Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Abrhámův snímek Hoteliér je zdravotní i duševní terapií pro stárnoucí herce

Redakce

Redakce

4. 8. 2013

Letošní ročník Letní filmové školy navštívila řada nejen českých, ale i zahraničních filmařů. Z těch domácích je pak třeba připomenout především Josefa Abrháma staršího a mladšího či Pavla Landovského, kteří společně přijeli představit nový dokument s názvem Hoteliér.

Josef Abrhám, s Janem Kačerem a Josefem Abrhámem mladším na tiskové konferenci k filmu Hoteliér, FOTO: Tereza Menclová, TOPZINE.cz

Josef Abrhám s Janem Kačerem a Josefem Abrhámem mladším na tiskové konferenci k filmu Hoteliér. FOTO: Tereza Menclová, TOPZINE.cz

Tento dokumentární snímek je režisérským počinem Josefa Abrháma mladšího, pro něhož byla premiéra v Uherském Hradišti údajně velmi příjemným zážitkem. „Pro mě to byla první premiéra a očekávání se víc než naplnila,“ sdělil režisér na pondělní tiskové konferenci.

Této konference se pak mimo jiné zúčastnili i samotní herci, konkrétně tedy Josef Abrhám starší a Jan Kačer. Pavel Landovský se objevil v doprovodu své dcery pouze na speciální premiéře, jež proběhla v neděli 28. července. Po prvním uvedení Hoteliéra na filmovém plátně došlo i k diskuzi s přítomnými diváky, kteří hodnotili snímek veskrze kladně.

„Byla to pro mě jedna z nejobtížnějších premiér. Těžko se mi o tom mluví a nerad bych to kazil nějakým banálním komentářem. Měl jsem z toho celého večera velmi silný zážitek, od prvotního napětí až po vstřícné přijetí od diváků,“ popsal své pocity z prvního promítání Josef Abrhám starší.

Josef Abrhám na tiskové konferenci ke snímku Hoteliér, FOTO: Tereza Menclová, TOPZINE.cz

Josef Abrhám na tiskové konferenci ke snímku Hoteliér. FOTO: Tereza Menclová, TOPZINE.cz

Příjemně zaskočený byl koneckonců i herec Jan Kačer, a to především vřelým přijetím ze strany mladých diváků. Celovečerní debut režiséra Abrháma mladšího je totiž v první řadě pokusem o vzkříšení herce Pavla Landovského a vychází právě z Landovského hry Hodinový hoteliér, již v 60. letech uvedl Činoherní klub pod taktovkou Evalda Schorma.

Na pondělní tiskové konferenci pak filmaři přiznali, že nový Abrhámův snímek posloužil především jako zdravotní, a do jisté míry i duševní, terapie. A že se snaha zapojit Pavla Landovského do aktivního života nakonec opravdu osvědčila. Stárnoucí herec dorazil na Letní filmovou školu v doprovodu své dcery, a i přes šílená horka si pobyt v Uherském Hradišti a kontakt s filmovými diváky evidentně užil.

Na první pohled je Hoteliér nostalgickou připomínkou výše zmíněné divadelní hry, ve skutečnosti však připomíná spíše úvahu o stárnutí a síle přátelství. Skupina starých herců se setkává na filmovém plátně, aby nejen zavzpomínala na minulé časy, ale především překonala postupné odcházení sil a tvůrčího elánu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Abrhámův snímek Hoteliér je zdravotní i duševní terapií pro stárnoucí herce