Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

7 nejlživějších předsevzetí, která si studenti každoročně dávají

Redakce

Redakce

30. 12. 2012

Silvestr se neodvratně blíží a pro většinu populace to znamená bujaré oslavy příchodu roku 2013. Nový rok ale není spojen jen s alkoholovými orgiemi a propařenou nocí, ale i s novými předsevzetími. Jaká jsou pro studenty nejtypičtější?

FOTO: Drink

Omezení pití alkoholu je jedním z častých předsevzetí, Zdroj: sxc.hu

Ačkoli si jako studenti srdečně slibujeme, že od pondělí se začneme učit, na Nový rok ženeme předsevzetí ještě dál. Ať už je sepíšeme na papír a skálopevně zpečetíme velkým slibem, či si jen přísaháme v duchu, všichni máme od nastávajícího roku podobná očekávání.

1. Budu se učit průběžně

Jedna z největších utopií, kterou studentům učitelé vštěpují do hlavy už na základní škole. Možná kvůli tomu jsme se krásné představě tvrdošíjně postavili a na just se zásadně učíme přes noc.

Sice nám teorie uč se průběžně slibuje nevídané výsledky a ušetřenou práci, zlákala však jen velmi malou část studentské populace.

2. Přestanu odkládat povinnosti na poslední chvíli

Přestože bylo o prokrastinaci mnoho napsáno, mnoho vyřčeno i mnoho naslibováno, nikdo s ní ještě nedokázal hnout. Navzdory velké snaze se nám stále nedaří začít psát seminární práci dříve než víkend před odevzdáním a učit se na zkoušku v době, kdy se z ní ještě nervově nehroutíme. Ale jako předsevzetí vypadá na papíře velice hezky.

3. Zhubnu

Nebudu u učení mlsat čokoládu. Nebudu jíst pozdě v noci, kdy se učím na zítřejší zkoušku. Budu jíst zdravě a do svého jídelníčku zařadím spoustu zeleniny.

Ruku na srdce, kdo ze studentů si nedává toto předsevzetí i během roku? Ačkoli se zdá být velice snadné, koho nezláká objednaná pizza k seriálu The Big Bang Theory či velký kus čokolády k učebnici, v níž se písmenka natruc rozjíždějí do stran?

4. Budu pít méně alkoholu

Další oblíbené předsevzetí, které se musí zapít skleničkou něčeho silného. Za alkohol studenti utrácí své naspořené peníze rádi a často, ale někdy jde skutečně o nutnost. Pokud celý týden strávíme nad knihami, psychické vyčerpání musíme kompenzovat propařenou nocí s přáteli a tekutinou, která nám zvedne náladu jako nic jiného.

A ať už jsou důvodem k novoročnímu odříkání těžká rána opilcova či vysoké ceny, na seznam tradičních studentských předsevzetí rozhodně patří.

5. Začnu šetřit peníze a přestanu utrácet

Že mají studenti hluboko do kapsy, ví každý, neboť to jako příslušníci studentstva často a rádi opakujeme. Zvlášť pokud máme šanci dostat slevu či jinou výhodu ze studií plynoucí. Na začátku nového roku sníme o plnícím se prasátku, naspořených penězích a nakupování zásadně ve výprodejích.

To se ale zvrtne nejpozději v únoru, kdy každý student zjistí, že za peníze v prasátku by se dalo něco výhodně koupit či by dokonce bylo možné uspořádat skvělou house party. Ale najdou se i světlé výjimky, které si skutečně na spořící účet měsíčně posílají své těžce vydělané peníze. Toto předsevzetí nemá tak špatnou bilanci.

6. Budu chodit pravidelně do fitka

A na rotopedu se budu učit. Tím spojím dvě činnosti dohromady a ušetřím spoustu času. Jeden z velkých omylů, kterým se jako studenti uklidňujeme, když po Vánocích stojíme na nemilosrdné váze.

Skutečnost je ale taková, že pokud se s plným nasazením nevěnujeme cvičení, nemůžeme čekat valné výsledky. A přestože v lednu se sportovní centra radují z návalu nových pravidelných návštěvníků, nejpozději v únoru se stav opět vrátí do normálu.

7. Budu se méně koukat na televizi a více se učit

Když se jednou pohodlně usadíte k televizi, je těžké se od ní odtrhnout. A to není jen pocit, jde o úspěšný výsledek dlouhodobých snah upoutat diváka k televizi na co nejdelší dobu. A pokud si nepouštíte televizi s přesným cílem jednoho pořadu, pravděpodobně skončíte v křesle na dlouhou dobu.

Čas promarněný sledováním barevných reklam by se dal využít lépe, a toho jsme si jako studenti vědomi. Jenže je těžké vynechat náš oblíbený sitcom kvůli matematickým výpočtům či čtení zákonů. A proto k seznamu předsevzetí toto neodmyslitelně patří.

Ačkoli se nám tato předsevzetí nedaří naplnit, snaha se nám upřít nedá. A kdybychom opravdu všechny novoroční sliby splnili, nebyla by ve škole a na kolejích nuda?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 nejlživějších předsevzetí, která si studenti každoročně dávají