronikal do přední nahrávací společnosti velmi těžce.

Od začátku přímých přenosů Ameriku doslova oslnil. I to je slabé slovo, protože týden co týden si každá americká domácnost zapínala televizní obrazovku, aby viděla, co tenhle excentrický chameleón předvede tentokrát a dodnes je záhadou, že se soutěž rovnou nepřejmenovala na American Lambert.

Každý týden šokoval svým vzhledem, svou pestrou hlasovou škálou a svým psychedelickým vystoupením. Na scéně se objevila rocková hvězda vytržená ze 70. až 80. let. O vítězství ho mohl připravit snad je totální kolaps. A ten se, pro jeho smůlu, objevil. Na internet se dostaly šokující fotografie, na kterých je Lambert zachycen v lehce transvestickém oděvu a svým jazykem vplouval do úst jiného muže.

Amerika byla v šoku, domácnosti pohoršeny a najednou se z hrdiny stal záporák. Lambert byl pohotový a přispěchal s potvrzením, že je homosexuál. Tisícero očí fanynek v tu chvíli muselo zaplakat. Vzhledem k průběhu těchto událostí nakonec Lambert soutěž nevyhrál a skončil pouze na druhém místě.

Amerika se zatajeným dechem

Adam Lambert však výsledným druhým místem zklamaný nebyl. Splnilo se mu to, s čím do soutěže šel. Zaujmout, předvést se a vytvořit si příležitosti pro další vzestup kariéry. S tou mohl mít pohodlně vystaráno hned po soutěži, protože mu legendární skupina Queen nabídla místo frontmana. Lambert s díky odmítl a vrhl se na nahrávání svého debutového alba. Deska dostala název For Your Entertainment a Lambert se znovu nevyhnul kontroverzi, kterou tentokrát způsobil cover desky.

Ani to však nezabránilo tomu, aby se o desce nadále hovořilo jako o nejočekávanějším americkém díle pro rok 2009. Velké očekávání měla podtrhnout noc z 22. listopadu na 23. listopadu, kdy se v Americe předávala renomovaná hudební ocenění za uplynulý rok. Adam Lambert měl vystoupit s pilotním singlem For Your Entertainment a ještě více vyburcovat fanoušky na desku, která vycházela následujícího dne.

Jenže Lambert si neuvědomil své hranice a předvedl vystoupení plné S&M náznaků, orálního sexu a přímo na jevišti políbil svého kytaristu. Můžete si představit, co to s puritánskou Amerikou udělalo. Jeho pilotní singl byl odpískán, jeho dopředu naplánovaná vystoupení se začala rušit a Lambert se omlouval, omlouval a omlouval. Ironií je, že to jeho desce pomohlo. V Americe se v tu dobu nemluvilo o ničem jiném a až do dnešního dne se jeho debutu prodalo více než 600 000 kousků.

Mr. GaGa

Jeho prvotina je směsicí snad všeho. Chvílemi to vypadá, jako kdyby se 80. léta srazila s moderní klubovou hudbou a vše se ještě přelilo směsicí rocku, popu a electro hudby. Podobně je tomu tak i s textem. Zpívá se o zábavě, svobodě, nezávislosti a najednou k vám přiletí píseň plná zklamání, emocí, která je navíc podtržena depresivním dojmem. Rozmanitost desky pokračuje i ve výčtu jmen hudebního nebe, které svým potem přidali do mlýnku.

O své místo na desce se podělil například klubový bohém Dr. Luke, seveřan Max Martin, zpěvačka P!nk, frontman kapely Muse Matthew Bellamy, významný producent dnešní mainstreamové hudby Ryan Tedder, živoucí legenda Linda Perry a hlavně kontroverzní postava a současně jeden z nejpopulárnějších umělců Lady GaGa. K ní je, vzhledem ke své teatrálnosti a vybudované image, Lambert často přirovnáván.

Deska od minulého měsíce úspěšně expanduje po celém světě a i Lambert své vášně omezil. Do éterů nasadil rockovou baladu Whataya Want From Me, která měla být původně na desce Funhouse od zpěvačky P!nk a znovu si získává důvěru a sympatie fanoušků. Začátkem měsíce června vyjel na svoje první turné, které projede celou Ameriku a na podzim zavítá i za hranice své domoviny.

Adam Lambert má určitě před sebou bohatou a zajímavou kariéru, ale zatím je v pozadí svých excesů, ze kterých se sice prý poučil, ale veřejnost nezapomíná. O nové desce chce začít přemýšlet až po skončení turné, tedy někdy na začátku následujícího roku. Do té doby má čas se rozhodnout, jestli se vydá směrem kovaného rockera s magnetickým hlasem nebo pseudo glam popového zpěváka, jehož deska se vařila podle receptu Co dům dá.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..