Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o filmu Philadelphia: Tom Hanks kvůli roli trpěl

Redakce

Redakce

15. 2. 2013

FOTO: Tom Hanks ve filmu PhiladelphiaNa dveře klepe premiéra dramatu Let, v němž mimo jiné zazáří i Denzel Washington. Co ale nyní opomenout, že coby pilot mistrně zachránil řadu životů, a zavzpomínat, jak kdysi bojoval za život jeden?

FOTO: Tom Hanks ve filmu Philadelphia

Tom Hanks postižený AIDS. Zdroj: Distributor filmu

Představte si to: v práci se vám daří, šéf nešetří chválou a pak najednou na stole najdete výpověď s rádoby argumenty. Těm Tom Hanks nevěří. Zná pravou příčinu této rány do zad. Nadřízení shledali odpornou jeho odlišnou sexuální orientaci a s ní spojená čtyři hrozivá písmenka AIDS. Rozhodne se domoci spravedlnosti, ačkoli ho pronásleduje vědomí, že se jedná o poslední věc, kterou ve svém životě udělá. Vyzbrojen právnickým mozkem a neutuchající vírou Denzela Washingtona zahajuje vzrušující proces.

 1. Sranda musí být

Režisér Jonathan Demme zpočátku nezamýšlel učinit film natolik vážným, jakým se ve finále stal. Docílit toho chtěl obsazením herce s odlehčenějším projevem, jenž obvykle zdobí komediální díla, v jeho představách vítězili Robin Williams či Bill Murray. Když se ale dozvěděl, že film zaujal samotného Denzela Washingtona, kterému Demme velmi fandí, bylo o představiteli Joea Millera rozhodnuto.

 2. Mráz sprintuje po zádech

Snad za to může nějaké čarovné prokletí, snad podivuhodná a opravdu děsivá náhoda. Kromě úspěšných statistik, které se týkají oblíbenosti či tržeb, se film vyznačuje také jednou, kterou by asi raději smazal z povrchu zemského. Ve Philadelphii účinkovalo celkem 53 osob, na které doma čekal partner nikoli opačného, nýbrž stejného pohlaví. Do roka od premiéry z nich zemřelo celých 43.

3. Pod svícnem bývá největší tma

Tomu se člověku až nechce věřit. A poté, co nakonec uvěří, by leda tak zaplakal. Vzpomínáte na svědka Boba Seidmana? Čím si naoko procházel Tom Hanks, tím Seidmanův představitel Ron Vawter trpěl doopravdy. Vzhledem k tématu filmu se to zdá být symbolické či snad osudové, ale právě tuto osudovou diagnózu pojalo studio TriStar jako příčinu vyhazovu Vawtera z týmu. Demme se však ukázal jako muž slova a zásady a díky jeho boji si nemocný kolega ve filmu nakonec zahrál. Čtyři měsíce před svou smrtí.

 4. Hanks až jako čtvrtý

Stejně jako si režisér v přípravných fázích nepředstavoval Joea Millera, právníka v plné polní, jako Denzela Washingtona (nebo respektive si nedoufal představovat), tak ani Andrew Beckett podle prvních nástinů neměl tvář Toma Hankse. Více by mu vyhovoval Daniel Day-Lewis, Michael Keaton či Andy Garcia. Všichni zmínění pánové ale řekli Demmeově velkorysé nabídce své ne, a role tak připadla právě Tomu Hanksovi, který již rozjížděl svou budoucí kariéru pana velkého herce.

5. Pro kumšt i tu nejvyšší oběť

Tom Hanks se sice kvůli roli Andrewa Becketta nemusel v rekordním čase proměnit v mistra asijského bojového umění, naučit se plynně cizí jazyk či vyhnat na štíhlém těle masivní poupata svalů, ani tak její náplň ale nelze zváti zrovna jednoduchou. Pomineme-li výrazný úbytek na váze, vezmeme v potaz především scénu nevolnosti v soudní síni doprovázenou pádem na roh stolu. Podle slov Toma Hankse nenajdete v jeho filmové bolesti ani špetku hraní, nedopatřením dodržel svou roli opravdu poctivě.


Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Philadelphia: Tom Hanks kvůli roli trpěl