Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Pražská muzejní noc se blíží. Letos se otevře přes 60 institucí

Redakce

Redakce

4. 6. 2011

Je tu další ročník Pražské muzejní noci. Jedinečnou noční atmosféru si mohou užít všichni včetně dětí, pro které je přichystáno množství doprovodných programů. Proč tedy neporušit pravidlo jít spát a místo toho vidět něco, co možná jestě neviděli?

Osmý ročník Pražské muzejní noci vypukne v sobotu 11. června v 19:00 a potrvá až do jedné hodiny po půlnoci, během této doby bude zpřístupněno rekordních 34 kulturních institucí o celkem 60 objektech. Letos můžete Muzejní noc navíc i prožívat prostřednictvím moderních technologií, ať je to facebook nebo mobilní telefon. Právě prostřednictvím telefonů budete mít snadno dostupné aktuální informace. Na stránkách muzejní noci si navíc můžete sami sestavit plán návštěv v aplikaci Moje muzea a Moje noc. Zkrátka Muzejní noc jde s dobou.

Na co se můžete těšit?

Nově se zapojily Národní technické muzeum, Muzeum kávy Alchymista, Goethe institut, Památník národního písemnictví, Národní technická knihovna, Bulharský kulturní institut a Česká filharmonie. Kvůli technickému stavu ale nelze pro muzejní noc zpřístupnit historickou budovu Národního muzea.

Příkladem těch nově zapojených je Muzeum kávy Alchymista, které vás provede historií kávové kultury, zpracováním či přípravou kávy a ukáže různé druhy mlýnků, pražiček a kávovarů.

Foto:muzeum kávy

Muzeum kávy Alchymista, Zdroj: muzeumkavy.cz

Již po několikáté Městská knihovna v Praze na Mariánském náměstí pořádá výstavu z názvem Co se nadrobilo aneb 120 let Městské knihovny v Praze. Zpřístupní historické dokumenty, čtenářské průkazy, ručně psané katalogizační lístky atd. Prohlížení a listování je dovoleno. Doprovodný program s názvem Knížkoviny umožní zúčastněným stát se spisovatelem, ilustrátorem i nakladatelem, mají totiž možnost vyrobit si vlastní knihu. Vše je doplněno výstavou výtvarníka ze současnosti Václava Šlajcha.

V noci ožijí i mumie

Náprstkovo muzeum oslní výstavou staroegyptských mumií. Návštěva výstavy bude probíhat za tlumeného osvětlení v tajuplné ponuré atmosféře. Doprovodným programem bude přednáška o zakladatelovi muzea Vojtovi Náprstkovi, modní přehlídka a koncert hudební skupiny Aneboafro s tradičními rytmy západní Afriky.

Foto:Výstava mumií,Náprstkovo muzeum

Výstava mumií,Náprstkovo muzeum, Zdroj: Národní muzeum

Vojenský historický ústav s expozicí, která mapuje 1. a 2.světovou válku zase nabízí doprovodný program pro velké a malé střelce. Mezi další objekty, které se otevřou patří také Zámek Troja, Lapidárium, Galerie Vyšehrad, Pedagogické muzeum J.A.Komenského v Praze, České muzeum hudby, Letecké muzeum Kbely, Palác Kinských, Národní památník na Vítkově, Chvalský zámek, přírodovědecká fakulta UK-Botanická zahrada, Pražský hrad nebo Malostranská mostecká věž.

Speciálně pro Pražskou muzejní noc bude zřízeno 10 autobusových linek, které budou pro pasažéry zdarma stejně jako vstupné do jednotlivých institucí. Centrální přestupní bod bude na náměstí Jana Palacha.

Chcete si prohlédnout seznam otevřených muzeí? Použijte naši otázku na facebooku. Odškrtněte ty, které vás zajímají.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pražská muzejní noc se blíží. Letos se otevře přes 60 institucí