Menu
TOPZINE.cz
Hudba

ABBA The Concert: oživení minulosti, která by možná měla zůstat spát

Petra Duhajská

Petra Duhajská

7. 2. 2011

V sobotu 5. února proběhlo v pražském Kongresovém centru vystoupení s název ABBA The Concert. Jak uvádějí oficiální materiály, jedná se o „velkolepou stopadesátiminutovou show … téměř k nerozeznání od originálu – koncertu ABBY ve Wembley v roce 1979.“ A slibovaného se divákům skutečně dostalo.

FOTO: ABBA The Concert

Od ABBY k nerozeznání…, Foto: Marie Kozmová, Topzine.cz

Upřímně se přiznávám, že jsem do Kongresového centra na onu velkolepou show neodcházela zrovna nadšená a natěšená. ABBU jsem sice poslouchala, ale už je to pár let a navíc na mě blížící se vystoupení působilo jako dokonale secvičená mega-akce bez lidského náboje.

Většina ostatních diváků v postupně se plnícím sále ale vypadala ve správné koncertní náladě. Složení publika bylo dosti nevyrovnané – zdálo se, že velká část obecenstva je ve věku, kdy ještě nesmí pít alkohol, a druhá velká část už má naopak na krku pár křížků.

Až moc dokonalé vystoupení…

Zhruba deset minut po devatenácté hodině se v sále setmělo a hlas z reproduktorů ohlásil, že diváky čeká autentická rekonstrukce posledního koncertu skupiny ABBA, který proběhl v roce 1979 v londýnském Wembley a na nějž se prodalo přes milion vstupenek. Poté už na pódium nastoupila třináctičlenná sestava nazvaná trefně Abbagain a píseň Voulez-Vous odstartovala výlet do minulosti.

Co se rozhodně představení ABBA The Concert nedá upřít, je naprostá profesionalita. Choreografie je dokonale nazkoušená, kostýmy a úprava pódia opravdu působí jako nefalšovaná disco éra, muzikanti i zpěváci jsou pečlivě vybraní (i když pár falešných tónů nebylo až tak těžké zaznamenat).

Na playlistu nechyběly největší hity, členové skupiny komunikovali s publikem, jednou dokonce v češtině. Zkrátka všechno bylo takové, jaké to mělo být. Problém je, že se ve vší té dokonalosti vytratila originalita, spontánnost a – s trochou nadsázky – duše. Kdybychom uměli sestrojit roboty k nerozeznání podobné lidem a naprogramovat jim pohyby, hlas a intonaci a pár vět určených divákům, konečný výsledek by se možná moc nelišil od současné podoby této show.

Spokojený divák je na prvním místě

Nechci ale jen kritizovat. Já jsem si možná koncert nijak zvlášť neužila, ale podle všeho jsem byla výjimkou. Diváci nadšeně tleskali, na požádání (a několikrát i bez požádání) vstávali a vlnili se do rytmu… Součástí vystoupení byl navíc i první muzikál, který ABBA vytvořila a který byl odehrán jen na jednom vystoupení v Austrálii, nazvaný prostě Zlatovláska. Dalším zpestřením večera bylo zapojení sboru vybraných místních dětí do písně I Have A Dream.

FOTO: ABBA The Concert

Profesionálně připravená show, Foto: Marie Kozmová, Topzine.cz

Diváci se tak dočkali opravdu pořádné nálože ABBY. Slyšeli všechny zásadní hity jako Mamma Mia, Dancing Queen, Take A Chance On Me, Thank You For The Music, Chiquitita nebo I Do I Do I Do I Do I Do. Po několika přídavcích tak krátce před desátou hodinou večerní mohli spokojeně odejít domů. A já jsem se aspoň pořádně pokochala nočním výhledem od Kongresového centra.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

ABBA The Concert: oživení minulosti, která by možná měla zůstat spát