Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Aargh! 10 v německém stylu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

13. 2. 2011

Světlo světa uzřel nový Aargh!, tentokráte s výročním číslem 10. Kromě tuzemského komiksu se opět objevuje spousta publicistiky a ze zahraničního soudku zavítalo Německo. A to ve velmi povedené formě.

Ilustrace na obálce, autor: Václav Šlajch

Český komiksový zin Aargh! je u nás už spíše pojmem než jen magazínem. Od svých fanzinových počátků se vypracoval k profesionalitě. Vody českého komiksu čeří, ač se to zdá neuvěřitelné, již přes deset let. Každé číslo obsahuje kromě komiksů z našich končin také tematicky vybrané příběhy z jiné země, především z takové, která byla zasažena komunistickým pozdržením sekvenčního umění. Nejnovější desáté číslo je vyvedeno v německém stylu.

Deutschland, Deutschland über alles

Ale vyvedení v německém stylu neznamená, že na čtenáře na každé druhé stránce čeká svastika a právoplatný árijec. Jen se zde vyskytují komiksy německých autorů. Někoho to zamrzí, někoho potěší. Nicméně svou kvalitou příběhy potěší snad každého.

Nejlepším německým překvapením bude osmistránkový příběh od Moki, která českým čtenářům není neznámá. Mohli ji potkat v rámci loňského KomiksFEST!u nebo číst její příběhy v conovém revue a devátém Aargh!u. V nejnovějším čísle je uveřejněno Velké veverčí vyvádění. Schválně jsem se vyhnul slovu příběh, protože ten nikdo hledat asi ani nebude. Příběh je velmi miniaturní, ale to vůbec nevadí. Jde spíše o výtvarnou stránku.

Kresby Moki, to jsou opravdové grafické orgie. Scéna pomalu přechází v další a v naprosté dokonalosti se zde vše kloubí v jednu tapisérii, jenž se dá vnímat také jako jistá metafora ke koloběhu bytí. Kresba působí navíc sice lehce pokřiveně, avšak realisticky, a dokonce i hlavní hrdinka (veverka) vypadá docela roztomile.

Tomáš Prokůpek, ležící, spící

Avšak nejsilnější příběh celé antologie pochází od českých tvůrců. Jedná se o čtyřstránkový segment Stařec a hoře od dua Tomáš Prokůpek a Václav Šlajch. Ačkoli se po celou dobu příběhu zdá, že jde jen o klasický, tisíckrát převyprávěný příběh plný klišé, vše se obrátí v něco jiného doslova na poslední chvíli. Čtenáře náhle udeří extrémně silný emotivní zážitek, který ho zaplaví vlnou hřejivé empatie a chutě do života. Kresebně se příběh nijak neodlišuje od jiných Šlajchových děl, takže je to i na této úrovni nadprůměr s osobitým vzhledem.

Prokůpek obstaral i většinu publicistiky, za nejvýraznější se dá považovat článek o Ondřeji Sekorovi, tvůrci Ferdy Mravence. Ačkoli na jeho adresu vzešlo již nemálo odborných publikací, na jeho kariéru po roce 1945 se pozornost tolik nesoustředila, což se Prokůpek pokusil napravit. A uspěl na výbornou. Článek je na biografii velmi čtivý a vzhledem k faktu, že se jedná o českého rodáka, čtenáře potěší o to více a pro některé jistě bude osvětou, která konečně ukáže, že Sekora byl víc než jen moralista a vychovatel.

Sběratelé všech zemí, spojte se

Dalším rozsáhlým zajímavým článkem je přeložená esej Made in Germany německého komiksového teoretika Andrease C. Kniggeho. Ten nám představuje vývoj komiksu v Německu už od kolébky a ukazuje, jakými směry se vyvinul. Tento článek pro české čtenáře opět působí obzvlášť silně v tom, že je v něm vidět jasná spojitost mezi německým a československým komiksem. Navíc se neomezuje jen na hlavní proud, ale čtivou formou zmiňuje také undergroundové pokusy a dopady na světovou kulturu, které byly například u Wilhelma Busche drtivé.

Ačkoli se Aargh! za ta léta již vypracoval na profesionální úroveň, stále je na něm patrná forma fans for fans. Vše je prováděno s nadšením, což dopadne vždy lépe než komerční pokusy nebo touha zvýraznit se. Na tomto číslo je to zřejmé především tak, že se desáté číslo oslavilo luxusním vydáním. Antologie vyšla ve dvou verzích, každá měla svou vlastní obálku. Ale nejen přední (jedna je od výše zmiňovaného Václava Šlajcha, druhá od Mawila), i zadní obálku, přičemž každá z alternativních zadních stran obsahuje odlišný komiks od Vhrstiho, takže kdo koupí obě, neprohloupí.

Název: Aargh! #10

Scénář: Igor Baranko, Tomáš Prokůpek, Vhrsti, Lucie Lomová, Alexej Korvin, Jiří Zimčík, Marek Čolek, Vladimír Tučapský, Anke Freuchtenbergowa, Flix, Ulli Lust, Mawil, Rafal Skarzycki, Zdeněk Pokorný, Filip Škoda, Dan Černý

Kresba: Igor Baranko, Tomáš Prokůpek, Vhrsti, Lucie Lomová, Václav Šlajch, Daniel Mihálik, Jiří Mlázek, Tomasz Lesniak, Jiří Zimčík, Marek Čolek, Vladimír Tučapský, Anke Freuchtenbergowa, Flix, Ulli Lust, Mawil, Rafal Skarzycki, Zdeněk Pokorný, Filip Škoda, Dan Černý

Publicistika: Andreas C. Knigge, Ulli Lust, Václav Šlajch, Tomáš Prokůpek

Překlad: Michal Jareš, Patrycje Twardowska, Yvona Vašíčková

Počet stran: 128

Vazba: paperback

Rozměry: 210 x 295 mm

Vydal: Analphabet Books, Brno 2011

Doporučená cena: 175 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Aargh! 10 v německém stylu