Menu
TOPZINE.cz
Apetit

7 nejlepších filmových trilogií. Mezi stálice patří Star Wars i Kmotr

Redakce

Redakce

9. 12. 2013

Čím dál častěji se filmy rozdělují na dvě či tři části. Tvůrci nás zahlcují pátými, šestými pokračováními, ale trilogie stejně zůstává kvalitním nadčasovým útvarem. Přinášíme vám sedm těch nejlepších.

Pán prstenů

Na tuto trilogii jistě nelze zapomenout, tím spíše, že v kinech právě běží Hobit, který se dějově odehrává před Pánem prstenů. Od roku 2001 (kdo by věřil, že je to už tak dlouho) po dva za sebou jdoucí roky přišly do kin filmové adaptace tří knih Pán prstenů od J. R. R. Tolkiena. Nesporná kvalita této série režiséra Petera Jacksona je zřejmá z několika úhlů. Skladatel Howard Shore získal Oscara za hudbu k prvnímu a třetímu filmu. Pán prstenů: Návrat krále zůstává s výdělkem více jak jedna miliarda dolarů sedmým nejvýdělečnějším filmem v historii, což je s přihlédnutím k novějším blockbusterům opravdu vynikající výsledek.

 

video
play-sharp-fill

Star Wars

George Lucas přišel v roce 1977 se zcela průlomovým a epochálním snímkem. Zajímavostí je, že původně chtěl filmově ztvárnit Flashe Gordona, ale jelikož neobdržel práva, byl nucen si vymyslet vlastní svět, za což mu miliony fanoušků mohou být vděčné, protože snad žádný filmový kult není tak rozšířený jako tento. Takto vznikly Star Wars neboli Hvězdné války. Původní trilogie složená netypicky ze čtvrté, páté a šesté epizody stále patří na přední místa žebříčků oblíbenosti, i přes nemoderní, ale v té době pokrokové efekty. Z Darth Vadera, Luka Skywalkera a Obi-Wana Kenobiho se stali celosvětoví hrdinové.

V roce 1999 pak vyšla na světlo filmových pláten Epizoda I.: Skrytá hrozba, o tři roky později Epizoda II.: Klony útočí a Epizoda III.: Pomsta Sithů v roce 2005. Ačkoli jde o celkem nové snímky, dějově předchází těm původním a skrývají tajemství zrození obávaného Darth Vadera. Lucas si zařídil mimo obrovského výdělku i nesmrtelnost. Otázkou zůstává, co může divák od budoucnosti čekat, jelikož práva na Star Wars zakoupilo studio Disney. Uvidíme, co nám rok 2015 a Epizoda VII. připraví za překvapení.

video
play-sharp-fill

Kmotr

V roce 1972 se režisér Francis Ford Coppola rozhodl zpracovat knižní bestseller Maria Puza s názvem Kmotr. Příběh pojednává o mafiánské rodině Corleonů žijící v New Yorku, jež hraje důležitou část tamního organizovaného zločinu. Divák sleduje osudy členů rodinného klanu s italskými kořeny, kteří získali své postavení a obrovské majetky vydíráním, hazardem a prostitucí. Oscary za nejlepší film, za scénář podle předlohy, za nejlepší mužský herecký výkon pro Marlona Branda, ty všechny si vysloužil první díl série Kmotr.

Druhá část následovala po dvou letech a získala Oscarů rovnou šest. Michael Corleone (Al Pacino) se stal hlavou mafiánského impéria a musí čelit rozsáhlé konkurenci a orgánům spravedlnosti. Na třetí pokračování čekali diváci šestnáct let. To je považováno za nejslabší, ale důstojné ukončení Puzovy série. Ani jednu ze sedmi oscarových nominací však neproměnil. Šedesátiletý Michael Corleone se snaží zbavit své kriminální historie a přesunout se do investiční a hlavně legální sféry. Ač se z něj stal zbožný člověk, nikdy není možné zcela uniknout své minulosti, ta ho začne po jmenování svého nástupce dohánět. Ve všech třech částech si zahrál pouze Al Pacino společně s Diane Keaton.

video
play-sharp-fill

Batman

Režisér Christopher Nolan přišel v roce 2005 s filmem Batman začíná s Christianem Balem v roli oblíbeného superhrdiny, jenž v civilu vystupuje jako Bruce Wayne. Gotham City přihlíží zrodu netopýřího muže Batmana, který si dal za úkol ochraňovat nevinné a bojovat s kriminálními živly pomocí nejmodernějších technických vymožeností.

