Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

90 let by letos oslavila nejznámější ilustrátorka 20. století, Helena Zmatlíková

Redakce

Redakce

9. 3. 2013

OBR: Děti z BullerbynuIlustrace Heleny Zmatlíkové se pro mnohé staly synonymem bezstarostného dětství. Letos by navíc tato známá autorka oslavila 90 let. Zemřela 4. dubna 2005, ale její kresby jsou stále živé.Znají ji celé generace a přesto se dále vydávají její ilustrace a knihy. Helena Zmatlíková dokázala chytit za srdce nejen děti, ale i dospělé, a možná proto se k jejím kresbám vracíme a našim ratolestem ukazujeme malého Honzíka, kocoura Modroočka nebo kamarády z Bullerbynu.

Životopis této velké ženy naší ilustrace nechme na jiných. Narodila se, vyrůstala, vdala se a zase rozvedla, ale to nejdůležitější je, že tvořila. Od útlého mládí propadla kouzlu kresby a po pár peripetiích mohla studovat to, co jí tak bavilo – užitou grafiku a reklamní umění. Její začátky byly všelijaké, od kresbiček pro noviny, po návrhy kabelek a módních střihů. Zlomové pro ní však bylo Státní nakladatelství dětské knihy (pozdější Albatros), kde se stala kmenovou autorkou.

Ilustrací nejen k dětským srdcím

Za celý svůj velice plodný život ilustrovala okolo 250 knih, které si získaly oblibu nejen u nás, ale i v zahraničí. Dodnes se Helena Zmatlíková těší velkému zájmu například v Japonsku. Překlady těchto knih pak vyšly asi ve dvacítce jazyků.

Možná si můžeme klást otázku, čím je právě Helena Zmatlíková tak výjimečná? Proč právě ona zůstává oblíbenou malířkou již tolik let? Odpověď je možná v samotné její tvorbě, v jejím stylu. Když se zadíváte na její knižní ilustraci, zaujme vás svou jednoduchostí, přímočarostí, barevností, ale hlavně optimismem. Převážná část jejího díla je věnována dětem a komu jinému by měly tyto rysy být vlastní, než právě jim.

OBR: Honzíkova cesta

Honzíkova cesta provázela dětsvím nejednoho z nás
Zdroj: Reprofoto youtube.com

Pro její postavy je charakteristická krása pevné linie, vše má své kontury, své místo, ale přesto jsou zde minimalizovány agresivní ostré hrany. Zní to možná moc nadneseně, ale když se nad tím člověk zamyslí, pochopí, že v dnešní přetechnizované době je čas od času velmi uklidňující podívat se do velkých, hlubokých očí z pera Heleny Zmatlíkové.

Letos by tato velká ilustrátorka oslavila devadesát let. Devadesát let pro jedinou ženu, která patřila mezi desítku nejvydávanějších ilustrátorů 20. století. Helena Zmatlíková nadále pro několik generací zůstane krásnou vzpomínkou na dětství a zároveň tím nejmilejším odkazem českého umu pro naše děti.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

90 let by letos oslavila nejznámější ilustrátorka 20. století, Helena Zmatlíková