Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5D kino je jako adrenalinový zážitek. Na programu mívá i 20 filmů

Redakce

Redakce

25. 10. 2012

3D filmy jsou u nás již notoricky známé. Co by se ale stalo, kdybychom místo trojky napsali pětku a vylepšili tak filmový zážitek o dvě nové dimenze?

FOTO: Screenshot z 5D filmu promítaného v pražském kině No Limit Fun.

Toto můžete vidět v 5D filmu promítaném v pražském kině No Limit Fun. Zdroj: 5D kino No Limit Fun

5D kino doplňuje trojrozměrný obraz o speciální efekty, které umožní divákovi film skutečně prožít. Pohybující se sedačky, padající sníh, vodní sprška, šlehání přes kotníky, záblesky… To je jen krátký výčet toho, co vás čeká v malých, téměř nenápadných budkách v Praze a v Brně. Krátké filmy, dlouhé většinou kolem pěti minut, jsou koncipovány jako jízda podobná horské dráze, kde divákovi každou chvíli hrozí vykolejení, pád do horké lávy nebo třeba sežrání podmořskou obludou.

Brněnské kino se nachází na parkovišti nákupního centra Avion. Malá budka pokreslená barevnými dinosaury a dalšími realistickými potvorami vystupujícími z plátna sice moc důvěry nevzbuzuje, ale uvnitř ukrývá pohodlný sál se čtyřmi sedačkami a velkým plátnem. Z nabízených 19 filmů jsme si vybrali tři.

Nejde jen o filmy pro děti

První snímek Strach na hřbitově se sice na první pohled tváří jako hrůzostrašná podívaná plná čarodějnic a kostlivců, ale nakonec místo pocitu hrůzy vyvolává spíše salvy smíchu. Naopak druhý film Podmořské dobrodružství sice zní jako nevinná podívaná plná mírumilovných rybiček a planktonu, ale nenechte se zmást. Tohle moře se rozhodně nenachází na naší planetě. Mořské obludy prapodivných tvarů občas vypadají velmi hladově.

Aby si přišly na své i děti, najdou se v programu i takové filmy jako Hračkářství, kde pomalý vozík zvolna klouže mezi plyšovými medvědy, takže se divák skutečně nemusí bát žádného smrtelného útoku.

Z pražského výběru 5D kin jsme zvolili to, které se nachází u stadionu Slavie. Zde kino nestojí na parkovišti, ale je pevnou součástí nákupního centra Eden. U vchodu do kina je umístěna malá obrazovka, která ukazuje hlediště, takže všechny grimasy, které během sledování filmu diváci předvádějí (a že jich není málo), jsou živě promítány ven, kde se může každý náhodný kolemjdoucí pobavit na cizí účet.

Úzké sedačky nabízejí pocit bezpečí – i když sebou bude sedačka zmítat sebevíc, rozhodně nevypadnete. Rozměrnější návštěvníci by ale mohli mít poněkud problém. Program je zde výrazně chudší, i na internetových stránkách se uvádí pouhých pět filmů. Snímek Strašidelný důl je sice krátký, ale plný intenzivních zážitků a nervy drásajících situací.

Za pět minut zaplatíte i 100 korun

Protože je technický provoz kin drahý, jsou bohužel poněkud dražší i lístky. Není výjimkou, že divák dá za jeden vstup i 100 korun. Na internetu se ovšem pravidelně objevují slevy, které vám dovolí vychutnat si zážitek o poznání levněji.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

5D kino je jako adrenalinový zážitek. Na programu mívá i 20 filmů