Menu
TOPZINE.cz
Hudba

7 nejlepších filmových soundtracků aneb i hudba má ve filmu své místo

Jana Popelková

Jana Popelková

14. 2. 2013

soundtrack_2Bez soundtracků by většina filmů postrádala podstatnou část své atmosféry. Vybrali jsme proto sedm nejlepších, které podle nás stojí za to vyzdvihnout.

Soundtrack je nedílnou součástí každého filmu, Zdroj: hindimoviesong.net

Soundtrack je nedílnou součástí každého filmu. Zdroj: hindimoviesong.net

Sedm statečných

Film staršího data (1960), k němuž složil hudbu Elmer Bernstein (1922-2004). Jeho orchestrální tvorba je ceněna i po letech. Charakteristický pro tento soundtrack je zvuk smyčců a častý synkopický rytmus. Velký prostor zde měla i skupina žesťových nástrojů.

Pulp Fiction

Získal v roce 1995 ocenění Brit Awards za nejlepší soundtrack. Celkem ho tvoří 16 písní, z nichž mezi nejlepší patří Girl, You’ll Be A Woman Soon od amerických Urge Overkill. Píseň zde má i legendární kytarista a zpěvák Chuck Berry – You Never Can Tell. Zazní ve scéně, kdy se Uma Thurman chystá tančit v restauraci s Johnem Travoltou.

Velmi nebezpečné známosti

Jde o typ čistě písničkového soundtracku. Placebo album otevírají energickou vypalovačkou Every You Every Me. Velký náboj má i píseň od Skunk Anansie – Secretly. Závěrečná Bitter Sweet Symphony v podání The Verve, nicméně autorsky náležící dvojici Richards/Jagger, zněla svého času v rádiích velmi často.

Trainspotting

Film o drogách, jehož atmosféru tvoří písničky přelomu 80. a 90. let – Iggy Popp, Pulp, Underworld nebo New Order.

Big Lebowski

Vyšel v roce 1998. Zajímavostí je, že téměř všechny písničky zní ve filmu dvakrát – jednak doprovázejí jednotlivé scény, čímž jejich atmosféru značně umocňují, přičemž jinde zas podkreslují background a divák je tak vnímá spíše podprahově. Soundtrack je z pohledu žánrové rozmanitosti opravdu bohatý – obsahuje vše od rocku až po operu.

Hanebný pancharti

Velký italský skladatel Ennio Moriconne složil hudbu i k tomuto tarantinovskému filmu. Na její tvorbě se vedle něj podílel i Charles Bernstein. Hudba Billyho Prestona byla použita např. ve znělce Huga Stiglitze. Scénu, kdy se Shoshana líčí na premiéru Pýchy národa, podkresluje píseň Davida Bowieho.

Amélie z Montmartru

Na soundtracku najdeme jen instrumentální skladby, to mu ale neubírá nic z jeho pozitiv. Asi nejznámější klavírní skladba Comptine d´un autre été: l´après midi je oblíbená pro svůj půvab a krásu. V jiných skladbách zní zase typický nástroj vykreslující atmosféru Francie – tedy akordeon. Autorem soundtracku je skladatel Yann Tiersen.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 nejlepších filmových soundtracků aneb i hudba má ve filmu své místo