Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

5P pro správný výběr té pravé podprsenky

Petra Červená

Petra Červená

17. 10. 2009

V290755Perfektní Podprsenka Prsa Parádně Podrží. Jenže jak takovou podprsenku najít? A hlavně, co přesně hledat? Podprsenky sice nosíme už od svých nácti let, ale pro mnohé z nás je nákup tohoto malého kousku oděvu velkým problémem.

„Ideální by bylo vlastnit tolik podprsenek, kolik máte různých typů šatů,“ říká paní Mánesová z plzeňského butiku se spodním prádlem a vzápětí dodává, že takový luxus si může dovolit málokdo. Na druhou stranu, aby na nás ze skříně vykukovala jedna bílá a jedna černá podprsenka pod každé šaty také nestačí.

victoria1

Zdroj: victoriasecret.com

Rada 1

Na nákup svého dalšího úlovku do prádelníku si udělejte dostatek času. Kamarádku odložte do kavárny a partnera protentokrát zanechte u fotbalu. Vy si musíte rozmyslet, pro jaký účel podprsenku potřebujete a dobrým rádcem se vám stane prodavačka, která vám nedovolí koupit si podprsenku bez návštěvy kabinky a pečlivého vyzkoušení. Od prádla na celodenní nošení očekáváme něco jiného než od společenských šatů nebo od funkční podprsenky pod sportovní oblečení do fitness centra.

victoria2

Zdroj: victoriasecret.com

Rada 2

Těsně před nákupem si změřte nebo nechte změřit svou aktuální velikost. Každá specializovaná prodejna vám také ochotně půjčí metr a vy se můžete přeměřit přímo v kabince. Nezapomeňte, že každé kilo na váze zaznamená i vaše podprsenka. Velikost určíme ze dvou naměřených hodnot:

Míru 1 získáme měřením těsně pod prsy. Dejte si pozor, abyste metr nevedla přes prádlo. Metr utáhněte tak, aby byl těsný, ale ne fyzicky nepříjemný.

Míra 2 vede přes bradavky (ideálně se změřte v nevyztužené podprsence, máte-li pouze vyztuženou, změřte se buď bez ní, nebo odhadněte míru vyztužení a tu následně od naměřené hodnoty odečtěte). Dbejte na to, aby vám metr na zádech držel v rovině. Paní Mánesová doporučuje „kontrolovat měření v zrcadle, hlavně příliš neutahujte metr přes bradavky, nechte jej volný tak akorát, než vám z prsou začne sklouzávat. Následně vyhledejte správnou velikost ve velikostní tabulce. Nezapomínejte ale na to, že naměřená velikost je jen orientační. Každý model s ohledem na střih a použitý materiál může být velikostně odlišný, a proto je vždy nezbytné prádlo důkladně vyzkoušet.“

victoria3

Zdroj: victoriasecret.com

Rada 3

Po dlouhé procházce městem za účelem najít ten správný specializovaný obchod s vyškoleným a ochotným personálem, mnozí z nás už ani nepřistoupí ke kroku číslo dvě. Máte-li maratón prodejen i se zápasem s krejčovským metrem za sebou, gratuluji. Stojí před vámi předposlední úkol, vybrat si ten správný model. Prádlo vás nesmí nikde škrábat, tlačit, zařezávat se. Obvod podprsenky vás musí pevně objímat, neposouvat se vzadu směrem k lopatkám a po celou dobu nošení zůstávat v rovině těsně pod lopatkami. Jen tak může pevně fixovat ňadra, rozložit váhu prsou a výrazně ulevit krční páteři. Při zkoušení vždy zapínejte podprsenku na prostřední háček, bude vám pak vyhovovat i při mírných výkyvech váhy. Pokud máte velikost košíčku A nebo B, stačí vám vzadu jedna řada háčků. Podprsenka košíčku C a více by měla mít dvě řady, aby na těle pevněji držela a poskytovala ňadrům odpovídající oporu.

victoria-secret

Zdroj: victoriasecret.com

Rada 4

Při výběru podprsenky nezapomínejte ani na ramínka. Zaříznutá ramínka vám mohou přivodit bolesti hlavy i potíže s páteří. V zásadě platí, čím větší a těžší ňadra, tím širší a pohodlnější ramínka. Střed podprsenky mezi košíčky by neměl odstávat, ale přiléhat na tělo. Pozornost věnujte také kosticím, které by měly být potažené plastem. Jen ty se přizpůsobí tvaru prsou a budou pohodlně tvarovat i vaše poprsí.

victoria4

Zdroj: victoriasecret.com

Rada 5

U podprsenek sice platí, že by se měly prát ručně, co bychom si ale nalhávali, u většiny z nás skončí v bubnu pračky. A protože výrobci podprsenek vědí o naší nechuti prát ručně, což alibisticky omlouváme pracností, časovou náročností a znám i takové, co říkají: pere-li pračka lépe než já, tak proč toho nevyužít. Pro všechny takové je v prodejnách s prádlem k dostání prací sáček, nejlépe se zipem a v různých cenových relacích. Nabízí jej například značky Triumph, Felina, Elomi, Freya atd. Co ale našim podprsenkám při praní opravdu vadí, to je všudypřítomná aviváž. Ta totiž narušuje elasticitu lycry, která je ve většině prádla obsažena. Takže králíček AZURIT a jemu podobní by vám měli přestat vykukovat z prádelníku, jinak látka, pomalu ale jistě, přestane pružit.

A co je ve spodním prádle hitem letošního podzimu? Fialové, vínové, zelené, tyrkysové odstíny, a tak lze pokračovat do nekonečna. Trendy jsou sice inspirativní, nicméně co se týče spodního prádla je nejdůležitější kvalita provedení, nikoliv barva a už vůbec ne tvar, ten nám nemohou diktovat módní návrháři, ale naše ňadra.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5P pro správný výběr té pravé podprsenky