Menu
TOPZINE.cz
Hudba

7 kontroverzních klipů. Zákaz od cenzorů si vysloužila Nirvana i Björk

Milujete poníky, duhu, roztomilé králíčky? Tady se jich rozhodně nedočkáte. Tyhle klipy mají do pohádky daleko. Vytvořili jsme pro vás kompilaci videoklipů, které byly pro svůj nevhodný obsah a nepříliš výchovný odkaz zakázány. Připravte se na pořádný nářez, pouze 18+.

FOTO: Bjork

Björk jedním ze svých klipů příliš nepotěšila cenzory na Youtube. Zdroj: Arts Marketing

Nirvana – Heart Shaped Box

Třetí a poslední studiové album Nirvany, In Utero, se neslo ve zcela jiném duchu než ta předchozí. Režie kontroverzního klipu se ujal nizozemský režisér Anton Corbijn.

Naštvaný čaroděj ze země Oz, Ku-Klux-Klan, drogy spolu s křesťanskými symboly, nenarozené děti visící ze stromů, takhle nějak si představují kluci z Nirvany novodobou společnost. Vlnu zájmu vzbudil klip u soudního sporu s Kevinem Kerslakem, který tvrdil, že mu kapela ukradla jeho nápad.

M.I.A – Born Free

Devítiminutový shot zrežírovaný Romainem Gavrasem byl i přes pozitivní kritiku zakázán na YouTube. V klipu se objevují zrzaví adolescenti, kteří jsou uneseni a následně popraveni. Nechybějí výbuchy, spousta krve a létající končetiny. Sama umělkyně se k banu vyjádřila takto: „Vůbec nechápu, proč se lidé cítí pohoršení, vždyť jde jen o falešnou krev a kečup. YouTube je plný videí poprav a násilí,jenže  pak se objevíme my s něčím podobným a všichni se tváří jako O můj Bože.“

Marilyn Manson – (s)AINT

Co se stane, když se dcera italského krále hororů, kontroverzního režiséra a umělce v jednom Daria Argento spojí s provokatérem, který sám sebe pojmenoval po masovém vrahovi? Hudební video z roku 2003 rozhodně nepatří do zlatého fondu grotesek.

V klipu uvidíme, jak šňupat koks z bible, spoustu sexu kohokoli s kýmkoli a také něco té krve. Dokonce zpěvákův vlastní label odmítal klip vydat, proto se Manson rozhodl vydat své veledílo na DVD.

Björk – Pagan Poetry

Uznávaný fotograf a dokumentarista Nick Knight hovořil o inspiraci zakázaného videa pro Björk z alba Vespertine. „Chtěl jsem ji svléknout. Je to celé takové syrové, ženské a sexy. Björk je v tom klipu úplně jiná než ve svých ostatních videích. Celé to probíhalo tak, že jsem jí dal kameru a požádal ji aby natočila své soukromé intimní video. Chtěla po mě, abych natočil sexy klip, tak jsem jí dal kameru a řekl: Natoč svůj milostný život.“

Soft Cell – Sex Dwarf

Renomovaný režisér Tim Pope natočil oplzlý klip, který zahrnuje jak sexuální trpaslíky, tak motorové pily. Vytvořilo značný skandál v roce 1981, kdy britská policie zabavila veškeré kopie videa. Soft Cell se dočkali také banu od YouTube a MTV. I když… tu a tam se video objeví.

Prodigy – Smack My Bitch Up

Švédský režisér Jonas Akerlund, mimo jiné také bývalý bubeník metalové kapely Bathory, připomněl mužům, že nejen oni dokážou tvrdě chlastat, šňupat koks a prát se na ulici. Prostě bejt drsní. I přesto, že byl klip samozřejmě zakázán, z nějakého neznámého důvodu se objevil v noční relaci na MTV. Národní organizace pro ženy (NOW) shledala video jako výsměch všem ženám i jejich postavení. A pak že máme demokracii.

Sandu Ciorba – Pe Cimpoi

A na závěr jeden z nejdrsnějších klipů a písní našeho výběru. Nejenže dosud nebyl zakázán, je dokonce vesele šířen dál a tím představuje nevyslovitelné riziko pro naše psychické zdraví. Když si ho pustíte aspoň jednou denně, bude vám už všecko jedno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 kontroverzních klipů. Zákaz od cenzorů si vysloužila Nirvana i Björk