Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Sám doma: Role byla napsána Culkinovi přímo na tělo

Rodinný film Sám doma patří už řadu let mezi vánoční televizní klasiku. Věděli jste, že si v něm mohl zahrát i Tom Hanks nebo Jack Nicholson?

FOTO: Jedním z typických vánočních fimů je komedie Sám doma.

S Macaulayem Culkinem se pro roli Kevina počítalo. Zdroj: Bonton

V roce 1990 byl Sám doma hitem. Vydělal téměř 500 milionů dolarů, a zapsal se tak do Guinnessovy knihy rekordů jako nejvýdělečnější komedie všech dob. O úspěch se postarala především trojice Macaulay Culkin, Chris Columbus a John Williams, poslední jmenovaný navíc obdržel dvě nominace na Oscara. Rodinný příběh o doma zapomenutém Kevinovi je oblíbeným dodnes, zvláště v období Vánoc.

1. Řev přímo od malíře

Plakát a obal DVD, kde se Macaulay Culkin drží za tvář a křičí, nejsou původním nápadem. Byly inspirovány známým obrazem modernistického malíře Edvarda Muncha The Scream.

2. Stallone jako Kevinův taťka?

Catherine O’Hara si ve filmu zahrála Kevinovu matku, pro tuto roli byla ale zvažována také jména jako Sigourney Weaver, Jodie Foster, Jamie Lee Curtis, Sharon Stone či Michelle Pfeiffer. Vedle toho pro roli jejího manžela se přemýšlelo mimo jiné o Michaelu Douglasovi, Sylvesteru Stalloneovi, Johnu Travoltovi, Harrisonu Fordovi, Tomu Hanksovi a Jacku Nicholsonovi. Postavu Kevinova otce nakonec ztvárnil John Heard.

3. Legendární střílečka

Gangsterka z televize, kterou Kevin používal k vyděšení cizích lidí, byla natočena speciálně pro tento film. Jmenuje se Angels With Filthy Souls a lze ji zhlédnout na internetu. Trvá však jen necelou minutu a půl, což pro potřeby snímku stačilo.

4. Sprostý Joe Pesci

Robert De Niro odmítl nabídku na roli záporáka Harryho. V té se nakonec objevil jeho herecký parťák Joe Pesci. Protože měl ale za sebou řadu drsnějších filmů, nemohl si zvyknout, že tentokrát natáčí rodinný snímek, a neustále mu z úst vypadávalo slovíčko fuck. Chris Columbus mu poradil, ať místo fuck říká fridge, tedy lednička.

Joe Pesci změnil od předchozích filmů svůj look. Zdroj: youtube.com

5. Role na míru

Ústřední role Kevina McCallistera byla už od počátku psána přímo pro Macaulaye Culkina. Přesto nechal režisér Chris Columbus vypsat na roli konkurz, aby se přesvědčil, že je Culkin pro roli tou pravou volbou.

Sám doma (Home Alone). Rodinný / Komedie, USA, 1990, 103 min. Režie: Chris Columbus. Hrají: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, John Heard, Roberts Blossom, Catherine O’Hara, Devin Ratray, Larry Hankin, Kristin Minter, Kieran Culkin, John Candy, Ralph Foody.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Sám doma: Role byla napsána Culkinovi přímo na tělo