Aargh! je na poli českého komiksu zřejmě jedním z nejdůležitějších sborníků vůbec. K oslavě svých desátých narozenin si navíc nadělil napěchované číslo, jež zabalil do luxusního zpracování.
Ilustrace na obálce, autor: Tomáš Kučerovský
Poslední půlrok znamená pro český komiksový zin Aargh! mnoho. Je totiž plný výročí. Zatímco v lednu vydané desáté číslo se obešlo bez velkých oslav a mimořádného zpracování, Aargh!: Výroční speciál oslavující desetiletou existenci magazínu si už něco extra zasloužil. A Analphabet Books se do zevnějšku (i vnitřku) knihy pustilo s pořádnou vervou.
Království za zpracování
Právě zpracování je tím, co z tohoto Aargh!u činí oproti ostatním číslům něco výjimečného, ačkoli kvalitní zpracování mívá každý díl. Exkluzivní je vazba. Tentokráte je kniha svázána do pevných desek, nicméně takovýto druh vylepšení vydavatelství použilo již u Havraního speciálu.
Výroční speciál se vyznačuje zakomponováním něčeho, co zřejmě v komiksu ještě užito nebylo. Neviditelný tisk. Na přední straně se pod správným úhlem objevuje podtitul Skrytá historie českého komiksu, což by se dalo chápat pouze jako jakási fajnovka. Ale upotřebení nespatřitelné kresby do komiksu na zadní straně knihy dodává tomuto krátkému příběhu nový rozměr povyšující příběh do mnoha rovin dokonalosti.
Historická bádání nejen o Aargh!u
Publikace je rozdělena na čtyři segmenty: 84 let s komiksovými časopisy, 33 let s alternativním komiksem, 10 let s Aarghem! a 10 klíčových postav z Aargh!u. První, úvodní část, se zabývá prvními pokusy o vydávání komiksových periodik v Česku. Toto téma se zřejmě stane další studnicí vědomostí pro zarputilé komiksové fanoušky, kteří budou nadšeni, protože k uváděným komiksům se jinak člověk nedostane. Nezfanatizované čtenáře však tato sekce naprosto mine, protože na dnešní dobu budou příběhy opravdu působit dosti nudně. Především rozsáhlý článek o René A. Klapačovi bude pro mnohé čtenáře úmorný.
Nejvíce se povedla druhá sekce zaměřená na alternativní komiks. Kromě vynikajícího rozhovoru s Martinem Němcem vynikne především legendární Pouť do země šafránu od Vladimíra Tučapského, z níž jen čiší experimentálnost.
Tučapský v následujícím článku tvrdí, že „popíjel snad slabý bylinkový čaj“, nicméně na čtenáře takto příběh nepůsobí, naopak v něm vzbuzuje chuť okusit nějaké ty houbičky. Jedná se o úletovou psychedelickou jízdu, jež člověka vtahuje do jehly a vpouští do oběhu plného halucinací. Navíc toto dílo není tak jednoznačné, poněvadž parafrázuje Foglarovu Chatu v jezerní kotlině, Burroughsova Tarzana (toho používá naprosto otevřeně) a Hermanna Hesseho.
„Aargh!“, ozval se rozebíraný objekt
Třetí segment sbírky, jenž se zaměřil na historii magazínu, působí po undergroundové sekci lehce slaběji, stále však stojí za to. Tomáš Kučerovský s něžnou opatrností chrlí informace odhalující vznik magazínu. Na všem v této sekci je vidět láska k řemeslu a nadsázka, bez níž by příběh působil jen jako předkládání suchých nezáživných faktů.
Bohužel se nepovedla poslední část, která působí pouze jako uměle našroubovaná a sráží kvalitu celé publikace, i když některé příběhy (například Oskar Ed) by jinak obstály. Nejenže některé postavy s Aargh!em tak moc nesouvisí, ale je některým věnována třeba jen jedna strana, což vytváří dojem lehké ubohosti. Nadto se na mysl vkrádá otázka, jak tyto postavy souvisí se Skrytou historií českého komiksu.
Celkově se jedná o velmi povedenou tečku za první dekádou života Aargh!u, jež navíc přináší nejen Aargh!ové příběhy, ale i perly českého komiksu, k nimž bychom se jinak těžko dostali.
Název: Aargh!: Výroční speciál
Scénář: Ladislav Vlodek, Emil Posledník, Jan J. Holub, Martin Němec, Vladimír Stočes, Jan Patrik Krásný, Karel Cvrček, Vladimír Tučapský, Tomáš Kučerovský, Tomáš Prokůpek, Lubomír Kupčík, Luděk Janda, Tomáš Jirků, Jiří Zimčík, Filip Novák, Nikkarin, Dan Černý, Lely Geislerové, Branko Jelinek, Jiří Grus
Kresba: René A. Klapač, Ďuro Balogh, Martin Němec, Vladimír Stočes, Jan Patrik Krásný, Karel Cvrček, Vladimír Tučapský, Tomáš Kučerovský, Tomáš Prokůpek, Lubomír Kupčík, Ladislav Vlodek, Emil Posledník, Jiří Husák, Jiří Zimčík, Honza Bažant, Nikkarin, Dan Černý, Lela Geislerová, Branko Jelinek, Jiří Grus
Obálka: Tomáš Kučerovský
Počet stran: 128
Vazba: vázaná
Rozměry: 220 x 305 mm
Vydal: Analphabet Books, Brno 2010
Doporučená cena: 248 Kč
Hodnocení: **** (80 %)