Menu
TOPZINE.cz
Hudba

8 nejlepších kytarovek posledních let: Franz Ferdinand nebo Kasabian

Jana Popelková

Jana Popelková

21. 2. 2013

FOTO: The StrokesDnes se podíváme na osmici songů, které jsou postaveny především na zvuku elektrických kytar. Mohlo by se zdát, že z hlediska produkce kytarovek byl plodný zejména rok 2004, vzpomněli jsme ale i na několik starších kusů.

FOTO: The Strokes

The Strokes Zdroj: thestrokes.com

Franz Ferdinand – The Dark of The Matinée

Song z eponymního debutu Franz Ferdinand (2004) obdržel ocenění Mercury Prize. Text dle slov frontmana Alexe Kaprana pojednává o fantazírování nad lepšími zítřky.

The Hives – Go Right Ahead

Píseň švédských rockerů z alba Lex Hives šlape pořádně od podlahy díky bicím a výrazné baskytaře. Nádech rock´n´rollové klasiky mu přidává saxofonový background.

The Strokes – Reptilia

Kdo by si nepamatoval skladbu z alba Room of Fire (2004), kterou zpívali chlápci s vizáží á la šedesátá léta? The Strokes, kteří fungují od roku 1998, navazují na odkaz garage rocku, kterým prosluli jejich starší hudební kolegové.

Kaiser Chiefs – Ruby

Píseň z alba Yours Truly, Angry Mob z roku 2007 splňuje všechny atributy hitu: sloka tak akorát dlouhá, nápaditý refrén a text o nešťastné lásce.

John Frusciante – A Firm Kick

Na baladickém songu z alternative-artrockového alba Inside of Emptiness (2004) se podílel i Josh Klinghoffer, současný kytarista Red Hot Chilli Peppers. Na svědomí měl nahrávání bicích a baskytary.

Kasabian – Club Foot

Zajímavostí je, že píseň kapela věnovala předčasně zesnulému studentovi historie Janu Palachovi. Jako singl z alba Kasabian vyšel v roce 2004.

Arctic Monkeys – Brianstorm

Jde o titulní skladbu z alba Favourite Worst Nightmare (2007), za něž kapela získala dvě platinové desky a dočkala se pozitivního přijetí mezi kritiky. Intro k písni je postaveno na rychlém kytarovém riffu, který se po zbytek songu line na jeho pozadí.

Royal Republic – Tommy-Gun

Švédy Royal Republic bylo možné vidět v říjnu loňského roku v Praze. Přestože jde ještě o elévy světové scény, nelze jim upřít jistý potenciál. Song z roku 2010 a video k němu silně připomíná jeden z jejich starších klipů. Přijdete na to, který?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

8 nejlepších kytarovek posledních let: Franz Ferdinand nebo Kasabian