Menu
TOPZINE.cz
Hudba

7 důvodů, proč milujeme hudbu. Jsme díky ní veselejší, zdravější i chytřejší

Standa Kafka

Standa Kafka

31. 5. 2013

Některé studie prokázaly, že lidé, kteří pravidelně poslouchají hudbu, jsou chytřejší, schopnější pamatovat si více věcí a celkově mají mnohem lepší náladu než lidé, kteří si během dne žádnou muziku nepouští. Pojďme se tedy podívat na nejčastější důvody, proč vlastně hudbu posloucháme.

Hudba má na nás řadu příznivých vlivů. Foto: Barbora Bednaříková, TOPZINE.cz

Hudba má na nás řadu příznivých vlivů. Foto: Barbora Bednaříková, TOPZINE.cz

1. Obohacení

Hudba nejen že nepoznamenává naší náladu, ale také mění způsob našeho přemýšlení a celkové vnímání světa.

2. Přínos k tělocviku, a tedy i zdraví

Dokážete si představit, že jdete cvičit do fitka a tam najednou ticho? Slyšet pouze vzdechy, případně vzlyky kolegů spolucvičících by Vám asi moc kuráže do cvičení nedodalo. A co takové tancování bez hudby? To by asi taky nebylo zrovna ono.

3. Různorodost

Existuje spoustu stylů a různých druhů hudby, takže si kdokoliv kdykoliv najde přesně tu pravou podle momentální nálady.

4. Neukončený vývoj

Lidská civilizace se stále vyvíjí a s ní i hudba kolem nás. Vždyť do 20. století existovala jenom klasická hudba a žánry jako hip hop nebo trance si asi vůbec nikdo nedovedl představit. A kdo z Vás vlastně ještě cca před třemi roky věděl, co to je třeba dubstep? Můžeme se tak jenom těšit, co bude následovat.

5. Text

V tom obrovském množství muziky už nejspíš existuje píseň pro každou situaci, která nás v životě může potkat nebo kterou bychom si přáli zažít. Právě prostřednictvím těchto textů si třeba můžeme připomenout událost, již máme spojenou s poslechem určité písně (taky si pamatujete tu melodii, při které jste se poprvé líbali s holkou/klukem na diskotéce?), nebo si naopak během poslechu představovat, jaké by asi bylo zažít situaci, o níž se právě zpívá.

6. Vyjadřuje naši osobnost

Například už podle poslechu nějaké úzce profilované hudební stanice si můžeme udělat poměrně slušný obrázek o tom, jaký by měl onen posluchač být. Vůbec už nemluvě o tom, že když skoro po celý den slyšíme z vedlejšího baráku vyhrávat Šlágr TV, nebudou jeho obyvatelé nejspíš mladší padesáti let.

7. Hudba je univerzální jazyk

Studie prokázaly, že některé rostliny rostou rychleji, když se jim pouští určitý žánr. I zvířata používají různé zvukové signály, aby třeba upozornila na nebezpečí ostatní členy skupiny nebo při páření. Lidé zase mohou hudbou vyjádřit svoje myšlenky a pocity i beze slov.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 důvodů, proč milujeme hudbu. Jsme díky ní veselejší, zdravější i chytřejší