Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

7 věcí, které dělat, když nemůžete usnout

Markéta Pešková

Markéta Pešková

18. 12. 2019

Noční hodiny už značně pokročily, všichni kolem už dávno spokojeně spí a vy pořád zíráte do stropu a nemůžete usnout? Nespavost trápí sem tam každého z nás. Jak překonat nespavost a usnout do pár minut? Máme pro vás 7 tipů pro konec nespavosti. A to bez léků, které tělu nedělají dobře.

Není nespavost jako nespavost

Jaké jsou vlastně příčiny nespavosti? Nejčastěji to jsou starosti. Například, když víme, že druhý den přijde situace, která nám přinese stres. Velká porada v práci, zkouška ve škole nebo třeba operace. Příčinou ale mohou být i závažnější problémy jako deprese, nemoc nebo bolesti. Zkuste však nesahat hned po léku, ale zvládnout nespavost přírodní cestou.

Jde-li pouze o několik nocí, kdy nemůžete usnout, není třeba hned projednávat problémy se spánkem s lékařem. Pokud vám však poruchy spánku snižují kvalitu života a chybí vám energie na běžné aktivity a koníčky, je potřeba se nad problémem zamyslet a navštívit odborníka.

Tip č. 1: Dejte si čaj a relaxujte

Hledáte-li možnosti, jak rychle usnout, zkuste se spolehnout na sílu přírody. Bylinkový čaj z heřmánku, meduňky, mučenky, šafránu nebo třezalky vám v boji proti nespavosti pomůže. Uklidní vás a navodí ve vás příjemný pocit.

Bylinky však nemusíte používat pouze do čaje. Usnout nám pomáhají i vůně a teplá lázeň. Pro dokonalé uvolnění celého těla si dopřejte bylinkovou koupel. K relaxaci pak slouží i nepřeberné množství vůní, z nichž se často doporučuje levandule, šalvěj nebo rozmarýn. Ty si můžete zakoupit ve formě spreje nebo olejíčku do aromalampy.

Jak relaxovat, aby byl váš spánek kvalitnější? Lehněte si na záda na svou matraci a zhluboka dýchejte nosem. Poté postupně zatínejte svaly – od špiček nohou přes kolena po zadek až po hruď, ruce a hlavu. Postupně je zase uvolňujte. U toho pravidelně a zhluboka dýchejte.

Tip č. 2: Vyvětrejte a zútulněte svou ložnici

V chladnější a vyvětrané místnosti se nám spí lépe. Zkuste v ložnici udržovat nižší teplotu než ve zbytku domácnosti. Každý večer před ulehnutím do postele pusťte do místnosti čerstvý vzduch a v ložnici pokliďte, aby se nikde neválely zbytečné věci, skříň byla zavřená a všude panoval klid a pořádek.

Ložnice by měla být nejpohodlnější místností v bytě. Měla by být útulná, měkká a s perfektní postelí a matrací a spoustou polštářků a dek. Uvidíte, že kombinace čerstvého vzduchu a útulného prostoru v ložnici vás uklidní.

Kvalitní matrace

Tip č. 3: Spěte na správné matraci a posteli!

Základem zdravého spánku je kvalitní matrace a postel. Matrace nesmí být proleželá, příliš tvrdá ani příliš měkká a postel nesmí vrzat, aby vás v noci nebudila. Přerušovaný spánek totiž není také příliš kvalitní. Matraci bychom měli měnit každých 7 let nebo kdykoliv, kdy nám přijde její povrch proleželý. Dosloužila i vaše matrace? Sáhněte po nové a kvalitní.

Dopřejte si matraci z moderních materiálů, která bude určená přesně pro vás. Latexovou, pěnovou nebo pružinovou. Odborník vám jistě s výběrem poradí. Pomůže vám i s bolestmi zad, krku a páteře. A to už za to stojí!

Tip č. 4: Nepočítejte ovečky

Běžná rada, že bychom při nespavosti měli počítat ovečky, není tak užitečná, jak by se mohlo zdát. Přemýšlení nad tím, kolikátá ovečka přeskočila ohradu, není pro naši mysl zrovna uvolňující. Myslet však můžete na to, co vás doopravdy uklidňuje. Může to být louka, les, šumění oceánu nebo hory. Nic, co vás rozrušuje, ale naopak vás nenutí myslet.

Můžete si také vytvořit řadu šikovných drobných rituálů a dechových cvičení. Mezi rituály patří například večerní sprcha nebo koupel, převléknutí se do pohodlného pyžama, vypití čaje nebo lehký úklid ložnice. Tyto činnosti vás uklidní a po čase tělu napoví, že se blíží doba spánku, a tak je potřeba zpomalit biorytmus.

Tip č. 5: Odložte telefon a zapomeňte na televizi

Náš spánek ovlivňuje kromě tepla i světlo. Proto může spánek nabourat používání elektroniky v posteli. Vyzařuje umělé světlo a náš mozek si navíc kvůli přívalu informací, které čteme na telefonu nebo sledujeme v televizi, vůbec neodpočine. Proto si v ložnici elektroniku zakažte.

co dělat při nespavosti

Tip č. 6: Unavte nejen mozek

Na škodu není ani tělesná aktivita během dne. Mnohdy se totiž stává, že zatímco své hlavě dáváme přes den pořádně zabrat, naše tělo opomíjíme. Dopřejte si během dne nebo před spaním rozcvičku, po práci si zajděte na procházku, zaplavat si do bazénu nebo se před večerní sprchou jen protáhněte. Ideální jsou například některé cviky z jógy. Uvidíte, že jakmile tyto aktivity zařadíte do běžného dne, nebudete bez nich moci být.

Tip č. 7: Nic nepomáhá? Navštivte lékaře

Možná vám žádná z rad pro dobrý spánek nepomáhá. Pokud se s nespavostí potýkáte už delší dobu a problémy nechtějí ustoupit, kontaktujte lékaře. Ostudou není zajít do spánkového centra nebo třeba za psychologem, který vám poradí a najdete společně důvod bezesných nocí. Nejdůležitější je totiž odstranit příčiny nespavosti a tím ji překonat.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

7 věcí, které dělat, když nemůžete usnout