O tři roky později následovalo pokračování s názvem Temný rytíř. Po snímku z roku 1989, kdy Jokera ztvárnil Jack Nicholson, nikdo nevěřil, že by to kdokoli, ať už konkrétně Heath Ledger, zvládl lépe. A k překvapení všech se to povedlo. Bohužel si to na herci vzalo tu největší daň, zemřel půl roku před premiérou na předávkování léky. Posmrtně za svou roli vyšinutého kriminálníka převlečeného za klauna získal Zlatý globus i Oscara.

Poslední snímek této série se dostal na plátna kin v roce 2012. Batman je po nařčení ze zabití Harveyho Denta na útěku. Když se však do Gotham City dostane maskovaný Bane (Tom Hardy), je nucen vrátit se a bojovat s tímto nebezpečným padouchem. Celkově tato trilogie vydělala 3,7 miliardy dolarů, což z ní dělá sedmou nejvýdělečnější sérii vůbec. Christopher Nolan se stal jediným režisérem, který natočil hned tři snímky o Batmanovi, a Christian Bale zase jediným hercem, který si třikrát zahrál tohoto netopýřího superhrdinu.

video
play-sharp-fill

Návrat do budoucnosti

Ačkoli tato série vznikla mezi lety 1985 a 1990, její oblíbenost a originalita neklesá. V prvním filmu doktor Emmett Brown vynalezl stroj na cestování časem a mladík Marty (Michael J. Fox) se vrací o třicet let zpět, aby dal dohromady své teenagerovské rodiče a zajistil tak svou existenci. Snímek obdržel Oscara za nejlepší vizuální efekty. Ve druhé části cestuje do budoucnosti, kde zachraňuje svého syna, a následně v minulosti i sám sebe. Zde však už nominace na Oscara proměněna nebyla. V posledním pokračování trilogie se Marty ocitá v roce 1885, kdy je v nebezpečí jeho přítel a tvůrce stroje doktor Emmett.

video
play-sharp-fill

Indiana Jones

Zná ho každý. Za jeho zrodem stojí Steven Spielberg a George Lucas. Harrisona Forda vpálila role univerzitního profesora a dobrodružného archeologa s kloboukem a bičem do vědomí diváků ještě více než role Hana Sola z Hvězdných válek. Indy žije ve třicátých letech minulého století a střemhlav se vrhá za každým neobjeveným artefaktem, jenž je v ohrožení, že se dostane do rukou nepřátel. Původní série tří filmových příběhů, ve kterých vystupuje tento známý dobrodruh, se dočkala v roce 2008 čtvrtého pokračování a na rok 2016 je v plánu páté. Filmy z let 1981 až 1989 však stále s přehledem vyčnívají.

video
play-sharp-fill

Jason Bourne

Začalo to v roce 2002 Agentem bez minulosti (v angličtině Bourneova identita), který vznikl na motivy díla spisovatele Roberta Ludluma. Na světlo filmového světa vzešel profesionální zabiják Jason Bourne (Matt Damon), který trpí naprostou ztrátou paměti a snaží se přijít na to, kdo vlastně je. O dva roky později mělo premiéru pokračování s názvem Bourneův mýtus. Jason zjišťuje, že jeho minulost je plná temných zákoutí, ke kterým se musí vrátit, aby získal ztracené vzpomínky svého života.

V roce 2007 trilogii zakončilo Bourneovo ultimátum. Tajný agent Bourne se dostává na samotný konec cesty za hledáním sebe sama. Ač mu to komplikovali nájemní zabijáci a bývalí zaměstnavatelé, konečně zjistí, kým je. Poslední část získala tři Oscary – za nejlepší střih, zvuk a střih zvuku. Úspěch této série tkví v charismatickém Mattu Damonovi, kontaktu s realitou a chytré zápletce. Jde o jedinou trilogii v žebříčku, která nebyla natočena jedním režisérem. První díl stvořil Doug Liman a další dva Paul Greengrass (Kapitán Phillips).

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

7 nejlepších filmových trilogií. Mezi stálice patří Star Wars i Kmotr