Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Peteru Jacksonovi: Režisér Pána prstenů miluje King Konga

Alice Hříbalová

Alice Hříbalová

25. 12. 2012

Peter Jackson je filmovým fanouškům nepochybně dobře známý. Věděli jste ale, který film veleúspěšného režiséra Pána prstenů nejvíce ovlivnil?

FOTO: Peter Jackson

Peter Jackson je jedním z nejúspěšnějších režisérů světa. Zdroj: youtube.com

Peter Jackson se narodil na Novém Zélandu, kde také dodnes žije. Odjakživa věděl, že se chce živit natáčením filmů, své první krátké snímky ostatně začal točit již v osmi letech, kdy mu rodinná přítelkyně darovala jeho první kameru. Už jako teenager se zaměřoval na speciální efekty, tehdy samozřejmě za co nejmenší náklady.

Ve 22 letech se pak jedním ze svých amatérských filmů, který natočil společně s kamarády, proslavil. Snímek, v němž mimozemšťané promění obyvatele jednoho malého městečka na hamburgery, se jako zázrakem ocitl na festivalu v Cannes.  Sklidil masivní úspěch a Petera katapultoval do světa filmových hvězd.

1. Na jeho úspěchu má zásluhu manželka

S Fran Walsh se oženil ve 26 letech a jsou spolu dodnes. Manželka Peterovi pomáhá se psaním všech scénářů a jako velká fanynka J. R. R. Tolkiena, spisovatele, který stvořil Pána prstenů, se významnou měrou zasloužila o natočení úspěšné filmové adaptace. Snad i díky společné práci je soužití páru dodnes šťastné, navíc spolu manželé vychovávají dvě děti ve věku 16 a 18 let.

2. Miluje King Konga

Dílem, které Petera nejvíc ovlivnilo a zapříčinilo jeho celoživotní lásku k filmu a filmovým efektům, je King Kong z roku 1933. „Žádný film neokouzlil mou představivost více než King Kong,“ říká, „už od devíti let, kdy jsem ho poprvé viděl, bylo mým snem zpracovat tento klasický námět v moderní formě.“ Svůj sen si v roce 2005 také splnil a jeho remake King Konga nabitý speciálními efekty se setkal s úspěchem.

3. Společenstvo prstenu patří mezi nejziskovější filmy

Tvorba snímku, který v původní verzi trvá 270 minut, stála více než 300 milionů dolarů. Pokud by se snímek nenatáčel na Novém Zélandu, ale v Americe, byl by rozpočet ještě mnohem vyšší.

Film se ovšem setkal s tak obrovským úspěchem, že záhy začal vydělávat mnohonásobně víc. Peterovi a Fran však nešlo o peníze. Režisér tvrdí, že pro něj vlastně nejsou důležité ani filmové ceny, včetně několika Oscarů, které s manželkou obdrželi. „Filmy netočíme pro ocenění, ale pro publikum,“ říká.

Režisérův první snímek nese název Bad Taste – Vesmírní kanibalové a sám si v něm také zahrál. Zdroj: Image Entertainment

4. Zhubnul 23 kilogramů

Peter Jackson neunikl ani pozornosti bulvárních médií, to když po natáčení posledního dílu Pána prstenů zhubnul 23 kilogramů a mnozí fanoušci ho ani nepoznali. „Prostě mě už unavovalo mít takovou nadváhu. Chtěl jsem být ve formě, tak jsem začal jíst místo hamburgerů müsli a jogurty. Zdá se, že to funguje,“ směje se.

5. Hobit je zřejmě prokletý

Snímek Hobit, který nedávno přišel do českých kin, je režisérovým nejnovějším počinem. Občas se o něm hovoří jako o prokletém filmu. Důvodem je fakt, že vzniku kýženého díla předcházely mnohé komplikace. Od úmorného boje o práva, přes finanční problémy, až po Peterův prasklý žaludeční vřed, který natáčení ještě o pár dní posunul. Nyní je už však Hobit šťastně na světě a po novozélandské premiéře dorazil do kin po celém světě.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 zajímavostí o Peteru Jacksonovi: Režisér Pána prstenů miluje King Konga