Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

A-Team na DVD: Proleťte se v tanku, vykradněte banku!

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

8. 5. 2011

Nejsou žádný béčka. Nebyli jimi v legendární seriálové podobě a vydrželo jim to i v celovečerním filmu. Čtveřice drsňáků z A-Teamu se pod režijním vedením akčního rutinéra Joea Carnahana pokouší získat zpět svou čest, slávu a nezapomenou u toho být i zatraceně styloví.

Čtyři muži a automobil, Zdroj: distributor filmu

Film

Téměř před třiceti lety televizní obrazovky opanoval seriál umně balancující na hraně akce a komedie. Tím seriálem byl A-Team. Vystavěný na ikonickém obsazení hlavních charakterů a na seriálové tvorbě pokrokové akce. Postupem let se z původního A-Teamu stala seriálová legenda, která si i dnes drží početnou skupinu věrných fanoušků.

Celovečerní novodobou verzi populárního seriálu dostal na starost režisér Joe Carnahan. Ten má na svém kontě povedený kriminální film Narkotika, přestylizovanou akční podívanou Sejmi eso a svou troškou do mlýna přispěl také v reklamní sérii Hire. Pro hraniční a akcí prosycenou podívanou, jakou od A-Teamu každý čeká, je to tedy ten pravý člověk.

Celovečerní A-Team se veze přesně na té vlně, kterou původní seriál po svém skončení opustil. Zápletka obsahující zradu, očistu a potrestání všech zlotřilců je tedy upozaděná a do popředí jsou tlačeny zejména vybroušené dialogy. Z nich povedené a zapamatováníhodné hlášky odletují každou sudou sekundu.

Pyromani v akci

Klíčem k úspěchu filmu je pak geniální obsazení v podstatě všech hlavních i vedlejších rolí. Ústřední čtveřice Liam Neeson, Bradley Cooper, Sharlto Copley a Quinton Jackson bez zaváhání a s notnou dávkou nadhledu ustojí i extrémně přepálené akční momenty. Pád tanku z letadla usměrňovaný výstřely na jednotlivé strany přeci jenom ve filmech nevidíme tak často.

Carnahan se podobných momentů nebojí a vystavuje na nich místy až komiksovou stylizovanost celého děje, ale také hlavních charakterů. Testosteronové cool hlášky jsou zde pronášeny tváří v tvář smrti a většina z nich je navíc podmalována psychotickým hurónským smíchem hlavní čtveřice. Naštěstí film působí kompaktně a z nastolené stylizace ani na malý moment nepoleví.

Podrobnější recenzi filmu A-Team si přečtěte ZDE.

Snímek bohužel v závěru příliš tlačí na pomyslnou akční pilu a namísto klasické akce se utápí v záplavě počítačových triků, které příliš nesedí k předcházející poctivé akční podívané. To mrzí dvojnásob, protože předkládaný megalomanský závěr v rámci zápletky není až tak důležitý a Carnahan mohl s klidem zvolit o něco menší měřítko, se kterým by byl výsledný film bezchybný.

I přes drobnou výtku ale zůstává A-Team poctivou, a hlavně zábavnou týmovou podívanou. Tváří v tvář žánrově příbuzným Postradatelným pak čtveřice vedená Liamem Neesonen vychází vítězně. Komerční neúspěch naneštěstí pohřbil slibné pokračování, a my se tak musíme spokojit pouze s prodlouženou verzí uváděnou na DVD.

DVD

Ano, je tomu skutečně tak. DVD nosič obsahuje dosud neuvedenou prodlouženou verzi filmu. Ta je spolu s klasickou kinoverzí uvedena v obrazově i zvukově bezchybném podání. Režisérská verze obsahuje několik minut původně nepoužitých scén, které jsou zejména humorného a místy i akčního charakteru. Dějově ale do zápletky nic nepřidávají.

Bonusová sekce nabízí pouze akční sestřih toho nejlepšího z filmu, komentář režiséra a klasický trailer. Kromě řemeslně pěkného sestřihu neobsahují ostatní bonusy české titulky. Povedený film se tak na český DVD trh bohužel dostal na poněkud chudém disku.

A-Team (A-Team)

Akční/Dobrodružný/Thriller
USA, 2010, 117 min

Režie: Joe Carnahan
Hrají: Liam Neeson, Bradley Cooper, Sharlto Copley, Quinton ‚Rampage‘ Jackson, Jessica Biel, Patrick Wilson, Omari Hardwick, Brian Bloom, Dwight Schultz, Dirk Benedict, Yul Vazquez, Henry Czerny, Jon Hamm

Zvuk: 5.1 (česky, anglicky)
Titulky: české, anglické, chorvatské, arabské, slovinské
Bonusy: Komentář režiséra Joea Carnahana, A-Team sestřih nejlepších momentů, Trailer

Hodnocení filmu:4****
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

A-Team na DVD: Proleťte se v tanku, vykradněte banku!