Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Abu Dahabi spojuje v Perském zálivu ladná křivka od Zahy Hadid

Redakce

Redakce

28. 4. 2012

OBR: Sheikh Zayed BridgePůsobivý a elegantní, to je most spojující aglomeraci Abu Dhabi s jedním z ostrovů v Perském zálivu, na němž se až příliš podepisuje tak typický rukopis jeho designérky, kterou je světoznámá architektka Zaha Hadid.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/zaha-hadid/]

Nositelem architektonického výrazu tohoto technického díla je mohutná a přesto velmi ladná křivka, která se proplétá jako stuha mezi dvěma mostovkami a vytváří dojem dynamičnosti a rychlosti symbolizující čtyřproudou dopravní tepnu, Sheikh Zayed Bridge.

Toto sochařské dílo, kterým bezesporu návrh Zahy Hadid je již ze své podstaty, je zajímavé nejen svým celkovým vzezřením. Působivé jsou především technické detaily, které dodávají betonové konstrukci na kráse.

OBR: Sheikh Zayed Bridge

Jemný detail členění mostovky dodává mostu na kráse

Jedná se hlavně o členění mostovky a celkové osvětlení, které zajišťuje působivost mostu v noci. Barevná světla propůjčují dynamickým železobetonovým nosníkům možnost měnit svou tvář. Světelnou hru potom dotvářejí minimalistické lampy na okrajích vozovky.

Technicky se jedná o konstrukci, kdy je mostovka v několika místech uložena na křivkovou podporu, podepřenou pylony skrytými pod vodní hladinou. Železobetonová konstrukce dodává stavbě na reálnosti i jakési nutné těžkosti, přestože působí vzdušným a lehkým dojmem.

Ačkoli projektové práce začaly v roce 1997, na dokončení se čekalo dlouhých třináct let. Konstrukce překlenuje 842 metrů dlouhou vodní hladinu, dosahuje šířky 61 metrů a výšky 64 metrů, není tedy žádný drobeček.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Abu Dahabi spojuje v Perském zálivu ladná křivka od Zahy Hadid