Menu
TOPZINE.cz
Hudba

8 nejlepších znělek MS ve fotbale a hokeji. Shakira, Scooter i Ricky Martin

Standa Kafka

Standa Kafka

7. 4. 2013

Dnes si na své přijdou zejména fanoušci dvou u nás nejpopulárnějších sportů- fotbalu a hokeje. Připomeneme si totiž některé znělky nedávných mistrovství světa v těchto dvou sportech.

Až na jednu výjimku byly všechny následující songy oficiálními hymnami daných šampionátů, takže si třeba při jejich poslechu vzpomenete na nějaké krásné akce nebo góly.

Oceana – Endless Summer

Na začátek se nebudeme vracet příliš do minulosti. V loňském roce se v Polsku a na Ukrajině konalo fotbalové mistrovství Evropy. Možná i kvůli vcelku úspěšnému snažení naší národní reprezentace se taneční hitovka Endless Summer od německé zpěvačky Oceany Mahlmannové dostala až na špičku nejhranějších písniček v českých rádiích. Už méně překvapivě dosáhla téhož úspěchu i v pořádajícím Polsku, jenom na Ukrajině to na vyšší pozici než bronzovou nestačilo.

Shakira – Waka Waka (This Time For Africa)

Z dnešního přehledu asi největší hit. Kolumbijská diva Shakira propůjčila svůj hlas k oficiální hymně Mistrovstvi Světa ve fotbale 2010, které hostila Jihoafrická republika. Shakira propůjčila nejen hlas, ale i vlastní tělo. Přes půl miliardy zhlédnutí na Youtube svědčí o tom, že zpěvaččino nakrucování a podupávání (údajně inspirace africkými domorodými tanci) stojí za to vidět. Tento počet zhlédnutí momentálně řadí song Waka Waka dokonce na sedmé místo nejsledovanějších videí na Youtube všech dob.

K’Naan – Wavin‘ Flag

Tohle je ta jediná výjimka, jediný song, který nebyl oficiální hymnou. Wavin‘ Flag od somálského interpreta K’Naana koloval rádiovými vlnami po celém světě takřka ruku v ruce s písničkou, o které jsme psali o něco výše. Americký gigant, firma Coca-Cola, si ji totiž vybral do svého reklamního videa speciálně k MS 2010.

Píseň vyšla v několika obměnách a verzích, nejhranější byla verze doplněná o závorku Celebration mix. My si však pustíme charitativní verzi pro Haiti, kterou nazpívali známí umělci, aby pomohli zemi zpustošené ničivým zemětřesením.

Herbert Gronemeyer – Celebrate the Day

Poslední fotbalové MS, kterého se zúčastnila Česká fotbalová reprezentace. I parta kolem Čecha nebo Rosického tak mohla zblízka podlehnout fotbalové atmosféře u našich západních sousedů. Němci jako správní nacionalisté vybrali pro domácí šampionát píseň od domácího interpreta. Celebrate the Day však žádnou díru do světa neudělalo a po šampionátu vcelku rychle upadlo do zapomnění.

Ricky Martin – The Cup of Life

Předposlední fotbalovou pecku našeho výběru má na svědomí Ricky Martin. Charismatický idol mnoha žen a dívek, které pak k jejich smůle nepotěšil přiznáním k tomu, že je gay. The Cup of Life byla oficiální hymnou Mistrovství světa roku 1998 a posbírala téhož roku mnoho nejvyšších příček v hitparádách po celé Evropě. Singl získal také čtyři platinové a stejný počet zlatých desek za prodeje. Předznamenal tak Martinův další hit Livin‘ la Vida Loca.

Vangelis – Anthem Fifa World Cup 2002

Tuhle instrumentální věc od řeckého skladatele Vangelise zná asi také každý řádný fotbalový fanoušek.  Sice za ni nedostal sošku Oscara jako za soundtracku k filmu Ohnivé vozy, ale šampionát, který hostily dvě asijské země – Jižní Korea a Japonsko, reprezentovala vcelku spolehlivě. V klipu si můžeme prohlédnout většinu vlajek zemí, které se na turnaj dostaly.

Scooter – Stuck on Replay

A plynule přecházíme k hokeji. Rok 2010. Hokejový šampionát v Německu a opět domácí, německý interpret. Nestárnoucí taneční skupina Scooter, která letos slaví kulatých dvacet let na scéně, nahrála na své čtrnácté album píseň Stuck on Replay. Organizátorům hokejového klání se ale tak zalíbila, že si jí posléze vybrali za oficiální hymnu MS.

Kristina – Life is a Game

Svoje turné zakončíme pro změnu u našich východních bratrů. V roce 2011 se Mistrovství světa v hokeji odehrálo v Bratislavě a Košicích, takže titulní píseň nazpívala slovenská zpěvačka Kristina. Máme-li být upřímní, Life is a Game se moc nepovedlo, stejně jako domácí turnaj pro slovenské hokejisty. Zato naše reprezentace vedená nestárnoucím Jaromírem Jágrem přivezla zpod Tater bronzové medaile.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

8 nejlepších znělek MS ve fotbale a hokeji. Shakira, Scooter i Ricky Martin