Menu
TOPZINE.cz
Hudba

5 zásadních hudebních break-upů: Sbohem si řekli Sex Pistols i Beatles

Hana Voltrová

Hana Voltrová

16. 4. 2013

Něco začíná, něco končí. To je prostě život. V hudební historii se odehrál již bezpočet konců hudebních skupin. Připomeňme si nyní pět rozpadů oblíbených kapel, které  fanoušky nejvíce šokovaly.

FOTO: My Chemical Romance

Nejaktuálněji se rozpad týká amerických My Chemical Romance. Zdroj: oficiální facebook kapely

Abba

Dancing Queen, Super Trouper, Honey, Honey nebo Mamma Mia. Kdo by neznal hity švédské popové čtveřice, která mezi lety 1972 až 1982 bořila hitparády nejen v Evropě.

Agnetha, Benny, Bjorn and Anni-Frid prodali v dobách své největší slávy přes 370 milionů alb, což z kapely činí jednu z nejúspěšnějších interpretů všech dob, co se prodeje hudebních nosičů týče.

Příčinou rozpadu kapely byly především osobní vztahy mezi jejími členy svůj podíl ale nesly i dlouhodobé neshody s managementem.

Beatles

Co vyvstane na mysli každému znalci hudby, když se řekne Liverpool? Ano, správně. Beatles.

Rocková kapela ve složení John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr znamenala naprostou hudební revoluci. V době jejich aktivního působení, tedy mezi lety 1960 až 1970, svět poprvé poznal, co znamená naprosté fanouškovské pobláznění – byla tu éra Beatlemánie.

Beatles se stali jednou z nejúspěšnějších kapel na světě s miliony prodaných alb. K rozpadu vedly rozdílné názory členů na další tvorbu a jejich ambice.

N Sync

Devadesátá léta lze s lehkou nadsázkou označit za dekádu boybandů. Neboť převážně popové skupiny tvořené mladíky se sladkou vizáží se v této době těšily neskutečné popularitě.

Jednou z nejúspěšnějších kapel podobného ražení byla sestava z americké Floridy s názvem N Sync. Skupinu tvořilo pět členů, jmenovitě JC Chasez, Chris Kirkpatrick, Joey Fatone, Lance Bass a Justin Timberlake, a fungovala v letech 1995 až 2002.Celkem vydali tři studiová alba, prodali kolem 50 milionů kopií a užívali si poct jako vystupování na Super Bowlu či na zahajovacím ceremoniálu olympijských her.

Příčinou rozpadu kapely bylo rozhodnutí Timberlakea soustředit se na sólovou kariéru.

Sex Pistols

Málokterá kapela ovlivnila hudební svět tolik jako právě Sex Pistols. Skupina stála u zrodu punkového hnutí a stala se inspirací pro řadu tehdy začínajících muzikantských elévů.

Čtveřice ve složení Johnny Rotten, Steve Jones, Paul Cook a Glen Matlock vznikla v roce 1975, ovšem netrvalo dlouho, a Matlock byl nahrazen Sidem Viciousem.

Sex Pistols vyvolávali neskutečnou kontroverzi kvůli své image, vystupování, ale především kvůli jejich hudbě. Kapela se rozpadla po pouhých třech letech působení, v roce 1978. Po téměř dvaceti letech členové začali znovu společně vystupovat a v roce 2006 byli uvedeni do Rock and Rollové síně slávy.

My Chemical Romance

Ať už členové MCR chtějí nebo ne, škatulky EMO se už patrně nadosmrti nezbaví. Kapela vydala celkem čtyři studiová alba, největší úspěch zaznamenalo třetí v pořadí nazvané The Black Parade s hitem Welcome to the Black Parade.

Rozpad skupiny letos v březnu byl šokem pro všechny už jen proto, že se  nedlouho předtím nechala slyšet, že začíná pracovat na nové desce. O konkrétních důvodech rozpadu se dosud spekuluje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zásadních hudebních break-upů: Sbohem si řekli Sex Pistols i Beatles