Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

8 filmových situací, ve kterých byste se rozhodně nechtěli ocitnout

Všichni jsme si tím prošli, osamělí, ztracení a na pokraji sil čelíme nelehkému rozhodnutí, které ovlivní celou naši budoucí existenci. Dobře, nezní to úplně reálně. To však nebrání hollywoodským scenáristům stavět většinu svých filmů na morálním dilematu ústředních postav. Vždyť koho nebaví sledovat, jak se člověk na televizní obrazovce dostává do téměř neřešitelné a svízelné situace?

James Franco ve filmu 127 Hours, Zdroj: youtube.com

V těchto dnech přichází do amerických kin 127 Hours v hlavní roli s Jamesem Francem, který uvízl ve skalním masivu a pro svou záchranu je donucen k radikálnímu kroku. Příběh je o to působivější, že je inspirován skutečným osudem horolezce Arona Ralstona. Režisér Danny Boyle se snaží své diváky přimět zamyslet se nad stejnou otázkou, které ve filmu čelí James Franco: ˶Dokázal bych si amputovat vlastní ruku, kdyby to znamenalo jedinou možnost, jak přežít?˝

Nyní se podívejme na 8 nejtěžších rozhodnutí, které kdy musely filmové postavy podstoupit.

Saw: Řezat, nebo umřít?, Zdroj: youtube.com

Saw: Hra o přežití

Ovšem, u mnoha filmů zažili diváci brutalitu a psychický teror, ale nízkonákladový snímek natočený v roce 2004 přichází s něčím zcela novým. S morální otázkou, která provází každou scénu a vygraduje až v několika posledních minutách filmu. I sám divák se začne sám sebe ptát: ˶Zabil bych někoho, abych se sám zachránil? Zaslouží si ten člověk potrestání?˝ Vše vyvrcholí, když se po několika mučivých hodinách v opuštěné koupelně Cary Elwes konečně rozhodne uříznout si rezavou a poměrně tupou pilou vlastní nohu, aby se tak dostal na svobodu. Při této finální scéně se budete svíjet více než hlavní hrdina a sledovat vše skrz prsty.

Přežít

Diváci zde mohou zhlédnout jednu z nejhrůznějších leteckých katastrof v dějinách kinematografie – a to je jen začátek. Film je o to děsivější, že je, stejně jako 127 Hours, inspirován skutečným příběhem ztroskotané posádky, která musí čelit kruté zimě, všudypřítomnému strachu a neřešitelnému morálnímu dilematu. Buďte si jisti, že i vy se na konci filmu budete s hrůzou ptát sami sebe: ˶Dokázal bych vůbec sníst jiného člověka pro svou vlastní záchranu?˝ Možná skutečně chutná jako kuře, ale opravdu to nebudeme zjišťovat.

Sophiina volba

Film staví na jednom z nejlepších výkonů Meryl Streep, která si za ztvárnění hlavní ženské role odnesla svého druhého Oscara. Prostřednictvím vzpomínek Sophie Zawistowské sledujeme, jak je poslána do Osvětimi a nacistickým důstojníkem donucena rozhodnout se, které z dětí pošle na jistou smrt. Právě tato scéna dělá ze Sophiiny volby jedno z nejsilnějších dramat, a stále, i po tolika letech, dokáže zasáhnout nejednoho diváka.

Zločiny a poklesky

Pod povrchem směsice humoru a dramatu režiséra Woodyho Allena a kromě jeho skvostného filozofického podtextu je zde příběh Martina Landaua, který prezentuje jeden z nejrozumnějších důvodů pro vraždu. Jeho hlavní hrdina je dobrý člověk, co udělal obrovskou a velmi častou chybu – byl nevěrný své milované manželce. Když je člověk zahnaný do kouta, stejně jako Landau, je těžké nepoložit si otázku : ˶Byl bych toho schopen?˝

Zelená míle

Snímek se čtyřmi oscarovými nominacemi natočený podle knižní předlohy slavného mistra hororů Stephena Kinga. Díky vynikajícím hereckým výkonům je tento tříhodinový snímek úžasnou podívanou, která překypuje emocemi. Vězeňský dozorce s tváří Toma Hankse zná, jako jeden z mála, pravdu o vězni Johnu Coffeym, který čeká v cele smrti na svůj konec. Hanks se tak ocitne  před nezáviděníhodným rozhodováním. Dovolí, aby byl nevinně odsouzený člověk poslán na smrt v rámci tzv. spravedlnosti nebo sám poruší zákon a zachrání jeden lidský život? Jak byste se rozhodli vy?

The Box: Rozhodování může člověka dovést k šílenství, Zdroj: distributor filmu

The Box

Nejmladší film z našeho seznamu, kde je Cameron Diaz se svým filmovým manželem Jamesem Marsdenem postavena před brilantně spletitou otázku: ˶Dokázali byste zabít někoho, koho jste v životě neviděli, za milion dolarů?˝ Richard Kelly využil podobné zpracování jako u svého kultovního snímku Donnie Darko, který si získal mnoho fanoušků, ale na druhé straně i mnoho odpůrců, co tvrdí, že ho nepochopili.

Neslušný návrh

V roce 1993 donutil tento film lidi zeptat jich samých : ˶Nechal bych svého partnera vyspat se s cizím člověkem za milion dolarů?˝ Když se podíváme zpět, Robert Redford a znetvořený elegán z filmu The Box by opravdu měli začít utrácet své peníze rozumnějším způsobem. Ale naštěstí jsou zde pro nás diváky a naši zábavu vždy, když stojí hrdina před morálním dilematem, nějací znudění miliardáři s okouzlujícím úsměvem, nesoucí kufřík plný peněz.

Matrix

Je to prosté, vezmeš si červenou pilulku a probudíš se do děsivé reality, kde budeš muset každodenně bojovat o přežití, nebo modrou a vzbudíš se doma a zbytek života prožiješ v pohodlí a sladké nevědomosti. Co si vyberete vy? I my se v každodenním životě setkáváme s podobnými otázkami. Rozdíl je v tom, že se nás na ně neptá Morfeus.  Sami sebe můžeme přesvědčovat, že bychom následovali Nea, ale upřímně, kdo by nestrávil život v klidu a pohodlí, i když by ho ovládali roboti?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

8 filmových situací, ve kterých byste se rozhodně nechtěli ocitnout