Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Velkém Gatsbym: DiCaprio a Maguire zpečetili přátelství

Redakce

Redakce

17. 5. 2013

Z pera F. S. Fitzgeralda, hlasu americké ztracené generace, vzešel světoznámý román o marné lásce, neschopnosti najít realitu a režisér Baz Luhrmann ho přeměnil ve skvostnou romantiku postrádající kýč.

video
play-sharp-fill

Ocitáme se ve 20. letech, Amerika se usmívá a každý její občan vytrvale pracuje na budování svého amerického snu. Stejná pohnutka vede i Nicka Carrawaye, mladého muže, který nikdy neopustil rodnou zapadlou vesnici, do velkého světa v New Yorku. Co zde nalézá, připomíná jeho starý život jen vzdáleně. Vstoupil totiž do říše ztracených zbloudilých duší, které přes nedozírná jmění a bohémský život nikdy nedosáhnou toho, po čem doopravdy touží – po lásce, opravdových citech a splnění naivních snů.

1. Snad by byl pan spisovatel spokojen

Baz Luhrmann je novodobý odborník na příběhy zobrazující lásku až za hrob bez nudící potřeby užívat směšná klišé. Věhlasné knižní předloze chtěl vzdát správný hold, a tak i herce vybíral více než poctivě.

Místo Joela Edgertona aspirovali na aristokratického milovníka dámských sukní Ben Affleck a Bradley Cooper, skutečné úsilí pak vynaložil zejména na hledání nešťastně krásné Daisy, jelikož rozhodnout se mezi Amandou Seyfried, Rachel McAdams, Olivií Wilde či Keirou Knightley je vskutku nesnadné.

2. Malá slečna dospěla v krásnou labuť

Omdléváte při pohledu na elegantní Daisy, jež s bezbřehým zármutkem a potlačovanou touhou snáší život vedle nemilovaného člověka? A vzpomínáte na vysmáté nevychované pískle z Pýchy a předsudku, které prahlo jen po co nejranějších vdavkách?

Ano, Carey Mulligan čeká velká budoucnost. Radostnou novinu o své účasti ve filmu obdržela na udílení módních cen a teď už s úsměvem vzpomíná na slzy štěstí, jež nezadržela před Karlem Lagerfeldem a jinými esy, což tehdy brala jako jízdenku sto metrů pod zem.

FOTO: Carey Mulligan a Leonardo DiCaprio ve filmu Velký Gatsby

Když žijete v žaláři manželství a láskou prahnete po někom jiném, váš život pomalu ztrácí smysl.
Zdroj: Warner Bros

3. Tomu se říká argumentace

Leckomu by mohlo přijít na mysl, že ten DiCaprio je poslední dobou všude. Pravda není to úplně od věci, jeho věčně chlapecký obličej zdobí nejeden kinohit. Ale řekněte sami, je možné odmítnout roli vynikajícímu herci, který svou touhu po ní zdůvodní takto?

,,Gatsbyho příběh je pojat jako idea muže, jenž vzešel z naprosté nicoty, stvořil sám sebe jen díky své představivosti a můžete na něj pohlížet tolika způsoby: jako na beznadějného romantika, posedlého magora či nebezpečného zločince.“

4. Životní paradox

Přátelé od plenek, herci se zvučnými jmény světového formátu, ale v práci se ne a ne potkat. Leonardo DiCaprio a Tobey Maguire. Poprvé a před tímto city drásajícím dílem také naposledy se před kamerou sešli v roce 2001 v dramatu Don’s Plum Bar.

Film založený na sedmi mladých lidech, kteří plýtvají sobotní večer v baru třetí cenové kategorie a kde celé dění směřuje do postelí a nejbližšího parku, moc úspěchů nesklidil, každý ale děláme chyby a na ty spáchané s přáteli se přece jen vzpomíná lépe.

FOTO: Tobey Maguire a Leonardo DiCaprio ve filmu Velký Gatsby

Život v přepychu a zábavě často bývá jen maskou pro utrpení a zlomený lidský osud.
Zdroj: Warner Bros

5. Jeřábem po hlavě

Při natáčení akčních filmů herci i celý štáb pravděpodobně zažívají větší vzrušení, když odvážní kaskadéři podle pokynů vylétávají do vzduchu nebo se nechávají upalovat pro lepší efekt scény, a často taková věrohodnost bývá zaplacena pobytem v nemocnici.

Ale ani zdánlivě ,,poklidná“ záležitost jako Velký Gatsby se neobešla bez zdravotníků, když to režisér schytal od kamerového jeřábu, jehož řidič jaksi opomněl, že šéf je hned vedle. Naštěstí to odnesl jen několika památečními stehy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Velkém Gatsbym: DiCaprio a Maguire zpečetili přátelství