Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Někdo to rád horké: Marilyn herci připomínala Hitlera

Redakce

Redakce

17. 12. 2012

Snad se nenajde zahořklý jedinec, jenž by po zhlédnutí tohoto skvostu hořekoval nad ztracenými hodinami života. Věděli jste ale, že mu Entertainment Weekly přidělil prvenství coby nejlepší komedii?

Blonďatá diva měla za vstřícnost štábu ruce líbat. Zdroj: Bonton

Být ve špatný čas na špatném místě – o tom by dva životem se protloukající muzikanti Tony Curtis a Jack Lemmon mohli vyprávět. Dostanou se do hledáčku nemilosrdné skupiny gangsterů, kterou vyrušili při práci, a jako jediný způsob, jak po sobě bez prodlení zamést stopy, shledají turné dívčího orchestru, které v dámské podobě obohatí o tóny svých nástrojů.

Přizpůsobení se pravidlům ženského světa jim ale komplikuje jak setkání s rozkošnou zpěvačkou, tak gangsteři odhalující tajemství jejich zmizení.

1. Andělem jen na první pohled

Stejně jako každý zná tento film, každý také ví o bouřlivé náplni krátkého života od pohledu sladké a naivní panenky s odbarveným platinovým mikádem. Napadlo by vás ale, že hranice překračovala až tak často? Běžně se na natáčení dostavovala s několikahodinovým zpožděním a pod vlivem alkoholu i drog. Vyslovení kratičké věty v ještě kratší scéně si vyžadovalo desítky opětovných pokusů, po ztrátě zájmu o roli se dala do úmyslného tloustnutí, a dokonce si prošla již několikátým potratem.

2. Well, nobody’s perfect

Nesmrtelný výrok flegmatického milionáře ukončující film je stejně tak známý jako jeho domovská základna. Režisér Billy Wilder, jenž před deseti lety v Kalifornii zesnul, se dokonce rozhodl umístit jej na svůj náhrobek zřejmě coby jeden z nejznámějších prvků své dlouhé kariéry a tvořivého období, který navíc kromě odkazu na snad nejpopulárnější film, co vznikl pod jeho taktovkou, obsahuje i všeobecnou pravdu. Schválně se zamyslete nad tím, jak často jej citujete. Tak? Překvapivé zjištění, že?

3. Nekvalitní ústní prezentace

Za své výkony při milostných scénách se Marilyn Monroe od Tonyho Curtise velkého uznání nedočkala, nicméně – vezmeme-li v potaz výše zmíněné ne zrovna reprezentativní skutečnosti – asi k tomu měl skutečně důvod. Požívání nadměrného množství prášků, alkoholu a krabičky cigaret přesahující únosnou denní mez vám dech vonící mátovými lístky nezajistí, naopak budete mít v puse jako v polepšovně. Kdo by se pak Curtisovi divil, že měl jednou pocit, že líbá popelník, pak zas, že se oddává Hitlerovi.

4. Zkouška ohněm

Udělat pro účely plátna z krásné ženy šarmantního muže, a přitom zachovat realističnost sice nepatří mezi snadné záležitosti, nicméně s trochou úsilí to lze zařídit. Opravdový oříšek ale rozlouskne ten, komu se tento úkol povede obráceně, a přesně to měli maskéři v popisu práce.

Pro kontrolu si Curtis a Lemmon vybrali ty nejpřísnější soudce – nic netušící ženy na veřejných toaletách, kam si zašli zdokonalit vizáž. Odnikud se neozývaly žádné námitky, ženský svět tedy dvě nové příslušnice přivítal.

Curtis se pro něžné způsoby a roztomilé chování inspiroval Grace Kelly.

5. A zase ta zlobivá blondýna

Se skutečností, že Marilyn Monroe působila při natáčení nemalé rozruchy, jsme se už seznámili. Bez menší slovní přestřelky (aspoň na počátku) se tak neobešlo ani nevinné setkání v ateliéru mistra krejčího. Orry-Kelly v průběhu zjišťování měr zaobleného těla plavovlasé milovnice svůj pracovní objekt popíchl prohlášením, že zadek Tonyho Curtise je přitažlivější. Marilyn v rámci ofenzívy neváhala odhalit své bujné poprsí a vmést kostymérovi do tváře, že lepšími ňadry ale Curtis jistě nedisponuje.

Někdo to rád horké (Some Like It Hot)

Komedie/ Krimi/ Romantický/ Hudební
USA, 1959, 120 min

Režie: Billy Wilder
Hrají: Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon, George Raft, Pat O’Brien, Joe E. Brown,Nehemiah Persoff, George E. Stone, Mike Mazurki, Grace Lee Whitney

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Někdo to rád horké: Marilyn herci připomínala Hitlera