Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

6 věcí, jak Steve Jobs a Apple změnili svět filmu. Bez něj by nebyl Pixar

Redakce

Redakce

11. 10. 2011

Steve Jobs je jedno ze jmen, bez nichž by současný film zdaleka nebyl tím, čím je. Zvláštní efekty, editační software, sledování filmů přes internet či kvalitní amatérské filmy – za tím vším stojí z velké části společnost Apple.

FOTO: Steve Jobs

„Musíte v něco věřit: instinkt, osud, život, karmu, cokoli.“, Zdroj: youtube.com

Středa 5. října 2011 se do historie zapíše jako den, kdy svět přišel o jednu z největších ikon digitálního věku, vizionáře a pastýře technologického pokroku – Stevea Jobse. Smrt muže, který má na svém kontě na 338 patentů, se však nedotkne pouze úzké partičky geeků, ale zanechá čestné prázdné místo v srdci každého uvědomělého moderního člověka. Pojďme si připomenout, jak se Steve Jobs a jeho firma Apple podepsali na životě filmových fandů.

1. Pixar

Je těžké určit, co je tím nejzásadnějším, čím Steve Jobs obdaroval svět stříbrného plátna. Zasvěceným se však vždy jako první vybaví studio Pixar – bašta animovaného filmu. Studio vzniklo na základech, které tvořila odstrčená partička počítačových grafiků spadajících pod Lucasfilm. Steve Jobs, v té době také odstrčený svou vlastní firmou Apple, na začátku roku 1986 kupuje studio (tehdy ještě The Graphics Group) za dnes směšných 10 milionů dolarů. Tato investice z něj však za chvíli udělá jednoho z nejvlivnějších lidí Hollywoodu.

O smrti Steva Jobse se strhla diskuze i mezi hudebními hvězdami

Začátky bývají těžké a tak se i Pixar musel k tomu správnému kroku dostat přes své prvotní batolecí pády. V raném období se totiž zaměřoval na vývoj grafického hardwaru, ale tudy cesta nevedla.

Na lepší časy se zablýsklo až po smlouvě se studiem Disney a prvním společném projektu – Toy Story: Příběh hraček. Mnozí z vás si jistě vzpomenou na mánii kolem Buzze Rakeťáka a jeho umělohmotných přátel. Již tehdy bylo jasné, že tento film je revolucí.

K dnešnímu dni má studio za sebou tucet celovečerních filmů, kterými jsou tři Příběhy hraček (1995, 1999, 2010), Život Brouka (1998), Příšerky, s.r.o. (2001), Hledá se Nemo (2003), Úžasňákovi (2004), Auta (2006) a Auta 2 (2011), Ratatouille (2007), VALL-I (2008) a Vzhůru do oblak (2009). Na rok 2012 se však se však ve studiu ukuchtila další porce animované magie – můžete se těšit na dobrodružný příběh o zrzce ze skotské vysočiny, jehož oficiální titul je Brave.

2. Final Cut Pro

Název tohoto softwaru asi něco řekne jen málokomu. Vězte však, že bez tohoto editačního programu by spousta filmových nápadů zůstala v krajině zapomnění nebo by se určitě aspoň pěkně prodloužila a prodražila jejich realizace. Svoje díky vyjádřil například tvůrce hororového hitu Saw, James Wan, který tak mohl svůj film zeditovat na vlastní pěst, aniž by obětoval něco z kvality snímku.

3. Streamování filmů

Apple také výrazně přispěl k tomu, abychom nemuseli ani vytáhnout paty z domu, když nás přepadne chuť na popcorn a příjemně strávené dvě hodinky při sledování filmu. Nemusíte totiž pro něj do obchodu, ale stačí pár kliků na iTunes a snímek si můžete okamžitě pustit na vašem počítači či dokonce iPodu.

4. 3-D filmy bez brýlí

Teď něco trochu z budoucnosti. Už si nějak tak zvykáme, že věci dříve vídané pouze v sci-fi nás nemusí překvapit ani jako vybavení idylické jihočeské chaloupky. Další sen technofilů, holografické 3-D počítače, se také díky Applu za krátkou dobu naplní. Technologie, která je zatím ve vývoji, bude přesněji řečeno pseudo-holografická. Ale koho to vlastně zajímá? Hlavní je, že si budete moci dát partičku šachu a lá Hvězdné války!

5. iPhonoví režiséři

Aby se z vás stal hvězdný režisér, nepotřebujete již počáteční kapitál na profesionální kameru za 50 tisíc korun a další vybavení. Stačí jen nápad a odhodlání. To vše díky vysoké kvalitě technologie za nízkou cenu, která se skrývá v kouzelné krabičce jménem iPhone. Takže si stačí v telefonu najet na tu správnou aplikaci a pak už jen vyrazit do temného lesa natočit nějakou tu čarodějnici.

6. Product placement

Apple si za léta své činnosti vybudoval image jako výrobce chytrých hračiček pro chytré lidi. A nebojí se to ukázat. Pokud máte při sledování filmů rádi doplňující aktivity, což takhle si dát s někým závod, kdo za jeden měsíc napočítá víc Maců na obrazovce? Apple ve statistikách product placementu totiž drží přední pozice.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

6 věcí, jak Steve Jobs a Apple změnili svět filmu. Bez něj by nebyl Pixar