Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

80 gayů a leseb pochodovalo Olomoucí. Přidávali se k nim lidé nesouhlasící s imigranty

ČTK

ČTK

1. 8. 2015

Zhruba osm desítek lidí se zapojilo do pestrobarevného průvodu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů, který dnes poprvé v historii prošel centrem Olomouce. Za doprovodu šesti policejních vozů pochodovali zhruba dvoukilometrovým úsekem města. První ročník Rainbow Pride Olomouc, který byl inspirován pražskou akcí, měl dát najevo veřejnosti, že se tito lidé za svou orientaci nestydí.

Průvod leseb a gayů v Olomouci

Ilustrační foto, Zdroj: Pixabay.com

Průvod s vlajkami vzbudil v centru poměrně velkou pozornost. Někteří kolemjdoucí se k němu chtěli přidat v domnění, že vyjadřuje nesouhlas s přílivem imigrantů.

Akce měla zpočátku nesmělý rozjezd, pořadatelé totiž na poslední chvíli měnili místa, kde se účastníci sejdou. Nakonec průvod vyšel z Dolního náměstí. „Inspiroval jsem se akcí v Praze na Prague Pride. Stále jsou lidé, kteří odsuzují homosexuály. Chtěli jsme ukázat, že jsme normální lidé a hlavně udělat ve městě takovou menší párty,“ řekl ČTK organizátor akce, čtyřiadvacetiletý student Petr Milov. Podle něj čítá komunita takto orientovaných lidí ve stotisícovém městě zhruba tisícovku, do akce s oproti jeho předpokladům zapojil pouze zlomek z nich.

Průvod si nenechali ujít nejen Olomoučané, ale i lidé z širokého okolí. „Je to o hrdosti, není se zač stydět, byť je to dnes už uvolněnější. Já osobně jsem bisexuálka. Podle mne má průvod upozornit lidi na to, že jsme tady. Není to však o propagaci, ale o hrdosti, říci, že jsme normální lidé,“ řekla ČTK čtyřicetiletá Eda ze Šternberka. Podotkla, že před dvěma lety se již účastnila akce Prague Pride. „Jsem rád, že se v Olomouci něco děje. Doufám, že to bude v rámci slušných mezí,“ podotkl Olomoučan, který na Dolní náměstí dorazil na obřích bílých podpatcích a v tygřím obleku.

Zhruba osm desítek účastníků na sebe při cestě upozorňovalo nejen pestrým oblečením a barevnými vlajkami, ale i troubením. Mnozí obyvatelé města i turisté si je po trase fotili, mnozí se ptali, proti čemu protestují. „Já myslela, že jsou proti uprchlíkům, už jsem se k nim chtěla přidat,“ řekla ČTK jedna ze starších žen, která průvod potkala v Denisově ulici.

Součástí akce bylo také testování zájemců na HIV či party v klubu Diva. Organizátoři akce doufají, že v Olomouci vytvoří novou tradici a průvod se jim podaří ve městě zorganizovat i v příštím roce.

Festival Prague Pride s karnevalovým průvodem, kterým se olomoučtí organizátoři inspirovali, se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. Letos by měl centrem Prahy projít průvod hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů v sobotu 15. srpna. Trasa povede stejně jako loni z Václavského náměstí na Letnou.

Autor – ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

80 gayů a leseb pochodovalo Olomoucí. Přidávali se k nim lidé nesouhlasící s imigranty