Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Sedm rad + sedm Murphyho zákonů na zvládnutí neúspěchu ve škole i v práci

Redakce

Redakce

21. 1. 2011

Nevzali vás u pracovního pohovoru? Propadli jste u zkoušky? Má šéf výhrady k vaší práci? Zde je pár tipů, jak se vypořádat s neúspěchy, nesedět doma v depresích a neutápět žal v lahvích vína nebo basách piv.

FOTO:Stres

Nenechte se zničit stresem, Foto: Ondřej Janů, Topzine.cz

Vypovídejte se – není na škodu ulevit si a svěřit se někomu dalšímu s trápením, vyberte si ale někoho, kdo se osvědčil jako dobrý posluchač a kdo vás nebude zahrnovat výroky typu Já ti to říkal, Vždycky jsi byl/a lempl a podobně.

Odreagujte se – udělejte si čas na něco, co už jste dlouho odsouvali. V první fázi je ideální se jakkoliv zaměstnat, zajděte s přáteli na skleničku nebo do kina na film.

Vybijte negativní energii – místo užírání se doma vyrazte na brusle, kolo nebo do posilovny, méně akčním typům může přijít vhod kulečník nebo bowling.

Nenechte se demotivovat – zní to jako klišé, ale zkuste po pár dnech racionálně rozebrat příčiny selhání, přijít na to, kde se stala chyba, jak byste v budoucnosti mohli změnit své jednání v obdobné situaci. Nechlácholte se větami typu: Můj šéf je blbec nebo Jsem zneuznaný génius.

Prolomení začarovaného kruhu – snažte se za každou cenu myslet pozitivně a nesklouznout k sebelítosti a stylu uvažování Nezvládl/a jsem touž mi nikdy nic nevyjdenemá cenu se snažit.

Všechno špatné je pro něco dobré – nepříjemná zkušenost se může stát odrazovým můstkem, zatněte zuby a pokuste se brát neúspěch jako příležitost dokázat sobě i ostatním, že na to máte.

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř – zlaté pravidlo nejen pro všechny pracovní a studijní patálie, neúspěch patří k životu, nejedná se tedy o žádnou tragédii.

Neumíme poradit nic nového? Přečtěte si na závěr několik Murphyho zákonů z prostředí školy a zaměstnání, které nejen pobaví, ale lze jimi i ospravedlnit nezdary:

 • Nikdy není dost času na to, aby se to udělalo dobře. Ale vždy je dost času na to, aby se to udělalo znovu.
 • V každém geniálním díle nalezneme své vlastní zavržené nápady.
 • Když jde student k tabuli, všechny jeho chyby jsou způsobeny chybnou křídou.
 • Žádný šéf si neponechá zaměstnance, který má stále pravdu.
 • Je snazší dělat blbé otázky, než opravovat blbé chyby.
 • Každý pracovník postupuje po služebním žebříčku tak dlouho, dokud se neoctne na místě, které není schopen zastávat.
 • Nikdo neposlouchá, co říkáte, dokud neuděláte chybu.
 • Hezký den a málo neúspěchů vám přeje Vzdělání a kariéra!

  Ohodnoťte tento článek:
  0
  Právě čtete

  Sedm rad + sedm Murphyho zákonů na zvládnutí neúspěchu ve škole i v práci