Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o filmu Terapie láskou: Přišel Oscar, přišla úmrtí

Redakce

Redakce

1. 3. 2013

Za kýčovitým názvem evokujícím klasickou romantickou komedii se skrývá překvapení, které už potvrdilo svou výjimečnost mimo jiné cenou nejcennější. Oscarem pro svou milovnici.

FOTO: Jennifer Lawrence a Bradley Cooper ve filmu Terapie láskou

Mohli bychom spolu sakra aspoň jednou mluvit bez toho, abys mi neustále připomínal, že je můj zatracenej manžel mrtvej? Zdroj: Forum Film

Když si uvědomíte, čím si Pat a Tiffany za poslední dobu prošli, s ironickým úšklebkem si pomyslíte, že tihle dva se fakt hledali. On právě po dlouhých měsících opustil psychiatrickou léčebnu, ona se snaží vypořádat s depresivními démony, kteří ji souží od manželovy smrti. Oba jsou prostě tak nějak… zvláštní. A v rámci návratu do reality si vzájemně pomohou: Pat s Tiffany protančí důležitou soutěží a Tiffany mu pak pomůže najít cestu k manželce. Tedy bude-li o to Pat ještě vůbec stát.

1. A Oscara získává…

Udílení Cen Akademie proběhlo vyloženě před chvilkou, a tak každý příznivec filmového světa a jeho mladé hvězdy, Američanky Jennifer Lawrence, více než dobře ví, že tato okouzlující dáma teď může ozdobit svůj prádelník či jiný kus nábytku nejen Zlatým glóbem, ale také vznešeným Oscarem, zaslouženým právě díky Terapii láskou. A vůbec nevadí, že při cestě za ním si hodila další pěkný držkopád. Mnoho nominací film bohužel neproměnil, především za scénář, film jako celek a herce v hlavní roli.

2. Navždy spolu

S nadsázkou lze říci, že s participováním na Terapii láskou se Bradleymu Cooperovi konečně splnil sen, když se stal synem Roberta De Nira. Jistě, berte to s rezervou, ale pravdou zůstává, že v roce 2009 byl Cooper při castingu do dramatu Všichni jsou v pohodě jedním z adeptů na roli Roberta, taktéž výsledek rozsévání sémě De Nirova. Tati mu nakonec říkal Sam Rockwell. Cooper a De Niro si už ale ve filmu vyzkoušeli jinou formu vztahu, a sice zaměstnanec–zaměstnavatel ve snímku Všemocný (2011).

3. Zestárnout o 13 let? Žádný problém!

Od začátku své filmové kariéry Jennifer Lawrence dokazuje, že při narození nedostala od múzy jen letmý polibek na čelíčko, ale že jí ta nesmírně štědrá bohyně vlepila pořádnou pusu. A náročnou rolí Tiffany tomu nasazuje korunu. Kromě toho, že hrála bytost s myšlenkovými pochody stejně nevyzpytatelnými jako dubnové počasí, se také musela vcítit do ženy, která už podle knihy oslavila pětatřicítku. Jennifer má dvacet dva let, ale cynismus a škodolibost své postavě vlastní si osvojila perfektně.

4. Smutná režisérská historie

Post režiséra náleží Davidovi O. Russellovi, který se již podepsal pod ne příliš známá, ale kvalitní díla jako Fighter (2010) nebo Tři králové (1999). Původně se vlády nad filmem neměl ujmout on, ale Sydney Pollack spolu s Anthonym Minghellou coby producentem, jakékoli umělecké úmysly s plodným námětem ale ukončila smrt obou pánů. Řada tak po několika letech přišla na Russella, který měl o natočení filmu zvláštní zájem zejména kvůli svému synovi, jenž trpí stejnou chorobou jako Pat Solitano.

5. Romantická třešinka na závěr

Ač si to mnozí z nás ani neuvědomují, předměty symbolizující pro nás významné okamžiky mají vyšší důležitost, než si vůbec připouštíme. Takovým symbolem jsou i snubní prsteny a pro Pata i Tiffany zřejmě představují něco nejen důležitého, ale snad přímo posvátného. Ona je mladá vdova a on rozvedený podivín, přesto se ale od minulosti natolik nedokáží odpoutat, že se ke svým bývalým závazkům stále hrdě hlásí a prstýnky po celý film nosí. Tedy, opravdu po celý film? Kdo z vás to půjde zjistit?

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Terapie láskou: Přišel Oscar, přišla úmrtí