Menu
TOPZINE.cz
Hudba

50 let Big Bandu Českého rozhlasu. Půlstoletí mezi hvězdami!

Redakce

Redakce

7. 4. 2010

Big Band ČRoNárodní dům na Vinohradech bude 14. dubna svědkem velké hudební oslavy. Big Bandu Českého rozhlasu přijdou k jeho padesátinám popřát například Karel Gott, Marta Kubišová, Ilona Csáková, Felix Slováček, Filip Gondolán, Petr Malásek či Laco Deczi.

Big Band Českého rozhlasu, Zdroj: archív

Big Band Českého rozhlasu, Zdroj: archiv

Vznik tohoto hudebního tělesa je neodmyslitelně spjat s šedesátými lety a osobností Karla Krautgartnera. Tento dirigent a organizátor tehdy založil Taneční a jazzový orchestr Českého rozhlasu (TOČR) označovaný i jako Jazzový orchestr Československého rozhlasu (JOČR). V jeho čele se postupně objevili dirigenti Josef Vobruba, Kamil Hála, později Felix Slováček, Vladimír Popelka. Orchestr byl vždy jakousi výkladní skříní předních domácích i zahraničních interpretů.

Od roku 2002 s novým názvem i dirigentem

Od roku 2002 stojí v čele dnešního Big Bandu Českého rozhlasu vynikající aranžér a skladatel Václav Kozel. Sedmnáctičlenný orchestr klasického bigbandového obsazení je sestaven z nejlepších českých hráčů. Díky tomu si orchestr vydobyl i značné zahraniční renomé a nahrál nespočet hudebních snímků s těmi nejlepšími sólisty.

Dnes spolupracuje například s Ilonou Csákovou, Michalem Malátným, Janou Koubkovou, Antonínem Gondolánem nebo Georgem Mrázem. O příjemný a plynulý průběh večera se budou starat i jeho moderátoři Petr Vondráček a Eduard Hrubeš.

Koncert Big Bandu Českého rozhlasu k 50. výročí svého trvání se uskuteční v Národním domě na Vinohradech 14. dubna od 19 hodin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

50 let Big Bandu Českého rozhlasu. Půlstoletí mezi hvězdami!